Forum Forum podatkoweVAT

15 pytań okołoVAT

15 pytań okołoVAT

znawcavat / 62.69.195.* / 2014-08-07 13:47
Dzień dobry, chciałbym otrzymać odpowiedź na kilka pytań odnośnie VATowców - wszystko na 23%:

Proszę mi wytłumaczyć jak dla laika, wchodzę na VAT i mam kilka trywialnych pytań zapewne dla niektórych.


1) Kiedy się płaci podatek VAT naliczony, a kiedy VAT należny?

-Chodzi mi tutaj o to czy razem, tzn. należny -naliczony, czy najpierw ten naliczony musi być zapłacony, a później można go odliczyć od należnego.

Przykład: kupuje coś za 100zł netto, sprzedaje za 200zł brutto i teraz:

a) Płacę od razu do US 23% = 23zł od zakupu

i później od 200zł należny = 46zł - 23zł = 23zł

co daje podatek w sumie = 46zł do zapłaty?

b) Tylko przy sprzedaży wyliczam oba podatki czyli 46zł-23zł = 23zł płacone do US?


2) Czy VAT należny można skorygować o naliczony tylko z faktury z tego samego miesiąca, czy z danego jakiegoś większego okresu?

Czy dowolnie można sobie wybrać okres rozliczania VAT? Są jakieś ustawowe okresy?


3) Czy dostawca lepiej żeby zrobił cenę niższą na fakturze czy wyższą od tej realnie zapłaconej? Jakie to ma znaczenie? Czy są jakieś plusy podatkowe tego typu działań?


4) Czy prawdą jest, że odpisać VAT od paliwa w tej chwili nie można? Tylko będzie można od lipca 2015 roku - tak mi się wydaje, że wyczytałem na internecie ale wcześniej jak rozmawiałem pobieżnie z księgowym to mówił, że można cały czas tylko, że 50%.

5) Jak wygląda rozliczenie faktury za towar sprowadzony z UE.

Fakturę wewnętrzną trzeba sobie osobiście wystawić? Czyli trzeba doliczyć 23% VAT czy nie skoro jest transakcja wewnątrzwspólnotowa 0%. Generalnie chodzi mi o to co trzeba dodatkowo zapłacić przy kupnie i sprzedaży towaru w taki sposób - sprzedaż w Polsce.

6) Co się wlicza do odliczania VATu, czy wszystkie koszty, czy tylko VAT z kosztów, czy tylko podatek naliczony?

- Jak się ma do tego podatek dochodowy - co się od niego odlicza?


7) Jeżeli importuje towar spoza UE, to po naliczeniu cła od razu płace VAT 23% czy po sprzedaniu towaru płacę VAT należny - VAT naliczony bez wcześniejszego opłacania VAT naliczonego?


8) Jak to jest z tym, że jak ktoś jest objęty 0% VAT to może otrzymać zwrot podatku? Czy to się tyczy jakoś 0% wewnątrzwspólnotowego nabycia? Czy chodzi o 0% zakup, czy sprzedaż?

W jakiej w ogóle sytuacji US nie każe płacić podatku tylko jeszcze coś zwraca, to jest dla mnie niepojęte, poproszę przykład.


9) Przykład podatku jaki jest do zapłacenia:
a) ile w sumie płace do US jeżeli kupuje netto w Polsce towar za 2600zł netto i sprzedaje jako VATowiec za 3500zł brutto
b) ile w sumie płace do US jeżeli kupuje w UE w stawce 0% towar za 630 euro i sprzedaje jako VATowiec za 3950zł brutto w Polsce, dla uproszczenia przyjmijmy kurs równy 4.
c) ile w sumie place do US jeżeli kupuje poza UE np. w Chinach towar w przeliczeniu z dolarów za 100 000zł i sprzedaje jako VATowiec za 150 000zł

10) Czy jest różnica kto płaci VAT naliczony - zależy na którym etapie sprzedaży jest dany towar np. producent to później go nie płaci hurtownik, lub później detalista? Czy każdy za każdym razem?

11) Jeżeli marża nie przekracza podatku do zapłacenia to ile place, i jak to się ma do zysku?

Przykład taki: koszt zakupu jednostkowy towaru to np. 2,6zł netto, a sprzedaży 3,95brutto

z tego wynika:

(ps. do tej pory byłem na ryczałcie i zysk był całym zyskiem - jakieś 5%)

marża = 1,35zł

naliczony = 0,6zł

należny = 0,91zł

a)

podatek do US = 0,6+0,91 = 1,51zł

marża - podatek = - 0,16zł - strata

mam nadzieje, że się tego tak nie liczy bo wtedy nic się nie opłaca.

b)

podatek do US = naliczony + (należny - naliczony) = 0,6 + (0,91 - 0,6) = 0,91

marża - podatek = 1,35 - 0,91 = 0,44zł - zysk

c)

podatek do US = należny - naliczony = 0,91-0,6 = 0,31zł

marża - podatek = 1,35 - 0,31 = 1,04zł - zysk

Czy od VATu należnego można odliczyć tylko naliczony, czy żeby go pomniejszyć można jeszcze inne wydatki.

Ile się w prawidłowym wariancie płaci dochodowego? Czy można coś odliczyć również od dochodowego?

12) Czy jedzenie można wrzucać w koszty?

13) Czy mogę od rodziców wynajmować garaż jako magazyn i wrzucać to w koszty? Czy są warunki, które musi spełniać np. takie pomieszczenie, czy ja muszę spełniać warunki tego, że muszę być zameldowany pod innym adresem?

14) Ile się płaci księgowemu miesięcznie, czy jest to zależne od utargu? Jakieś przykłady?


15) Z innej beczki: Jeżeli ktoś kupił przez internet np. żarówki i zaczął je używać to czy przysługuje mu prawo zwrotu do 10 dni na w związku z zakupem na odległość? Czy ten zwrot tyczy się tylko nienaruszonego produktu 'używaniem'? W sklepie stacjonarnym większość przedmiotów też od razu nie można przetestować, a zwrot prawnie chyba nie występuje ponieważ na pudełku są informacje odnośnie parametrów i kupujący był świadomy już ich rozpakowując produkt.

Najnowsze wpisy