Forum Forum emerytalneOFE

Fundusz emerytalny

Fundusz emerytalny

Gumtree / 83.2.34.* / 2011-07-05 16:53
Witam...rok temu skończyłam studia i w styczniu tego roku zaczęłam prace, ale w marcu z niej zrezygnowałam i do tej pory nic nie znalazłam;( jakiś czas temu ZUS przysłał mi pismo że muszę wybrać OFE...tylko, że po pierwsze ja już nie pracuje( i nie wiem czy to ma jakiś wpływ), po drugie nie mam pojęcia jaki a po za tym na tym piśmie był zły numer seryjny i partia dowodu osobistego i teraz nie wiem co mam robić...bo jeśli wezme udział w losowaniu to będą złe moje dane...może ktoś pomóc!?
Wyświetlaj:
wika221 / 2011-07-08 10:01
ja zdaję się na los, i tak nie ma znaczenia do którego OFE należymy, nic z tego mieć nie będziemy, więc nie mam zamiaru się tym bardziej przejmować
Gumtree / 83.2.34.* / 2011-07-08 19:38
Sama też nie wiem czy do poniedziałku prześlą do ZUSu moje dane bo dopiero dzisiaj przyjechał kurier także zobaczymy jak się to wszystko potoczy...
Gumtree / 83.2.34.* / 2011-07-07 10:52
Dzięki za wiadomości...dzwoniłam też do ZUS i się dowiadywałam....wysłałam swoje dane do ING i czekam na kuriera, ale nie wiem czy zdążę przed 10;/
wiwan / 2011-07-06 11:25
To, że już nie pracujesz niczego nie zmienia. Z chwilą ( 7 dni )powstania tytułu do ubezpieczenia emerytalnego, nieważne czy obowiązkowego czy dobrowolnego miałaś ustawowy obowiązek wybrania OFE ( art. 39 ust.1 ustawy o syst.ub.społ.). Nawet gdy została odprowadzona tylko jednomiesięczna składka ZUS ma obowiązek jej część ( wtedy 7,3% z 19,52% ) odprowadzić do OFE.
W związku z niewybraniem OFE- dojdzie do losowania zgodnie z dalszymi zapisami ww 39 art.
Na szybko możesz teraz podpisać umowę z dowolnym OFE, losowanie jest 10 lipca. Nawet przez internet. Z właściwym nr dowodu oczywiście. Tu zestawienie:

http://www.money.pl/emerytury/

a na tym subforum opinie o nich.
Jeśli zdajesz się na losowanie- wyjaśnij w ZUS mylny numer dowodu.
IIINGA72 / 83.30.2.* / 2011-07-06 18:21
Odnośnie dowodu osobistego to dane na zawiadomieniach pobierane są z rejestrów urzędowych najważniejsze jest żebyś podpisała umowę z OFE z prawidłowym imieniem, nazwiskiem oraz numerami PESEL i NIP. Jeżeli dane te są zgodne z tymi jakie podałaś u pracodawcy to wszystko będzie w porządku
beattkka1 / 2011-07-06 14:33
mam podobną sytuację, tyle że ja wciąż pracuję, ZUS również wysłał mi zawiadomienie o zbliżającym się losowaniu, zostało tylko 4 dni, a ja nie wiem co wybrać? czy los ma zdecydować za mnie?
IINGA72 / 83.30.2.* / 2011-07-06 18:15
Jeżeli nie dokonasz sama wyboru a OFE przydzielone Ci zostanie w drodze losowania przez ZUS to będziesz mogła sama dokonać zmiany OFE po dwóch latach przynależności w tym wylosowanym funduszu
beattkka1 / 2011-07-07 14:32
a jeśli zdecydowałabym się teraz na generali to zdążę do 10 lipca załatwić wszystkie formalności? co dokładnie muszę zrobić?
INGA72 / 2011-07-07 21:36
Jakkolwiek skontaktujesz się z OFE czy telefonicznie czy przez internet to i tak ważną jest data zawarcia umowy z OFE i data przekazania tej umowy przez OFE do ZUS. Dopuszcza się ,że jeżeli podpiszesz umowę chwilę później i OFE przekaże taką umowę do ZUS tak do połowy lipca tj. przed ponowną weryfikacją przez ZUS listy osób poinformowanych o losowaniu to będziesz członkiem OFE który sobie wybrałaś

Najnowsze wpisy