Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

inwestycje na giełdzie

inwestycje na giełdzie

laki888 / 2010-12-03 21:03
Witam.
Na początku chciałbym się przywitać z racji że jestem nowym użytkownikiem money.pl.
Tak jak w temacie. Chciałbym zebrać informacje na temat jak zacząć swoją "przygode" na giełdzie. Jest wiele forów na ten temat. Praktycznie większość bezużyteczna z racji że na większości z nich autorzy tematów zainteresowani są pozyskaniem informacji jak łatwo zarobić na giełdzie, w co inwestować etc.
A więc mam 22 lata. Właśnie zacząłem studia magisterskie o specjalności rynki finansowe. Dodam że wydaję mi się to bardzo interesująca dziedzina i chciałbym się dowiedzieć na jej temat nieco więcej. Dlatego pytam od czego mam zacząć. Na początek jakieś dobre pozycje książkowe na ten temat czy może "praktyka" Na wirtualne pieniądze. A może lepiej do ugryźć z innej strony. Czekam jedynie na poważne odpowiedzi.
Pozdrawiam
Laki88
Wyświetlaj:
Doradzca / 213.123.227.* / 2012-04-23 16:43
Jeśli masz niewielkie oszczędności, to moźesz zainwestować w giełdę online. Na początek proponuję platformę handlową plus500. Można zwielokrotnić zyski poprzez dźwignię handlową, albo stracić, jeśli się jest zachłannym. Ale można też grać za wirtualne pieniądze albo bonus kilkudziesięciu złotych. W sumie dobra zabawa. Oto link do programu:
http://www.plus500.com/pl/StartTrading.aspx?id=30806&tags=udwd&pl=1

Pozdrawiam
mbielu / 2011-03-20 22:39 / Bywalec forum
Witam,
Co do gry na giełdzie i inwestowania to najwazniejsze jest to aby dobrze poznac sprawe z
którą bedziemy mieli do czynienia GIEŁDĘ i cały mechanizm rynków kapitałowych. Ja na
poczatku grałem bez wiedzy licząc na łud szczescia i nawet dobrze mi szło ale na dłuższą
metę jestem w plecy, bo bez wiedzy daleko nie zajedziesz... Najważniejsze to wiedza
dlatego polecam publikacje które zblizyły mi temat, jest to naprawde nie wielki wydatek,
który moze zwrócic sie tysiąckrotnie w ciagu niedługiego czasu. Wystarczy skopiowac linki
i wkleić do swojej przegladarki. Miłej lektury:

http://czas-na-gielde.zlotemysli.pl/sukcesinternet,1/

lub link do całego zagadnienia związanego z inwestycjami:

http://www.zlotemysli.pl/sukcesinternet,1/category/2129/

Pozdrawiam
bielu
Klemensownik / 85.28.130.* / 2011-03-01 23:34
Giełda, któż na niej nie chce zarabiac kokosów? Brutalna prawda jest taka ze jesli ktos zarabia to ktoś również traci....Nie ma tutaj łatwych pieniedzy... trzeba czasu i wiedzy aby mozna sobie spokojnie zyc z inwestycji... Znam duzo ludzi którzy grają na pałę, pędzą za tłumem, kieruja sie rekomendacjami...niestety to wszystko za pozno i kiedy oni kupuja to inni juz sprzedają i bardzo czesto to własnie oni skladają sie na zarobki tych co mają wiedze i doswiadczenie...

Pamietaj aby grac trzeba mieć wiedze, umiec analizowac wykresy, odczytywac prawdilowo informacje dawane przez rynek...

