Forum Forum emerytalneOFE

Debata PiS: OFE się nie sprawdziły

Debata PiS: OFE się nie sprawdziły

Money.pl / 2013-04-12 17:31
Komentarze do wiadomości: Debata PiS: OFE się nie sprawdziły.
Wyświetlaj:
witti / 89.77.204.* / 2013-04-12 23:01
...który wówczas był najbardziej wybitną postacią w polskiej polityce, tak jak teraz najwybitniejszy jest oczywiście Donald Tusk. Tak na marginesie - bo może nie wszyscy wiedzą - BUZEK jest obecnie politykiem PO i od kiedy jest w Europarlamencie z UE też jest coraz gorzej :-)
janek dzbanek / 91.208.10.* / 2013-06-11 15:35
ten sam Buzek sprzedał PZU które po kilku latach odkupiliśmy . Czy ktoś policzył ile na tym stracił Skarb Państwa ? A czy ktos poniósł jakieś konsekwencje ? nikt a teraz Buzek odbiera tytułyy na krajowych uczelniach ,które jako że dotowane są z budżetu okradł w pewnien posób Czy to nie skandal ?
Pasuje do PO jak ulał !
ewik2 / 89.71.66.* / 2013-04-12 22:53
Teraz się obudzili ?
b16 / 89.71.16.* / 2013-04-12 19:46
OFE są rujnujące -ciekawe pomylenie przyczyn i skutków w profesorskiej głowie (Leokadia Oręziak ze Szkoły Głównej Handlowej). To wydatki państwa a dokładniej wieloletnie niezrównoważenie budżetu rujnuje finanse panstwa. Na strumień do OFE składają się realnie płacone przez pracodawców i pracowników comiesięczne składki. To, że u pośrednika tych składek (ZUS) defict jest nagminny (i jest jednym z powodów deficytu budzętowego) nie jest winą OFE!!! A swoją drogą ciekawe są te i podobne opinie w kontekście posznowania własności w państwie prawa (a Polska chyba takim jest?) -pod przymusem gromadzę część swoich dochodów na przyszłą emeryturę. No zgoda. Są wpłacane na idywidualne konto, a tam inwestowane (w ograniczony zakres instrumentów) No zgoda. Ale w pewnym momencie ustawodawca mówi -twoje środki są potrzebne na inne cele (łatanie finansów państwa). To co -ustawodawca może w dowolnym momencie powiedzieć: twoja własność od dzisiaj nie jest twoją własnością? Zgroza.
Adam Mi / 89.75.145.* / 2013-04-12 23:09
Sęk w tym, ze nie jesteśmy państwem prawa. To co budzi Twoją zgrozę stwierdził już Sąd Najwyższy. Od czerwca 2008 roku te pieniądze już nie są Twoje.
wolny człowiek / 83.21.252.* / 2013-04-12 21:28
Przykład Cypru doskonale pokazuje jak jest szanowana własność prywatna w całym eurokołchozie.

