Forum Forum podatkoweInne

dopisanie do lokaty a darowizna

dopisanie do lokaty a darowizna

kies_katarzyna / 2016-03-31 22:26
Witam, bardzo prosze o poradę. Mama chce dopisać mnie do lokaty, ustanowić wspolwlascicielem. W jakim przypadku Urzad Skarbowy bedzie traktowal to jako darowizne oraz czy w ogole? Pani w Krajowej Infolinii Podatkowej poinformowala mnie, ze reguluje to kodeks cywilny,a nie decyduje o tym Urzad Skarbowy. Mnie interesuje przede wszystkim czy musze to zglaszac? Bardzo dziekuje.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Wyświetlaj:
wiwan / 2016-04-01 11:48
Duże znaczenie ma w ogóle intencja dopisania- tj. to, czy chodzi o 'wszelki wypadek', czy chodzi o to, że jest znany już cel w postaci takiej, że to Pani ma konkretne kwoty sobie wypłacić, wypłacać.

W tym drugim przypadku już bardziej ociera się to o kwalifikację jako darowizna, więc pojawia się kwestia podatku od spadków i darowizn oraz zgłoszenia do US w ciągu 6 miesięcy by go uniknąć, o ile w ogóle w grę wchodzi przekroczenie limitu 9637 zł.
kies_katarzyna / 2016-04-01 12:31
Chodzi o "wszelki wypadek",nie mam zamiaru korzystac z tych pieniedzy:) Chodzi o to,bym w razie smierci mogla miec pelny dostep do lokaty,m.in wyplacic pieniadze.
wiwan / 2016-04-01 12:37
Abstrahując od podatków - proszę zajrzeć do regulaminu lokat, karty produktu itp. czy będzie tak jak zamierzacie, bo zasadą jest w przypadku śmierci jednak dziedziczenie, a więc może być zapisane ograniczenie możliwości działań współwłaściciela lokaty, jeśli nie jest jedynym dziedziczącym.
kies_katarzyna / 2016-04-01 14:51
Od tego zaczelam, od udania sie do banku. Jedynie to rozwiazanie ( ustanowienie mnie wspolwlascicielem)w tym przypadku sie sprawdzi.Dziekuje za pomoc.
wiwan / 2016-04-01 20:58
Zapis na wypadek śmierci temu służy.
kies_katarzyna / 2016-04-02 15:41
Nie do konca,chodzi mi o.zapis:"Kwota wypłaty, o której mowa w ust. 1, bez względu na liczbę wydanych dyspozycji, nie może być wyższa niż dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłaszane przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku."O ile sie nie myle jest to 76000zl.
wiwan / 2016-04-05 11:30
Owszem- kwotowo nie do końca.
Obecnie (ostanie dane GUS dotyczą lutego 2016 są znane) daje to limit z art. 56 prawa bankowego w kwocie
82 749 zł
dla posiadaczy zmarłych w marcu 2016.

Najnowsze wpisy