Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Polska resortowa wróciła. Kłótnie w rządzie o ZUS dla przedsiębiorców: "Pani minister zapomniała"

 

 

 

- Pani minister może zapomniała, bo tych projektów wychodzących z Ministerstwa Rozwoju jest tak dużo - tak komentuje słowa Elżbiety Rafalskiej wiceminister Jadwiga Emilewicz. Szefowa resortu pracy stwierdziła w rozmowie z money.pl, że nie ma już projektu obniżającego ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Emilewicz upiera się jednak, że jest i dalej będzie procedowany. Najprawdopodobniej ścieżką sejmową, a nie w toku prac w rządzie.

O co poszło? Od kwietnia resort rozwoju pracuje nad rozwiązaniem obniżającym ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Do 5 tys. zł przychodów mają oni płacić nie ryczałt, ale procent od zarobionych pieniędzy. Kilka dni temu projekt związany z obniżeniem ZUS w trzecim roku działalności gospodarczej złożyła z kolei minister pracy.

- Ja rozumiem, że projekt minister Rafalskiej konsumuje propozycję wiceministra Haładyja, który kontroluje prace nad pakietem stu ułatwień dla firm - mówi wprost money.pl Emilewicz.

Jak twierdzi, projekt był konsultowany z samym ZUS oraz ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłem. O tym, czy rozmowy były też prowadzone z resortem pracy, wiceminister nie wspomina. Dodaje jednocześnie, że liczy na uchwalenie obu projektów, bo oba rozwiązania są komplementarne.

- Pan prezes Kaczyński reprezentujący większość parlamentarną w rozmowie z premierem Gowinem uzgodnił, że ten projekt jest akceptowalny - mówi Emilewicz. Dodaje, że odbyły się już konsultacje i możliwe jest przeprowadzenie projektu przez Sejm. - Nie oznacza to w tym wypadku, że to jest gorsza droga - przekonuje tłumacząc, że projekt jest dobrze przygotowany.

zus, rafalska, mdg, emilewicz, mikrozus

Money.pl i Wirtualna Polska byli głównymi partnerami medialnymi XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy. Nadawaliśmy z Forum na żywo. Przez trzy dni - od 5 do 7 września - działało nasze studio i redakcja.

Czytaj także
Polecane galerie
acomitam
2017-09-11 08:24
A ja się pytam: dlaczego samozatrudnieni musza płacić składkę na FP i FGŚP? Przecież z godnie z obowiązującymi przepisami nie mogą skorzystać z tych funduszy. To jakaś forma podatku na socjalizm?
JanekDzbanek
2017-09-08 14:51
A co oznacza słowo "procedowany"?
Czy ktoś może wskazać jego znaczenie w jakimś słowniku?
Moze to jakis kolejny potworek językowy majacy przykryć miałkość władzy?
PODATNIK
2017-09-07 15:07
hahahahahahaH POMOC DLA KILKU TYS ,TO WAZNE ANIE POMOC MILONOM LUDZI -PARANOJA LEWACKA -SZUKA SIE JAKIEJS DZIURY NA SILE POPATRZ JAK BYŁO ZA ,,PO,,
Pokaż wszystkie komentarze (10)