Forum Forum podatkowePIT

Dlaczego ZUS zjada zwrot podatku?

Dlaczego ZUS zjada zwrot podatku?

DarekPie / 94.246.130.* / 2016-03-09 23:53
Rozliczam właśnie PIT-37, mam dochody z pracy i renty ZUS, dodatkowo odliczam darowiznę na OPP, po wprowadzeniu PIT-11 z pracy wyszło mi do zwrotu 602 zł (uwzględniając odliczenie darowizny), natomiast po dodaniu do tego PIT-40A z ZUSu okazało się, że do zwrotu mam tylko 46 zł, przy czym w PIT-40A ZUS wyliczył mi, że mam 44 zł nadpłaty. Dlaczego tak się dzieje, że z pracy mam 602 zł zwrotu a doliczenie ZUSu zjada mi prawie wszystko?
Wyświetlaj:
wiwan / 2016-03-10 09:49
Dlatego, że tzw. kwota wolna od podatku jest JEDNA i ta sama na cały rok podatkowy, bez względu na liczbę źródeł przychodu, których jeden podatnik może mieć i kilkanaście ( ale kilka rodzajów źródeł ).

Ta 'kwota wolna' jest realizowana przez kwotę zmniejszająca podatek, która wynosi rocznie 556,02 zł. Część płatników (którzy- to wynika z ustawy) musi ją stosować przy wyliczaniu zaliczek miesięcznych. Pracodawca i ZUS czynią to w postaci kwot miesięcznych - 46,03 zł. Skoro jest renta, to czyni to ZUS, a nie czyni tego pracodawca, by kwoty wolnej nie dublować. Zawiadomił Pan o tym pracodawcę nie składając mu PIT 2- i tak należało zrobić. Stad Pana zaliczki PIT z etatu były NIŻSZE o ok. 46 zł właśnie miesięcznie.

Do rzeczy- 'nadpłata' z etatu jest pozorna, nie ZUS 'zjada', tylko 'zjada' jedno ze źródeł. 'Zjadałby' etat, gdyby renty nie było.
DarekPie / 94.246.130.* / 2016-03-10 11:38
Super, dziękuję za konkretną i klarowną odpowiedź.

Najnowsze wpisy