I jeszcze jakieś matołki się dziwią że tak mało jest oszczędności w tzw. III filarze.
Pierwszym powodem są głodowe zarobki i brak nadwyżki w domowych budżetach, a drugim nie mniej ważnym - brak zaufania do długoterminowego oszczędzania.
Zbyt żywa jest jeszcze pamięć o tych którzy zostali oszukani bo byli zapobiegliwi.
Jak wyszli na "polisach posagowych" w PZU, lokatach bankowych pod koniec lat 80-tych, książeczkach mieszkaniowych, samochodowych.
esbek / 2013-04-12 21:36
Na książeczkach mieszkaniowych źle się nie wychodziło, pod warunkiem, że się pilnowało formalności.
wolny człowiek / 83.21.252.* / 2013-04-12 22:26
Zależy kiedy się je likwidowało.
Ja założyłem książeczkę mieszkaniową w 1971r. Od 1977 roku miałem na niej wkład w wysokości rocznych zarobków. Likwidowałem we wrześniu/październiku 1989 r. otrzymałem równowartość miesięcznej wypłaty.
jaraa / 83.31.99.* / 2013-04-12 18:06
Orłowski po raz kolejny udowadnia że jest kompletnym ignorantem w tematach, o które jest pytany. Na jednym portali finansowych jest dzisiaj super ciekawy artykuł ze specem od tych spraw M.A Orensteinem. Najciekawsze stamtąd - wszędzie tam gdzie wprowadzono odpowiedniki OFE okazały się one finansową wydmuszką. Najpierw w Chile gdzie zasada została wprowadzona i najpierw po latach zmieniona. Prywatyzacja emerytur była konikiem Banku Światowego, który od kilku lat mówi zupełnie co innego. Kraje gdzie wprowadzono OFE są "wrażliwe" na transgraniczne naciski ze strony instytucji i cierpią na niedobór demokracji obywatelskiej, wszystkie są na dorobku w świecie starych demokracji. Nigdzie na świecie w starych demokracjach nie prowadzono odpowiedników OFE. Tam gdzie pomysł pojawiał się był natychmiast topiony przez media, ekspertów i polityków.
wolny człowiek / 83.21.252.* / 2013-04-12 17:31
Gdzie ci wszyscy utytułowani mądrale byli w 1997 roku, gdy tworzono ustawę o OFE?
Po 12 latach rozkradania płaczą nad rozlanym mlekiem!!!!
OFE pobierały tyle kasy na ile pozwoliła im ustawa, w której opracowywaniu wielu z tych mądrali brało udział, lub ją opiniowało.
Teraz winne są OFE, tak samo jak paru przekręciarzy - kozłów ofiarnych przy sławetnej Komisji Majątkowej, od której orzeczeń "ustawodawca" nie przewidział odwołań.
No zupełnie jak papież - nieomylność.

Od początku uznawałem OFE za przekręt i nie przystąpiłem do tego systemu, bo miałem wybór.
Młodsi wyboru nie mieli.
Skoro państwo przymusza obywatela do uczestnictwa w tym systemie to psi obowiązek państwa sprawować sprawny nadzór nad takimi instytucjami, aby nie okradały obywateli.
Ten nadzór to przede wszystkim stworzenie takich ram prawnych, aby zminimalizować koszty ponoszone przez uczestników i wynagrodzenia OFE ściśle uzależnić od wypracowanych zysków.

W całym tym bełkocie jedynie pan Jabłoński mówi sensownie o emeryturach obywatelskich.
Równe składki od wszystkich i równy przelicznik emerytury za każdy rok składkowy.

Tylko gdzie tu miejsce dla urzędasów, złodziei polityków i znajomych królika na ciepłych posadkach?
esbek / 2013-04-12 21:39
Przydało by się przypomnieć jak w 1997 roku podnosili rączkę do góry dzisiejsi mądrale. Już wówczas było wiadomo, że zarobią na tym wszyscy, tylko nie emeryci.
jan. dzban / 91.208.10.* / 2013-06-11 15:39
a najlepszym przykładem obłudy jest działalność Bieleckiego ,który teraz krytykuje OFE a przez lata był prezesem PekaO SA które też ma swoje OFE i o ile pamiętam to wyniki ma slabe a opłaty jedne z wyższych . czemu nie protestowal wtedy tylko brał kasę od Włochów .teraz mędrkuje w TVN a redaktork iz tej marnej stacji jakos o to nie pytają ,Wysłalem do Morozowskiego maila w tej sprawie ale jakos nie znalazł czasu na odpowiedź [...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

[...]


Jakub_sza / 46.112.248.* / 2013-04-12 19:20
Brawo... i co z tego?
i tak zrobią co będzie najlepsze dla ratowania budżetu państwa a nie budżetów domowych.

Najnowsze wpisy