Forum Forum dla firmZakładanie firmy

HOWTO - Usługi informatyczne / wytwarzanie oprogramowania?

HOWTO - Usługi informatyczne / wytwarzanie oprogramowania?

coolscorpio / 2008-06-02 22:10
Witam Wszystkich,
od dwóch lat pracuję w średniej firmie i tworzę dla niej oprogramowanie (jako młody informatyk – spec od wszystkiego ;) – admin / programista). Jest to branża dość nietypowa i nie będę się rozwodził nad detalami. Nie interesują mnie również kroki zakładania firmy – te można znaleźć na wielu forach (a pewnie i tak to zlecę jakiejś firmie od księgowości).
Ciekawi mnie natomiast, czy ktoś ostatnio (chodzi o informacje na czasie), próbował założyć firmę tworzącą oprogramowanie lub informatyczną usługową. Wszelkie uwagi doświadczonych po fachu są mile widziane.
Zakładam, że na początek będzie to praca dodatkowa (i tak programuję w wolnych chwilach bo lubię :D) i chcę ograniczyć aspekty biurokratyczne związane z prowadzeniem firmy do minimum. Jednym słowem chcę robić to co lubię (programować) a nie to co muszę (walczyć z urzędnikami o świstek XYZ)!
Aby nie być zbyt gołosłownym podam kilka przewidzianych kosztów/zysków:
rok 1-szy: inwestycja w licencjonowany soft- / hardware do wytwarzania – ok. 20 tys. (co prawda już mam, ale bez licencji komercyjnie może boleć), mój czas (... ??? ...), samochód na początek nie-byle-jaki ;D (do 30 tys.), biuro w domu/samochodzie/samolocie ;D, przychód ok. 30 tys. (ok. 10 nowych klientów po 3000 za licencję),
rok 2-gi: przychod ok. 60 tys. (15 nowych + 10 update),
rok 3-ci: przychod ok. 97 tys. (15 nowych + 25 update), itd.
Oczywiście nie poprzestanę na 3 latach, tylko będę rozwijał dalej, przejdę na pełny etat, a może nawet kogoś zatrudnię :) i wynajmę biuro :)) albo je kupię :))).
Nie jestem pewien, czy zacząć z działalnością jednoosobową czy od razu ze sp. z o.o. Poza tym, zastanawiam się nad formą opodatkowania: pełny z VAT czy księga (czyli nie-VAT ;D). Dodam, że klienci to branża nie podlegająca VAT (usługi licencjonowane). A może ryczałt będzie lepszy na te pierwsze 3 lata?
Oczywiście, chciałbym jak najmniej zainwestować kasy – tu dobre słowo (link) o dotacjach na tego typu działalność będzie mile widziane (urzędy pracy i bezrobotne pomińcie – to nie wchodzi w grę) – ale plizzz tylko aktualne (dotacje z 2007 mnie nie interesują!!!).
Poza tym, jak myślicie – soft sprzedawać jako produkt (licencja) czy usługę (np. roczny abonament), a może oddać w dzierżawę? Czy ma to jakieś aspekty podatkowe (np. musi być koniecznie VAT?) albo finansowe (np. usługa niżej opodatkowana lub zwolniona?) albo prawne (np. brak praw autorskich?)?
A może znacie kogoś, kto specjalizuje się w pomocy przy tworzeniu takich małych firm, bez zbędnych formalności, umożliwiając tym samym skupienie w 99.999% na tworzeniu własnego dobrego produktu.
Pozdrawiam Wszystkich Forumowiczów i dziękuję Wam za zainteresowanie zarówno odpowiedzią, jak i jej udzieleniem :D.
CoolScorpio
Wyświetlaj:
marekpc / 212.67.153.* / 2010-10-25 07:36
Coraz popularniejsze staje się zakładanie własnej firmy i moim zdaniem to dobrze. Szczególnie, że informatycy mają na tyle specjalistyczną wiedzą, że mogą sobie na to pozwolić. Nawet w kryzysie praca się znajdzie...

Grunt to mieć głowę na karku, trochę zacięcia biznesowego i wiedzieć co chce się robić.

Agencja interaktywna, salon ze sprzętem czy serwis to wszystko może okazać się całkiem dobrym biznesem, szczególnie, że można zmniejszyć trochę ryzyko i otworzyć działalność na zasadzie franczyzy jak np. Sferis, Komputronik czy w przypadku serwisów ogólnopolski PCDOC.

Czasami warto poszperać w sieci gdyż może się okazać, że nadarzają się ciekawe akcje np. okazja żeby wygrać własny serwis komputerowy :)
http://pcdoc.pl/konkurs

Ważne żeby chcieć pracować...
Malkav / 195.150.93.* / 2008-11-14 02:11
Z kolegami napotkaliśmy właśnie ten problem. Mamy zamiar administrować sieciami, wytwarzać oprogramowanie, może jakieś aplikacje sieciowe. Dokładne informacje znajdziesz tutaj: http://www.sxar.pl/?p=uslugi Napisz do nas, to pogadamy o doświadczeniach. Firma nasza mieści się w Krakowie i Jędrzejowie, kontakt z nami jest tutaj: http://www.sxar.pl/?p=kontakt Pozdrawiam, bartek

Najnowsze wpisy