Tutaj mozesz sciagnac darmowe fragmenty bardzo ciekawych publikacji:
Wstep do giełdy:

http://www.wrzuc.to/vQ4S5AxNgy.wt

Lub dla bardziej doswiadczonych:

Giełda papierów wartosciowych w praktyce:

http://www.wrzuc.to/U0vPu3oAOE.wt

Analiza fundamentalna w praktyce:

http://www.wrzuc.to/utuDPYU611.wt

Kontrakty terminowe i opcje w praktyce:

http://www.wrzuc.to/TrG2yiwce.wt

Analiza techniczna w praktyce:

http://www.wrzuc.to/1ojcyPn.wt

I ostatni juz dla wyjadaczy giełdowych
Alternatywne metody analizy technicznej w praktyce:

http://www.wrzuc.to/JgN1mc.wt

Zapraszam do czytania darmowych fragmentow...
Pozdrawiam
Klemens
robertkajzer / 2011-01-06 16:35 / Bywalec forum
Z pewnsocia warto nabyc wiedze i pobawic sie na symulacjach gieldy, ale prawdziwa szkola przychodzi wraz praktyka czyli inwestowaniem swoich zarobionych pieniedzy na prawdziwej gieldzie. Dochodza wtedy emocje (bo inwestujesz swoimi pieniedzmi a nie wirtualnymi) i plynnosc rynkow, ktorej nie uwzgledniaja gry internetowe.

Ze swej strony na poczatek moge polecic ksiazke Eldera- Zawod inwestor gieldowy. Bardzo ciekawa pozycja.


http://www.growandgo.pl ---> DARMOWY kurs: Jak skutecznie inwestować na giełdzie?
http://abcinwestowania.wordpress.com ---> blog o inwestowaniu
tomaszinwest / 85.28.130.* / 2010-12-14 18:16
Chcesz ciekawych informacji o giełdzie i rynkach finansowych. Zarabiaj z głową. Wiedza to podstawa dobrego zarobku. Czas na giełde!

http://czas-na-gielde.zlotemysli.pl/sukcesinternet,1/

Pozrawiam
T
doris22323 / 195.117.213.* / 2010-12-08 19:40
Znalazłem ciekawe forum gdzie można pobrać program do analizy technicznej Metastock oraz materiały edukacyjne dla początkujących inwestorów.

Materiały dostępne w dziale ,,Biznes i finanse,,

www.styl24h.pl

Pozdrawiam.
mbielu / 2010-12-06 19:22 / Bywalec forum
Witam,
Co do gry na giełdzie i inwestowania to najwazniejsze jest to aby dobrze poznac sprawe z
którą bedziemy mieli do czynienia GIEŁDĘ i cały mechanizm rynków kapitałowych. Ja na poczatku grałem bez wiedzy licząc na łud szczescia i nawet dobrze mi szło ale na dłuższą metę jestem w plecy, bo bez wiedzy daleko nie zajedziesz... Najważniejsze to wiedza dlatego polecam publikacje które zblizyły mi temat, jest to naprawde nie wielki wydatek, który moze zwrócic sie tysiąckrotnie w ciagu niedługiego czasu. Wystarczy skopiowac linki i wkleić do swojej przegladarki. Miłej lektury:

http://czas-na-gielde.zlotemysli.pl/sukcesinternet,1/

lub link do całego zagadnienia związanego z inwestycjami:

http://www.zlotemysli.pl/sukcesinternet,1/category/2129/

Pozdrawiam
bielu
mbielu / 2010-12-06 19:14 / Bywalec forum
Ciezka sprawa ta giełda
Ciułacz / 2010-12-04 03:20 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Laki888 wiaj !
Już dobrze zacząłeś , bo się zalogowałeś. Jeszcze załóż tu na Money wirtualny portfel, co będziesz mógł sobie praktykować i poznawać samego siebie, miej go w formie publicznej, to jest bardziej stresujące ale wymaga zastanowienia.
Radziłbym na początek przykleić się do jakiegoś uczęszczanego portfela, generalnie w takich portfelach forumowicze są bardziej zdyscyplinowani.Poznasz slang oraz skróty myślowe poszczególnych inwestorów. Czym bardziej będziesz aktywny na forum tym się się więcej nauczysz.
Na początek to tyle , może coś inni dorzucą.
Jak już się rozkręcisz w inwestycjach to z obowiązku ciułacza Ci przypomnę o odkładaniu w papiery defensywne 10% rocznych dochodów ;-)
Pozdrawiam
laki888 / 2010-12-04 12:05 / portfel
Może coś więcje. Jakieś konkretne informacje;D
Ciułacz / 2010-12-04 13:47 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Witaj Laki888 !
W poprzednim poście pisałeś:

Chciałbym zebrać informacje na temat jak zacząć swoją "przygode" na
giełdzie.


