Forum Forum podatkoweInterpretacje

Darowizna od córki

Darowizna od córki

ewez / 2014-12-27 20:50
W ubiegłym roku otrzymałam od córki darowiznę, przelewem na konto bankowe, w wysokości 8000 zł, nie przekroczyła ona kwoty wolnej od podatku czyli 9637 zł - dla osób należących do I grupy podatkowej, wiec nie zgłaszałam tego faktu do Urzędu Skarbowego. W tym roku córka chciałaby przekazać darowiznę mojemu mężowi w wysokości 5000 zł. Rozliczam się wspólnie z mężem. Czy w tej sytuacji przekroczę limit kwoty wolnej od podatku i będę musiała zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego? Czy wspólnie z mężem limit kwoty wolnej od podatku będzie wynosił 2 razy 9637 zł.? Oprócz tego mój mąż nie ma konta w banku, czy przelew może być na moje konto czy mąż musi założyć osobny rachunek w banku?
wiwan / 2014-12-29 11:35
Rozliczanie wspólne z mężem dotyczy innego podatku. Jeśli darowizna jest rzeczywiście tylko dla niego (tj. w umowie nawet ustnej nie ma ona wejść do majątku Waszego wspólnego) niczego nie musi Pani w US zgłaszać.
Z ustawy wynika (literalnie), że w celu zwolnienia z podatku od darowizny powinno być to jego konto, ale jest orzecznictwo (np. 28 kwietnia 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wydał wyrok (sprawa o sygn. I SA/Łd 302/11), że niekoniecznie.

Tyle, że jeśli kwota darowizny nie przekracza limitu w ogóle nie musi być dokonana przelewem.

A co do limitu- to zależy czy Pani mąż jest ojcem albo ojczymem Pani córki.

Najnowsze wpisy