Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Rząd nie odpuści e-palaczom. "Nie możemy pozwolić, by zyski wpadły w kieszenie koncernów tytoniowych"

84
Podziel się:

- Nie chcemy być w zwłoce, by uniknąć oskarżeń, że ten produkt kosztujący sporo ministra zdrowia, pozostawał bez adekwatnego opodatkowania - mówi money.pl Wiesław Janczyk o nałożeniu akcyzy na e-papierosy. Deklaruje też, że terminy wprowadzenia ustawy nie są zagrożone, pod warunkiem szybkiego jej procedowania w parlamencie.

Rząd nie odpuści e-palaczom. "Nie możemy pozwolić, by zyski wpadły w kieszenie koncernów tytoniowych"
(Krzysztof Olszewski/WP)

- Nie chcemy być w zwłoce, by uniknąć oskarżeń, że ten produkt, kosztujący sporo ministra zdrowia, pozostawał bez adekwatnego opodatkowania - mówi money.pl Wiesław Janczyk, wiceminister finansów, o nałożeniu akcyzy na e-papierosy. Deklaruje też, że terminy wprowadzenia ustawy nie są zagrożone, pod warunkiem szybkiego jej procedowania w parlamencie.

- Uspokajam, mamy okresy przejściowe, które są moim zdaniem wystarczające - mówi money.pl Wiesław Janczyk. Odpowiada w ten sposób na zarzuty części ekspertów,że szybkie wdrożenie przepisów, może skończyć się upadkiem polskich firm handlujących e-papierosami.

Wiceminister przypomina, że akcyza od zwykłych papierosów to rocznie ok. 18 mld zł.

- Nie możemy patrzeć, nie moglibyśmy pozwolić na to, że one zostaną przesunięte przy pomocy wehikułu technologicznego do kieszeni właścicieli koncernów tytoniowych - mówi Janczyk.

Dodaje, że MF zwraca uwagę, że e-papierosy, czy papierosy niepalące się, są mniej uciążliwe. Dlatego resort nie zamierza tego rynku - jak ujął to wiceminister - "gasić".

Przepisy o akcyzie mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Polski rynek płynów do papierosów elektronicznych to ok. 240 tys. litrów o łącznej wartości około 200 milionów złotych. Zarejestrowanych jest 115 podmiotów sprzedających płyny do e-papierosów i 71 podmiotów sprzedających urządzenia i akcesoria. W Polsce działa ponad tysiąc specjalistycznych sklepów sprzedających e-papierosy, płyny i akcesoria. Branża daje zatrudnienie kilku tysiącom osób.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(84)
TIRówka
7 lat temu
opodotkawać 500+ podatkiem dochodowym +watem +akcyzą + opłatom drogowom+podatkiem gminym+ i... + podatkiem od psa !!!
observer
7 lat temu
Od lat dostępne są e-papierosy dzięki którym masa ludzi przeszła na zdrowsze palenie, teraz pojawiły się IQOSy w których jest tytoń ale bez procesu spalania i są o 90% mniej szkodliwe. Ludzie mają coraz więcej alternatyw i nie wiem czy rządowi zależy żeby pozostali przy normalnych papierosach i szybciej umierali czy działa tu lobby farmaceutyczne które traci miliardy bo nikt już nie chce nieskutecznych gum czy plasterków? Nie byłby to pierwszy raz - Na Temat: "Koncern farmaceutyczny lobbował w sprawie e-papierosów? Afera w Parlamencie Europejskim. Istnieją poważne podejrzenia, że koncerny farmaceutyczne naciskały – a być może nawet płaciły europosłom – za przyjęcie odpowiednich przepisów dotyczących e-papierosów. Koncernom farmaceutycznym zależy na tym, by e-papierosów było jak najmniej – bo przez nie spada sprzedaż wszelkich produktów pomagających w rzucaniu palenia. Ludzie, zamiast kupować nikotynowe plastry i inne cuda, przerzucają się na elektroniczne papierosy."
MJ
7 lat temu
Przeciez maja wplywy z podatku vat, podatki dochodowe etc...
ewa
7 lat temu
opodatkować alkoholików i dzieciorobów! A to oni najwięcej dostają kasy za nic od nas podatników.
jo
7 lat temu
podwyżka cen papierosów tzn.wzrost przemytu i kto na tym zarabia.
...
Następna strona