Forum Forum emerytalneZUS

Czy należy mi się renta?

Czy należy mi się renta?

skolowany / 83.31.21.* / 2013-01-29 15:13
Mam 50lat

od10 lat jestem ubezpieczony w KRUS-ie

od19 roku życia do 30 byłem ubezpieczony w ZUS (pracowałem zawodowo)

obecnie na przebywam na chorobowym, w związku z poważnymi problemami zdrowotnymi przygotowuję się do renty.


Ponieważ nie mogę uzyskać żadnej konkretnej informacji ani z ZUS ani z KRUS a informacje Radców Prawnych są sprzeczne, bardzo proszę o podpowiedź czy w mojej sytuacji będę mógł pobierać rentę z ZUS?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
Wyświetlaj:
wiwan / 2013-01-29 19:00
NIE. By miał Pan prawo do renty z ZUS, niezdolność do pracy musi powstać w czasie ubezpieczenia ZUS lub nie później niż 18 miesięcy po jego zakończeniu.

Wynika to z art. 57, ust. 1, pkt. 3 Ustawy emerytalnej.

Wymogu tego nie musiałby Pan spełnić uzyskując orzeczenie o całkowitej niezdolności i mając staż ubezpieczeniowy min. 25 lat- co wynika z ust. 2 ww artykułu.
skolowany / 83.31.31.* / 2013-01-30 13:33
Witam i dziękuję za odzew, zauważyłem jednak, że pomyliłem się, gdyż pracowałem zawodowo i byłem ubezpieczony w zusie od 19 do 39 roku życia. Czy to ma jakiś wpływ na Pańską odpowiedź?

Pozdrawiam
wiwan / 2013-01-30 18:48
Nie. Nie wpływa. Co prawda biorąc literalnie brzmienie art. 10 ust. ustawy emerytalnej (zaliczenie KRUS do okresów składkowych) na potrzeby uzyskania prawa do renty, to wykładania jest taka, że odnosi się to tylko w zakresie okresów z art. 58 ust. 1. Innymi słowy nawet uzyskując orzeczenie o całkowitej niezdolności i mając łącznie okresów ZUS i KRUS więcej niż 25 lat nie może Pan skorzystać z ominięcia warunku "nie później niż 18 miesięcy"- z art. 57 ust. 2.

Ps. zwracam uwagę na sformułowanie z ustawy "niezdolność powstała".

Oznacza to, że jest możliwe orzeczenie lekarza z podaniem daty wstecznej w stosunku do daty badania powstania niezdolności do pracy. Można więc złożyć 'dla sportu' wniosek do ZUS, ale prawdopodobieństwo, że Pana niezdolność powstała 8,5 roku temu lub dawniej i tak orzeknie lekarz orzecznik jest raczej znikome.

Najnowsze wpisy