Widzę że jednak jesteś wytrwały w swoim zamyśle , to dobry znak, bo sporo pojawia się nowicjuszy i o coś zapytają , ale nawet zapominają na jakim forum i tu już nie wracają.
Ale do rzeczy :
Dalej piszesz :

Może coś więcje. Jakieś konkretne informacje;D

Inwestycje na giełdzie często porównuję do kierowania samochodem.
Wyobrażam sobie że jesteś na etapie kupna samochodu i patrzysz na sprzedawcę i pytasz to teraz powiedz mi jak tym się jeździ.
Sprzedawca wybałuszy oczy , ale aby nie stracić klienta to spokojnie tłumaczy, tu masz kluczyk , jak go przekręcisz to silnik zapali, pedał gazu, pedał hamulca , sprzęgło ,skrzynia biegów, wlew paliwa, kierunkowskazy , itd.A na koniec to Ci z pewnością wystawi auto poza bramę i powie szerokiej drogi.
Czy to wystarczy aby wyjechać na miasto ? Hm... radziłbym solidny kurs teoretyczny a następnie z instruktorem praktyczny, a po tym wszystkim z wielką ostrożnością za kierownicę za kierownicę . Aby po 10-20 latach za kółkiem stwierdzić że Ci nowicjusze po kursach nauki jazdy to są niedouczeni i powinni więcej praktykować zanim dostaną prawko.
Wybacz że Ci daje takie porównania , ale chciałem Ci naświetlić że w kilku słowach to nikt nie będzie, przekazać tego co sam wie.
Na temat inwestycja na parkiecie to prawie wszystko już jest dostępne w necie , wystarczy poszperać, wobec powyższego inwestorzy nie będą tracić swojego czasu na wyjaśnianie podstawowych zasad.
Jak naprawdę jesteś początkującym to może zaglądnij do :
http://bossa.pl/edukacja/
Naucz się robić AT oraz AF. Analiza techniczna nie jest wyrocznią bo często się zdarzają fałszywe wybicia albo wydarzenia międzynarodowe pokićkaja klarowną sytuacje , ale AT pozwala na zrozumienie tendencji i z czasem to bez rysowania wykresów masz obraz w jakim kierunku kurs powinien podążać .
Z kolei analiza fundamentalna to jak sama nazwa wskazuje daję nam obraz jak spółka sobie radzi finansowo etc. Z czasem jak poznasz wszystkie spółki i ich historie to AF będziesz miał w głowie na podstawie bieżących wiadomości.
Chciało by się powiedzieć; nie od razu Kraków zbudowano.
Odnośnie fachowej literatury to tu wiele razy pisano, a ja w tej materii Ci nie poradzę , w tym wypadku nie jestem godny do naśladowania.
Pozdrawiam
Ps. Tu na forum szczególnie w portfelach jest sporo wartościowych inwestorów, zaczynali podobnie jak Ty.Zbliż się do nich nie czekaj że Oni przyjdą do Ciebie.
laki888 / 2010-12-04 14:22 / portfel
Dziękuje za naświetlenie sytuacji. Pozyskałem właśnie książkę na temat AT. Mam nadzieje że jakoś się nauczę. Założyłem już swój portfel. Ale wybierając walor akcje spojrzałęm w liste... i pomyślałem co tu wybrać. Nie mam pojęcia o żadnej z nich. Są jakieś bazy przedstawiające historię akcji danej firm? Jakieś wykresy, trendy etc. Widzę że czeka mnie długa droga do tego aby zrozumieć ten cały rynek finansów.
PS, Dzieki za zainteresowanie
Ciułacz / 2010-12-04 13:49 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Powyżej napisałem trochę przydługo ale to może czytać wielu nowicjuszy , wiec pisałem trochę do wszystkich.
laki888 / 2010-12-04 14:24 / portfel
Jakby ktoś szukał na ten temat informacji to podaję tytuł i autora książki.
john j.murphy - analiza techniczna rynkow finansowych.
Ciułacz znasz tą książkę. Czy to dobry wybór by od niej zacząć?
LL / 91.193.40.* / 2010-12-04 21:40
