emerytura

Dancia152 / 2008-11-25 19:44
czy mając 52 lat a i 33,5 lat pracy i umowa o pracę została rozwiązana to czy jak dojdę do wieku 60lat emerytura będzie mi się należeć. Czy przez te 8 lat mogę nigdzie nie pracować i nie opłacac składek? proszę o odpowiedz.
Wyświetlaj:
Basiunia / 2008-11-26 14:14
Witaj
Oczywiście, że możesz leżeć do góry brzuszkiem i nie płacić składek.Masz wystarczający okres zatrudnienia(a min. to 20 lat pracy) i po osiągnięciu 60 lat emerytura Ci się należy.
Chyba, że nagle! zmienią się przepisy odnośnie wieku emerytalnego dla kobiet.
Ja jestem w podobnej sytuacji.Od 5 lat nie pracuję a w przyszłym roku kończę 60 lat i czekam na emeryturę.Nie płacę żadnych składek zusowskich.
Jest tylko kwestia ubezpieczenia zdrowotnego.
Ja korzystam z ubezpieczenia męża(rodzinna książeczka ubezpieczeniowa) i opiekę medyczną mam (teoretycznie!:-))bezpłatną.Jeśli Ty nie masz takiej możliwości, to musisz płacić tę nieszczęsną składkę zdrowotną.Przy wizycie u specjalisty lub przyjęciu do szpitala, żądają dowodu ubezpieczenia, czyli aktualnie poświadczonej książeczki ubezpieczenia albo aktualnego dowodu opłaty składki zdrowotnej.
Pozdrawiam.Basia
Dancia152 / 2008-11-26 19:01
Dziękuję Ci Basiunia bardzo.Odnośnie ubezpieczenia to jak będe zarejestrowana jako bezrobotna to ubezpieczenie chyba będe miała czy się mylę,Przez rok napewno bo należy mi sie zasiłek dla bezrobotnych tylko nie wiem jak dalej,proszę jeszcze o odpowiedz.pozdrawiam
Basiunia / 2008-11-28 16:01
Dancia
Jeżeli będziesz zarejestrowana jako bezrobotna z prawem do zasiłku,to na pewno będziesz miała ubezpieczenie.Natomiast co będzie później, to nie bardzo się orientuję i nie wiem, czy samo zarejestrowanie w urzędzie pracy ( ale bez zasiłku) daje uprawnienie do ubezpieczenia.
Proponuję wejść na stronę Urzędu Pracy i znaleźć odpowiednie przepisy.
Jeśli Ci się nie uda "doczytać", to na ich stronie jest możliwość zadania pytania.Korzystałam z takiej formy komunikacji z urzędem pracy i muszę powiedzieć, że byłam mile zaskoczona.
W ciągu kilku godzin zadzwoniła do mnie pani z odpowiedniego działu i bardzo dokładnie mi wszystko wyjaśniła.Spróbuj!I Daj znać, czy Ci się to udało:)Pozdr.B.
Dancia152 / 2008-11-28 20:45
Witaj Basiunia,wielkie dzięki.pozdrawiam Dancia 152

Najnowsze wpisy