Forum Forum emerytalneOFE

Do kiedy muszę wybrać OFE?

Do kiedy muszę wybrać OFE?

JakubMa / 149.156.157.* / 2013-06-24 22:49
Cześć,
1szego lipca rozpoczynam pierwsza pracę (umowa o pracę z odprowadzanymi składkami). Umowę jednak mam podpisaną już od dłuższego czasu. Kiedy FAKTYCZNIE powinienem/mogę zapisać się do OFE tak aby ZUS nie odrzucił zgłoszenia? Czy losowanie 10tego lipca już mnie obejmie?

Pozdrawiam
Wyświetlaj:
wiwan / 2013-06-25 09:18
Zgodnie z art. 39 Ustawy o systemie ub. społecznych jest na przystąpienie do OFE 7 dni, od powstania tytułu do ubezpieczeń.

W przypadku umowy o pracę- jest to data powstania stosunku pracy- czyli początkowa data umowy o pracę. Co to znaczy, że masz ją podpisaną od dłuższego czasu ? Może to dotyczyć jedynie sytuacji egzotycznej, ale legalnej tj. przedwstępnej umowy o pracę, tj. z inną datą zawarcia i poźniejszą datą nawiązania stosunku pracy= zgłoszenia do ubezpieczeń.

Faktycznie jest tak, że brak przystąpienia skutkuje wezwaniem przez ZUS do wyboru;

1) do dnia 10 stycznia – jeżeli od daty otrzymania wezwania do dnia losowania jest mniej niż 30 dni, termin ten mija 10 lipca;
2) do dnia 10 lipca – jeżeli od daty otrzymania wezwania do dnia losowania jest mniej niż 30 dni, termin ten mija 10 stycznia.

Wiele zależy więc o tego, o co chodzi z Twoją umową o pracę.
JakubMa / 217.153.93.* / 2013-06-25 16:33
Umowa podpisana w maju nawiązująca stosunek pracy od 1szego lipca.
wiwan / 2013-06-26 11:52
No więc masz obowiązek wyboru do 8 lipca. Brak wyboru spowoduje wezwanie z ZUS. W praktyce do początku stycznia 2014 możesz skutecznie sam OFE wybrać.

Najnowsze wpisy