Z tego co pamiętam to na stronie gpw był niegłupi samouczek, nawiasem mówiąc sam go niemal wykułem na pamięć zanim zabrałem się za giełdę. Z tymi wszystkimi informacjami to może nie przesadzaj bo Ci się w głowie w końcu pomiesza. Moim zdaniem powinieneś się brać za spółki PŁYNNE!. Analizuj sobie np pierwszą dwudziestkę (wig20) chociaż powinienem napisac dziewiętnastkę bo bioton to w ogóle jest porażka indeksu no ale biorąc pod uwagę kryteria jakie wymagane są do bycia w blue chipach, chciał nie chciał bioton je spełnia. Jednak nie traktuj go jako narzędzia, na którym się nauczysz. kghm jest bardzo ciekawy do analizy technicznej, banki, pkn,pzu. Po prostu spółki o największej aktywności na rynku. Te się zmieniają na bieżąco i w sumie są najbardziej ruchliwe. Jak się zaczniesz uczyć na jakimś padlaku za 19 groszy to osiwiejesz zanim zrozumiesz o co w tym biega. Takie padluchy sa popularnie nazywane akcjami śmieciowymi. A poza tym to moja osobista rada, a nie uważam się za cieniasa w kwestii rynku: pamiętaj, że kiedy cena rusza w jakimś kierunku, zanim dotrze do punktu zwrotnego (które nauczysz się rozpoznawać znacznie później niż robić analizy cen) zrobi Ci kilka fałszywych ruchów w odwrotnym kierunku. Te "pułapki" są zwykle powodowane przez grupę kolesi, którzy wychodzą z rynku bo już zarobili. Czyli wiele razy będzie Ci się wydawało, że rynek właśnie osiąga punkt zwrotny ale tak naprawdę na powiedzmy kilkanaście falstartów tylko jeden okaże się zwrotem prawdziwym. To pozwala założyć, że kiedy masz pewność, że jakiś walor po prostu idzie do góry to go zwyczajnie kupuj i czekaj. Pamiętaj, że najczęściej zaraz po zakupie cena ucieknie Ci w dół. Jest to wynikiem działania ludzkiej psychiki. Nie przejmuj się korektą, ustalaj sobie stopy, które mają Ci zamknąć pozycję. Nie zamykaj ich sam na siłę, bo możesz stracić fajny ruch, który może nie zabierze Ci kasy ale potencjalne zyski tak. Ja tak czasami działam, że kiedy cena mi idzie do góry i widzę, że niekoniecznei jestem w stanie określić jej koniec, to zamiast męczyć głowę zwyczajnie zakładam stopa i go przesuwam co jakiś czas. To bardzo wygodna metoda inwestowania, chociaż musisz się liczyć i tutaj z większym ruchem, który pozycję Ci zamknie. No ale to tylko giełda. Tu się może zdarzyć wszystko. Powodzenia Ci życzę. Jeśli będziesz naprawdę wytrwały a inwestycje giełdowe potraktujesz poważnie to uwierz mi, nie stracisz na rynku wiele. Wiele oczywiście jest pojęciem względnym. I jeszcze jedna uwaga - nie przepychaj głowy informacjami. Problem z wiedzą giełdową jest w tym, że jest w sieci mnóstwo sprzecznych informacji. Gdy takie znajdziesz, ciężko jest wybrać - no bo kto ma rację. Spróbuj wtedy odpowiedzieć sobie sam na pytanie dopiero potem zastanów się czyja wersja Ci bardziej odpowiada. Ponadto, kiedy będziesz czytał komentarze z rynku, traktuj je z rezerwą. Czasami mam wrażenie, ze komentatorzy ludzi celowo wsadzają na minę bo ciężko mi uwierzyć, że są takimi ślepymi kretynami ale właśnie czytanie u nich między wierszami pozwoli Ci na wyłapywanie ciekawych informacji.
Pozdrawiam
Ciułacz / 2010-12-05 00:16 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
LL witaj !
Fajnie że czasami wpadasz i skrobniesz co nieco !
LL / 91.193.40.* / 2010-12-05 21:39
Witaj Ciułacz.
Dzięki za miłe słowa. Zwykle po sesji musiałem się wyrwać gdzieś, np na rower, basen czy chociażby dłuższy spacer w celu dotlenienia się no i zrelaksowania. Ostatnio więcej czasu spędzam w domu z uwagi na pogodę więc ulubiony rower stoi w ciepłym kącie to i pewnie częściej coś skrobnę. Nie chciałbym się tu za bardzo wychylać, są tu na spece pierwszoligowi ale ktoś kiedyś poświęcił mnie swój czas i zupełnie bez żadnej gratyfikacji nawbijał mi do głowy ważnej wiedzy. Dlaczego nie miałbym pomóc teraz ja innym a przynajmniej spróbować?
Pozdrawiam serdecznie
Ciułacz / 2010-12-05 00:26 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Laki 888, witaj !
Powiadasz :
john j.murphy - analiza techniczna rynkow finansowych.
Ciułacz znasz tą książkę. Czy to dobry wybór by od niej zacząć?

Ta pozycje to chyba wszyscy parkierowcy znają. Ja osobiście jej całej nie robiłem, ale wybrane zagadnienia.
Aby się za nią zabrać to już powinieneś być obeznany w temacie.Czy warto ? w twoim przypadku to uważam że powinieneś , bo możne kiedyś zostaniesz analitykiem . Ale zacznij od samouczków i jak zobaczysz że to Ci leży to sięgaj po klasyków.Tak jak już powyżej Ci LL powiedział , praktykuj na spółkach z dobrymi fundamentami oraz dobra płynnością.
Powodzenia.
laki888 / 2010-12-05 03:13 / portfel
Dziękuje za dobre rady. Na pewno macie racje. Nie chodzi mi o to aby wszystko wiedziec tylko zdobyć podstawy na bazie których mógłbym podejmować dobre decyzje. Z tego co się nauczyłem to każdy powinien znaleźć swój własny "system" jęśli chodzi giełdę. Moim zdaniem na samym początku będę miał do czynienia z grą później na wyższym poziomie zaawansowania z inwestycja. Na razie chce nauczyć się analizy rynku, aby wiedzieć jak wybrać odpowiednią spółkę której będę chciał zakupić akcje. A jeśli chodzi o inwestycję patrząć na funkcję trendu (wykresy) to nie jest czas na kupowanie walut. Nie jestem pewny a nawet przekonany ale muszę czekać na bessę jeszcze jakiś czas. Patrząc na kursy NBP jest garstka walut w które warto inwestować. Należą do nich funt brytyjski, euro, usd i frank szwajcarski (być może coś pominąłem). Pozostałe waluty nie posiadają takie wahania kursów na których można było by zarobić. Oczywiście mogę się mylić. To jest moja krótkotrwałą i niewyczerpująca analiza. Proszę o kolejne porady i dziękuje za pomoc. Pozdrawiam
Ciułacz / 2010-12-05 20:34 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Laki 888 witaj !
Nie czekaj na wielkie odkrycia systemów tylko zaraz zakładaj sobie wirtualny portfel i wybierz sobie 3-5 spółek z WIG-20.Bierz to z marszu bo inaczej to na dyskusjach akademickich pozostaniesz kilka lat.
Piszesz :
A jeśli
chodzi o inwestycję patrząć na funkcję trendu (wykresy) to nie
jest czas na kupowanie walut.

