Forum Forum prawnePracy

czy mozna zrezygnowac ze stazu w czasie jego trwania?

czy mozna zrezygnowac ze stazu w czasie jego trwania?

anteczka / 2012-11-30 09:42
miesiac temu dostalam sie na staz z urzedu pracy, jednak nie podoba mi sie, i chce z niego zrezygnowac, czy moga grozic mi z tego pwoodu jakies konsekwencje?
Wyświetlaj:
Jagatrix / 109.125.209.* / 2015-11-10 21:33
Sama byłam stażystką i tydzień temu po półtora miesiąca stażu zrezygnowałam. Ku mojemu zdziwieniu, wczoraj się dowiedziałam, że pomimo mojej rezygnacji, urząd uznał winę po stronie pracodawcy. W każdym razie nadal jestem zarejestrowana w UP i otrzymałam pieniądze za ostatni miesiąc stażu.

Jeśli na stażu prawa stażysty są łamane i atmosfera trudna do zniesienia, to nie ma co się męczyć i lepiej odejść. Niektórzy pracodawcy myślą, że mogą ze stażystą zrobić, co tylko zechcą. Mają go za 'cykora', który boi się wyrzucenia z pośredniaka, utraty zapracowanych pieniędzy i ubezpieczenia. Niestety przeważnie tak jest;P Gdy się poczyta w Internecie o konsekwencjach rezygnacji, to rezygnując stażysta jest w opłakanej sytuacji... jednak jestem przykładem, że to nieprawda. Poszłam do pośredniaka i dowiedziałam się, że jeśli zrezygnuję i uznają, że przerwanie stażu nastąpiło z mojej winy, to i tak nie muszę zwracać pieniędzy, bo uczciwie na nie zapracowałam, a ubezpieczeniem zdrowotnym będę objęta jeszcze kolejne 30 dni. A więc sytuacja nie jest jednak taka zła;) Zamiast pozwolić szefowej wykorzystywać mnie, postanowiłam, że odchodzę.
W rezygnacji konkretnie podałam szczere powody mojej decyzji i (tego się nie spodziewałam) uznano, że wina stoi po stronie pracodawcy, czyli nadal będę zarejestrowana jako bezrobotna.

Tak więc... zamiast ślepo wierzyć w to, co wyczytacie w Internecie, przejdźcie się do pośredniaka i zapytajcie o konsekwencje rezygnacji, a potem podejmijcie najlepszą dla was decyzję.
Niestety w przypadku zgłoszenia złych warunków stażu, urząd pracy "nie kiwnie palcem" i jedyne wyjście to... przemęczyć się do końca, zrezygnować albo w międzyczasie znaleźć pracę.
szklarek / 2015-12-02 12:20
Ślepo jest też posiłkować się Twoim jednostkowym przypadkiem tak miłosiernego PUP, tj. przerwania stażu bez uprzedniego zawiadomienia PUP o nieprawidłowościach u pracodawcy.

Czyli bez procedury wynikającej z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych.
aaska111 / 91.210.12.* / 2014-08-11 13:53
Jestem na stażu 50+, w hurtowni. jest okropnie, jestem sprzątaczką, chociaż mam skierowanie na referenta ds. biurowych. Mój ramowy program nie jest zupełnie realizowany. Jeszcze jest pretensja,że nie organizuję sobie pracy. Poradźcie co robić?
szklarek / 2014-08-11 22:00
Napisać skargę na pracodawcę- organizatora stażu do PUP. Przecież nie wywiązuje się z umowy podpisanej ze starostą. Może to być też po prostu wniosek o przerwanie owego stażu z winy pracodawcy-organizatora.

Zdecydowanie to utrudni mu ewentualne starania o przyszłe staże.
kokus1 / 2012-12-03 11:30
mozna tylk pozniej trzeba placic za te wszystkie miesiace przez ktore mial sie odbyc staz wiec to srednio chyba Ci sie oplaca
wiwan / 2012-12-03 11:54
Płacić niby CO za pozostałe miesiące ? I na jakiej podstawie ?

Konsekwencje wynikające z Ustawy o promocji zatrudnienia podał 'szklarek'. Inne nie są mi znane.
Zozi / 5.173.12.* / 2020-06-25 11:21
Nie trzeba za nic płacić, jeśli sama przerwie 120dni nie może się zarejestrować później idzie normalnie i bez żadnych pytań się rejestruje od nowa do bazy bezrobotnych.
szklarek / 2012-11-30 11:04
Tak. Zwrot kosztów zorganizowania stażu ( przystosowania stanowiska pracy, badań lekarskich itp.) oraz pozbawienie statusu bezrobotnego na 120 dni. Oczywiście utrata stypendium stażowego za niezrealizowaną część stażu.

Wyjątek- gdy owo "nie podoba się" nie jest subiektywne, ale wynika z faktu, że pracodawca -organizator nie wywiązuje się z umówionego ze starostą programu stażu lub z obowiązków pracodawcy wynikających z KP.

Należy wtedy poinformować PUP, dojdzie do kontroli, wysłuchania stron. Wina pracodawcy nie skutkuje ww konsekwencjami dla stażysty.
kamilfreeboy / 2012-11-30 11:05 / Bywalec forum
ale w momencie znalezienia jakiejś dużo fajniejszej i lepiej płatnej pracy to chyab się nawet by opłacało
maliniak / 79.186.193.* / 2017-11-25 18:53
A jesli chce się zrezygnowac ze stazu dla innego stazu? Jak to wtedy jest?
Krzysiek417 / 188.147.107.* / 2019-08-02 17:56
Dla innego stażu nie można zrezygnować. Trzeba mieć umowę zatrudnienia - na przykład umowę zlecenie na jeden dzień.
Robert800 / 188.146.33.* / 2019-08-04 21:53
Albo umowę o dzieło zawartą między osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej ze zryczałtowanym wynagrodzeniem 150 zł. Wtedy do 30 kwietnia przyszłego roku dziełodawca będzie musiał wpisać przychód z innych źródeł w PIT-37 w wysokości 150 zł i zapłacić podatek 27 zł na konto swojego urzędu skarbowego.

Najnowsze wpisy