Forum Forum podatkowePIT

jak odliczyć pozamałżeńskie dziecko

jak odliczyć pozamałżeńskie dziecko

dariuszek75 / 2009-02-28 19:39
mam prosbe i prosze o pomoc.Pracuje na pelnym etacie w szkole, moja zona rowniez , mamy 1,5 roczne dziecko. Problem polega na tym iz jestem ojcem jeszcze 8 letniego Wiktora.Mieszka on ze swoja matka, ja tylko pomagam w wychowaniu. Matka dziecka zwrocila sie do mnie z prosba czy moge Go odliczyc w tym roku a pozniej zwrocic jej pieniazki. Z tego co mi wiadomo nie pracowala w tym roku, stad pewnie jej prosba... Tylko , ze ja od 2 lat rozliczam sie z żoną wspolnie.... Chcialbym wiedziec , czy oplaca mi sie rolizczenie drugiego dziecka. I czy jest to mozliwe? I jeszcze jedno matka dziecka pewnie pobiera jakies swiadczenia z miasta jako samotnie wychowujaca dziecko.. czy jesli ja bym Go rozliczyl , to czy nie bede mial problemow, czy skarobowka nie sprawdza tego?...prosze o wyczerpujaca pomoc... przypomne iz mam do rozliczenia prace w szkole, prace w klubie, internet na siebie...ppozdrawiam i prosze o pomoc
Wyświetlaj:
krystyna1961 / 79.188.6.* / 2009-03-16 11:42
Ja również proszę o pomoc.
Jestem matką samotnie wychowująca dwójkę dzieci. Mam zasądzone sądownie alimenty jednak z ojcem dziecka mieszkamy razem. Ja ze wzgledu na zbyt niski dochód nie skorzytsam w tym roku z ulgi prorodzinnej czy w takiej sytacji może skorzystać z niej ojciec dzieci???
belladonna / 2009-03-16 18:07 / Tysiącznik profesjonalny
Skoro mieszkacie razem to co? ojciec nie wychowuje dzieci? Zamyka się przed nimi?
Wg mnie problem się zaczyna jak i ojciec i matka odliczą na to samo dziecko ulgę, ale jeśli tylko jedno z nich to odliczy, a jeszcze rodzice mieszkają razem, to ja nie widzę problemu :-))
kordeilo / 2009-03-17 10:43
Dzieki wielkie za odpowiedź. Tylko problem w tym czy mam prawo rozliczać się jako matka samotnie wychowująca dzieci? Dodam że nie jesteśmy małżeństwem.
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 1 osobę - kordeilo.]
belladonna / 2009-03-17 17:25 / Tysiącznik profesjonalny
Kordeilo dla mnie osobiście to jest to już naciągane. Ale to jest tylko moje zdanie :-))
kordeilo / 2009-03-18 11:50
no to w takim razie nie znasz życia:)
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 1 osobę - kordeilo.]
belladonna / 2009-03-18 17:44 / Tysiącznik profesjonalny
Znam... ale jeśli dwoje ludzi mieszka razem, a nie mają ślubu, to jakim cudem panna lub kawaler samotnie wychowuje? Wytłumacz mi to, bo jeśli ja mieszkam z mężem to samotnie nie wychowuję tylko wychowujemy razem, ale gdybyśmy nie mieli ślubu to wychowujemy osobno? absurd :-))
belladonna / 2009-02-28 20:20 / Tysiącznik profesjonalny
We wspólnym zeznaniu podatek jest wspólny, ale prawa do ulgi na Wiktora masz tylko Ty, o ile wychowywałeś syna w roku podatkowym (ustawa nie mówi o całym roku).
Jak odliczysz Internet i 1 dziecko, to zobaczysz co zostanie (czy będziesz miał pokrycie na całą, czy też w części drugiej ulgi prorodzinnej). Na wspólne dziecko obojętne kto wykaże ulgę, czy matka, czy ojciec, ale na Wiktora Ty musisz wykazać ulgę, bo Twoja żona nie jest jego matką, więc ona praw do odliczenia na to dziecko nie ma :-))
Co do US wątpię żeby problemy były, może Ci je jedynie zrobić była żona, wiec jeśli odliczysz poproś ją o oświadczenie, że to Ty wychowywałeś waszego syna w roku podatkowym :-))
dariuszek75 / 2009-03-01 00:23
dziekuje za szybka odpowiedz..male sprostowanie, wczesniej nie bylem zonaty.... czy to ma jakies znaczenie?..i czy dobrze zrozumialem?..jesli chce odliczyc Wiktora to bede to musial zrobic osobno...czy wspolne rozliczenie z zona mi nie przysluguje?...
belladonna / 2009-03-16 18:04 / Tysiącznik profesjonalny
Możesz rozliczać się wspólnie, jedynie prawa do tej ulgi musisz wykazać po swojej stronie w PIT/O i PIT-37, bo to tylko ulga z Twoich praw :-))

Najnowsze wpisy