Nie jestem pewien co masz na myśli bo ja ja walutach to nie widzę inwestycji a raczej spekulacje.Na spekulacjach walutowy to zawsze jest okazja do ... ano właśnie do czego ? niby do zarobku , ale przeważnie są straty, bo to jak powiadają jest robota na pełny etat, czyli nie można sobie pozwolić na chwile nieuwagi.Przez to ja tego nie dotykam , wolę na leniwca i bez nerwówki, mniejsze zyski ale po czyści można planować.
A teraz do dzieła , jeszcze dzisiaj chcę zobaczyć twój pierwszy portfel.
Mam nadzieje że wiesz o czym tu mówię.
A jak nie wiesz to zobacz że przy niku co jest na czerwono niektórzy forumowicze mają w nawiasie na niebiesko mały napis portfel. Jak klikniesz w niego to Ci się ukaże portfel danego forumowicza. Więc sobie załóż taki.
Pozdrawiam
LL / 91.193.40.* / 2010-12-05 21:52

Nie jestem pewien co masz na myśli bo ja ja walutach to nie
widzę inwestycji a raczej spekulacje.Na spekulacjach
walutowy to zawsze jest okazja do ...

podpisuję się również pod tym stwierdzeniem. Może i jesteś laki888 megainteligenty kozak i szybko się uczysz ale waluty zostaw w świętym spokoju. Jeśli chcesz się czegoś nauczyć i przy okazji nie osiwieć ze stresu to zajmij się spokojnymi rynkami a forex zostaw tym, którzy... po prostu innym. Ja tez lubię sporty ekstremalne ale aż tak mnie portfel nie swędzi. Z drugiej strony po co rzeźbić się tam, gdzie się gryzą dobermany jeśli możesz na spokojnym rynku bez arytmii serca zarabiać? A w sumie do Ci Ciułacz wszystko napisał. Ja tylko chciałem dodać swój głos.
może to: Edwin Lefevre... tytuł Ci się sam znajdzie.
Pozdrawiam.
laki888 / 2010-12-05 23:08 / portfel
Przejrzałem trochę materiałów. Jednak waluty to nie to. Akcje wig 20 to dla mnie na razie najlepsze rozwiązanie. Portfel już założyłem ale udostępnie go teraz publicznie. Tylko wszystko skasuje czyli te akcje co wykupiłem bo tylko chciałem zobaczyć jak się co wybiera i wybór był przypadkowy. Na razie będę dokonywał wyboru w oparciu o teorię Dowa. Później jak zrozumiem jak to działą w praktyce dorzuce średnie kroczące. Licze na surowe komentarze w profilu mojego portfela. Popzdraiam i dziękuje za pomoc:D
laki888 / 2010-12-06 00:00 / portfel
Mam jeszcze pytanie które jest dla mnie bardzo istotne. Analizując wykres (trend) mogę korzytać z wykresu rocznego czy koniecznie musi być np miesięczny czy dwutygodniowy?
Ciułacz / 2010-12-06 00:55 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Gratki za otwarcie portfela.
Piszesz :
Licze na
surowe komentarze w profilu mojego portfela.

Hm ... z tym to nie taka prosta sprawa.
Nasza ułomność ludzka jest taka że jak dostajemy krytyczne komentarze to sie zamykamy w sobie lub kontratakujemy.Z tego powodu przeważnie komentarze bywają oględne.
Odnośnie analiz technicznych to ja idę na łatwiznę i korzystam z gotowca np na stooq pl , jest tam sporo opcji że na początek jest wystarczające.
http://stooq.pl/q/a/?s=pko
laki888 / 2010-12-06 11:26 / portfel
Dzięki Ciułacz. Na pewno zajrzę tam z chęcią.
laki888 / 2010-12-06 17:34 / portfel
Dodałem kolejne spółki które moim zdaniem przyniosą mi zysk/Proszę o ocenę
PORTFEL
Ciułacz / 2010-12-07 01:45 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Zrobie Ci wpis w twoim portfelu.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy