Forum Forum emerytalneInne

Emerytura właściciela pakietu większościowego w spółce.

Emerytura właściciela pakietu większościowego w spółce.

Natalia25 / 89.230.148.* / 2010-07-13 20:36
Jak wygląda regulacja prawna dotycząca przejścia na emeryturę właściciela pakietu większościowego spółki. Podobno istnieje jakieś orzeczenie SN mówiące o tym, że składki za lata w którym ktoś był większościowym właścicielem spółki nie podlegają doliczeniu do kapitału początkowego. Pragnę dodać, że te składki były nie małe. Czy w takim razie ZUS może zwrócić te składki? Na jakiej podstawie można się o nie ubiegać. Proszę o podanie mi jakiejś podstawy prawnej, albo orzeczenia Sądu. Być może ktoś był w podobnej sytuacji?
wiwan / 2010-07-20 11:10
Zbyt mało szczegółów podałaś. Ogólnie więc odpowiem. Nie ma szczególnej regulacji prawnej dotyczącej właściciela większościowego- ani jego emerytury czy kapitału. Przypomnę, że kapitał początkowy oblicza TYLKO się za lata wcześniejsze niż 1.01.1999 r. i jeśli składki były- dolicza się te lata składkowe.
Być może chodzi tu o problem taki, że w przypadku spółek z.oo niejednoosobowych samo posiadanie pakietu nie jest tytułem do ubezpieczeń. Tytułem do ubezpieczeń jest prowadzenie działalności gospodarczej (np. spółki cywilne) czy zatrudnienie- również przez spółkę z o o.
Być może chodzi Ci o wyroki w sprawie takiej, że właściciel spółki był przez nią zatrudniony. Chodziło o to, że ZUS kwestionował legalność takiego zatrudnienia- czyli, że nie był to faktycznie stosunek pracy. W takiej sytuacji odprowadzone składki z tytułu zatrudnienia były składkami nienależnymi, a lat tych nie uznano jako składkowe.
W takiej sytuacji z automatu były zwrócone.
Ps. składek nienależnych ZUS-owi można dochodzić od zakładu generalnie naliczonych/przekazanych za/w okresie 10 lat wstecz. Precyzyjnie- na skutek orzeczenia TK- w stosunku do składek sprzed 8 maja 2008 wynosi on lat 5 wstecz, a w stosunku do późniejszych- lat 10 wstecz.

Najnowsze wpisy