Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

50 tys. zł - akcje, fundusze czy konto oszczędnościowe?

50 tys. zł - akcje, fundusze czy konto oszczędnościowe?

apapap / 2011-04-09 13:24
Witam,

mam 50 tys. złotych oszczędności. To całkowita kwota, jaką dysponuję. Aktualnie trzymam te pieniądze na koncie oszczędnościowym w Eurobanku (4,05% w skali roku, kapitalizacja dzienna).

Przeczytałem kilka książek dla początkujących o giełdzie. Miałbym ochotę zacząć w nią inwestować, ale nie jestem pewien czy to dobry pomysł. Być może lepiej położyć nacisk na fundusze inwestycyjne?

Jak byście podzielili taki portfel?

Jeśli chodzi o moją skłonność do ryzyka, to myślę, że maksymalnie jestem w stanie znieść spadki o ok. 15% przez 4-5 miesięcy. Jednocześnie oczekuję lepszych wyników niż na koncie oszczędnościowym.

Doradzicie mi coś? :)
Wyświetlaj:
grippen84 / 2011-05-03 15:02
Mam podobną kwestię jak autor wątku. Posiadam ok 50tyś zł i myslę co by z tym zrobić by nie leżały jedynie na koncie oszczedniosciowym, oprocentowanym na 4,5%. Dodam, że od kwietnia ruszyłem z polisa inwestycyjna w AEGONIE (multi pin 2008 plus) na 10 lat ze składką 200zł. Wiem ze mroze kapitał na 10 lat i z tym sie licze. Gotowkę jednak chce zainwestowac w instrument z ktorego zawsze moglbym bez oplat wyjsc. Toleruje ryzyko inw. choc wolalbym spokojny stabilny wzrost kapitalu. Moja wiedza i doswiadczenie jest znikome wiec oczekuje dosc prostej w obsludze opcji. Myslalem takze o lokacie w aegonie - multi aegon lokata lub skorzystanie z supermarketu mbanku *wiem ze jest tu tanio jesli chodzi o koszty ale nie mam duzej wiedzy jesli chodzi o f. inw), ewentualnie niezle wyniki robi ostatnio IDEA TFI wiec moze by wejsc w to TFI. Co byście poradzili?

Pozdrawiam!
robertkajzer / 2011-04-16 19:09 / Bywalec forum
Sklonnosc do ryzyka poznasz dopiero wtedy, gdy zaczniesz inwestowac i zaczniesz tracic:) Taka jest prawda. Poza tym tak podawana sklonnosc do ryzyka sugeruje strategie kup i trzymaj, ktora moim zdaniem sprawdza sie tylko w scisle okreslonych sytuacjach (czas super hossy). Nalezaloby pomyslec o innych strategiach inwestycyjnych.

---
http://www.growandgo.pl/kursy ---> DARMOWY kurs: Jak skutecznie inwestować w Fundusze Inwestycyjne?

http://poradnikinwestycyjny.wordpress.com ---> porady na temat inwestowania w Fundusze Inwestycyjne
ad... / 62.21.32.* / 2011-04-09 22:49
skłonność do ryzyka ma sie nijak z tym ze mozesz takie spadki przetrzymac, badzmy szczerzy, jak zle zainwestujesz to mozesz sie pozegnac z tymi pieniedzmi na zawsze. Dlatego proponuje bardzo mala kwote przeznaczyc na gielde i nauczyc sie na niej poruszac, ksiazki nic nie dadza dopoki sam na wlasnych plecach nie doswiadczysz skokow po 10% i w jedna i w druga strone, a na bazie doswiadczen stopniowo dokapitalizowywac konto dm
zasada brzmi tak, ze pieniadze, ktore przeznaczasz na poczatku na gielde zwykle szybko znikaja... ale to nie jest prawidlowosc
Ciułacz / 2011-04-10 00:38 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Ad wie co mówi.

jestem w stanie znieść
spadki o ok. 15% przez 4-5 miesięcy.

Dobra teoria , ale jak tego nie przerobisz to tak jak z tymi co zaczynają dietę aby schudnąć ;-)
Jak bym zaczynał to bym szukał funduszu co to od lat daje dobre wyniki a 10 tyś w akcje w porcjach 25%.
Dobrze by było porównywać wyniki funduszy z wynikami GPW.
Inna sprawa jak już uciułałeś 50tys to jesteś w tym dobry, wiec może dalej tym tropem ? Poco szukać sobie nowego kłopotu ?
kontakt / 46.113.63.* / 2011-05-02 16:50
Witam, mogę Ci zaoferować profesjonalne szkolenie. Stopa zwrotu w horyzoncie 7- 10 mcy to jakieś 20 %, przy czym inwestował byś tylko część środków, resztę możesz wpłacić na lokatę. Zwrot z całości miałbyś ok +10-12% co jest b.dobrym wynikiem. Napisz, pmm_81@o2.pl to podam więcej szczegółów.
ad... / 62.21.32.* / 2011-05-02 20:09
+10-12% co jest b.dobrym wynikiem
na jakim instrumencie? w stosunku do czego?
Spojrz na zwroty jakie osiagaja grajacy na xtb fx, po pierwszym dniu pierwsza dwudziestka to wyniki od 100% do prawie 500%.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy