Forum Forum finansoweBanki

jak odzyskać mylny przelew ?

jak odzyskać mylny przelew ?

zmartwiony / 79.191.170.* / 2009-07-03 10:59
Zrobiłem mylny przelew do banku BPH, adresat ma mylny numer. Jak się dowiedzieć kto to dostał i odzyskać?
Wyświetlaj:
starsza56 / 2013-05-24 10:30
a da sie wogole wyslac na mylny nymer? tzn chodzi o to ze np pomylilem sie w ciagu liczb i wpisalem zle liczby. czytaki przelew wogle ma mozliwosc wyjsca z banku/
abak@o2.pl / 78.8.59.* / 2013-05-24 13:18
teraz tak - banki nie sprawdzają nazwy beneficjenta - wysyłają automatycznie w systemie - w tym nie uczestniczy człowiek. To my klienci banku obsługujemy całość operacji bankowych i jeszcze za taka możliwość płacimy prowizje. Należy udać się do oddziału Banku w którym zostało założone konto bankowe wysyłającego przelew i tam na podstawie dokumentu przelewu można uzyskać informacje do kogo zostały wysłany przelew. Następnie napisać prośbę o zwrot do odbiorcy mylnego przelewu - powinno poskutkować. Jak nie poskutkuje, a odbiorca jest przedsiębiorca - firma to można próbować za pośrednictwem Urzędu Skarbowego postraszyć podatkami, sądem, zawłaszczeniem itp. Jeżeli odbiorca jest osoba prywatna to gorzej, bo tu tylko dobra wola lub sąd
ana_12 / 2014-03-04 17:31
Witam . Parę dni temu kupiłam na aukcji w allegro ubrania dziecience . W mailu który dostalam po wygranej aukcji bylo wpisane imię i nazwisko, adres i numer konta wlasciciela oraz dolaczona wiadomość od sprzedajacego . W tej wiadomości pisało inne nazwisko oraz numer konta inny . Uznalam , ze właściciel zmienl swoje dane , dlatego pieniążki wyslalam na to konto w wiadomosci od sprzedającego . Po wysłaniu pieniędzy przelewem pocztowym dostałam maila od sprzedającego , ze jeszcze nie dostał pieniędzy i mnie przeprasza bo sie wkradł blad i podał ten pierwszy numer konta bym na ten przesłała . Moje pytanie jest , czy jeśli pieniążki nie odzyskam spowrotem , ubrania które wylicytowalam są moje ? I wogóle to po ilu dniach jeśli konto na które przeslalam pieniążki jest nie aktualne dostanę je z powrotem ?
Martin02 / 176.101.80.* / 2015-07-23 16:20
Stara sprawa, ale może ktoś nowy przeczyta to jest oszustwo art 286 Kodeksu Karnego.
adrian987 / 2013-05-24 09:17
Jest możliwość odzyskania takich pomyłkowo wysłanych pieniędzy ?
Tynka / 81.190.22.* / 2013-05-08 10:42
Ale jak to jest możliwe?! to jest bezprawne przywłaszczenie! pomyłki sie zdarzają nie mozna przeciez dostac kasy, tym bardziej miec wglad w to ze sa inne dane i siedziec cicho! Jesli chodzi o calkowity bledny numerkonta to jest to bardzo latwe.. na roznych stronkach moze elktronicznie wypelnic druk i wydrukowac. Problem pojawia sie kiedy zamiast Twojego nr konta(ktore chciales wpisac) wygeneruje sie przykladowy nr konta kogos obcego! co to jest za prawko skoro mozna bezprawnie sie wzbogacać !!
lukascede / 5.184.22.* / 2012-11-08 17:17
Witam, zrobilem wpłate w banku PKO BP na kwote 1000 zl, co sie okazalo przelalem pieniadze na nie to konto co trzeba, jak moge zrobic reklamacje przelewu i jakie sa szanse na odzyskanie pieniedzy ??
jan2573 / 79.184.11.* / 2012-06-27 09:52
za pośrednictwem internetu wyslałem przelew do urzędu, który wcześniej zmienił numer konta. Po terminie urząd zażądał wpłaty co uczyniłem ponownie na nowe konto. jak odzyskać wpłatę pierwszą, gdyż moje konto i byłe konto urzędu jest w różnych bankach, ponadto to obecne konto urzędu jest jeszcze w innym banku
krystian 30 / 95.41.19.* / 2012-02-28 14:33
Brałem kredyt i bank wysłał pieniądze na nr konta Dilog zamiast na mój, co mogę zrobić żeby jak najszybciej odzyskać kasę. Jak n razie jestem odsyłany od banku do dialoga, od dialoga do banku.
lukasz994 / 77.112.230.* / 2011-12-07 21:05
ja mam taki problem mainowicie :
3 dni temu dokomalem wplaty na konto i wszystkie dane sie zgadzaja ale pomylilem jedan cyfre w numerze konta bankowego bo jest tak xx xxxx 2398 a ja dalem 2392 i czy jest mozliwosc odzyskania kwoty jaka wplacilem ??
afasdfdsafgdsagfds / 194.181.128.* / 2017-04-26 10:13
jak jest 2 na końcu to niema możliwości
H Szatkowski / 2017-05-07 17:26
Nie ma możliwości pomylenia tylko jednej cyfry, bo zmienia to też liczbę kontrolną na początku nr rachunku.
caofhewfewfvnse;gf / 77.255.239.* / 2011-08-23 12:20
ja robiłam wpłatę pieniędzy w punkcie kasowym i oczywiście pomyliłam się w nr konta. płaciłam gotówką, tyle, że dopiero po 11 dniach po otrzymaniu przypomnienia o niezapłaceniu rachunku zorientowałam się, że coś jest nie tak. przy okienku tego punktu jest karteczka, że nie odpowaiadają za źle wpisany nr konta- co teoretycznie nie zgadza się z prawem bankowym. dodam jeszcze, że placówka ta to przy okazji centrum kredytowe GE ale można tam również opałacać wszelakie rachunki. czy jest jakaś szansa na odkręcenie tego
bankowye91 / 193.111.166.* / 2011-05-09 12:21
Ludzie, co Wy za głupoty wypisujecie, pracuję w banku i mogę Wam odpisać że pieniądze które wpłyną na rachunek klienta są święte i nikt bez zgody klienta ich nie ruszy, chyba że sprawa dotyczy pomyłki banku.
W przypadku gdy numer konta jest prawidłowy "obdarowany" nie musi nikomu udowadniać dlaczego otrzymał takie pieniądze, spowdziewał się przelewu, dostał go i wydał.
Jedyne na co można liczyć to dobra wola właściela rachunku, sprawa w sądzie to długi i nieprzewidywalny proces.
alicja830 / 94.254.184.* / 2019-02-21 19:04
to chyba kobieto nie znasz się na przepisach jest na to odpowiednia ustawa poczytaj....inaczej było by to przywłaszczenie cudzych pieniędzy....a na to jest odpowiedni paragraf zapytaj Prokuratora to się przekonasz jak szybko potrafią złożyć pismo do Sądu ....a druga sprawa jest również Rzecznik Finansowy proszę opisać sytuację i napisać o jaki Bank chodzi oni szybko odpiszą.
zxcvba / 81.190.152.* / 2014-02-12 16:32
to jest bezpodstawne wzbogacenie, osoba ktora otrzymała mylny przelew jest nawet zobowiazania do odesłania pieniedzy. Widac w banku kodeksu nie musiscie studiować ale też nie pisz takich bzdur.
Patrycja897 / 91.240.47.* / 2012-12-12 00:01
Witam,

1. Bardzo proszę o informacje co dzieje się ze środkami kiedy, np. robię przelew na rachunek bankowy Pana X a rzeczywiście na druku przelewu wpisuję Pana Y? Z tego co wiem to banki zawsze dla celów bezpieczeństwa porównują osobę, która jest odbiorcą przelewu z faktycznym właścicielem rachunku, na który ma trafić przelew
2. proszę także o informację co zrobić gdy, np. małżeństwo jest za granicą dokonuje przelewu pocztowego (wypełnia druk przelewu) a na druku wpisana jest tylko żona a właścicielami rachunku są obaj...e

Z tego co słyszałam to w obydwóch przypadkach środki znajdują się na rachunku technicyzm ale dokładnie potrzebne są mi informacje co w taki przypadku ma zrobić klient? Czy są na to jakieś regulacje prawne?

tak naprawdę to informacje te są mi potrzebne do referatu

Jeżeli znacie strony internetowe gdzie mogę uzyskać odpowiedzi na moje "przypadki" to proszę także o ich podanie.

Z góry dziękuje :)
lusinda_1 / 78.88.245.* / 2013-02-01 23:46
od października 2012 bank nie musi sprawdzać, czy pieniądze wpływają na konto osoby wpisanej na przelewie. - czyli już nikt nie porównuje czy te dane się zgadzają zawsze będą opierać się na podanym w przelewie nr. konta
Kilent BZ WBK / 79.173.28.* / 2012-02-12 15:51
Może i pieniądze na koncie klienta są święte ale to nie dotyczy banku BZ WBK. Bank bez mojej wiedzy przelał na inne konto pieniądze z mojego konta a dokładnie mówiąc całą moją wypłatę. Pieniędzy nie odzyskałem i pozostałem bez środków do życia. Byłem w banku ale odprawili mnie z kwitkiem. Sprawa już jest zgłoszona do prokuratora.
fsffrewf / 193.109.225.* / 2011-05-11 15:45
Pracujesz w banku, a nic nie wiesz. Można tu zastosować przepisy dotyczące bezpodstawnego wzbogacenia. Idź na jakieś szkolenie albo zmień pracę, bo jakoś Ci to nie wychodzi.
WujekSamoDobro / 31.182.192.* / 2013-04-08 19:12
Mozna by bylo jak ktos podał by ci dane osobowe wlasciciela rachunku. Do kogo wystapisz o bezpodstawne wzbogacenie? Zanim zaczniesz sie ciskac nastepnym razem to idz na jakies szkolenie albo zatrudnij sie w banku moze sie czegos ciekawego dowiesz.
WujekSamoDobro / 31.182.192.* / 2013-04-08 19:12
Mozna by bylo jak ktos podał by ci dane osobowe wlasciciela rachunku. Do kogo wystapisz o bezpodstawne wzbogacenie? Zanim zaczniesz sie ciskac nastepnym razem to idz na jakies szkolenie albo zatrudnij sie w banku moze sie czegos ciekawego dowiesz.
kucbuc / 195.117.255.* / 2011-11-15 12:22
oczywiście że to bezpodstawne wzbogacenie ale co z tego jeżeli banki nie mogą ujawniać danych swoich klientów w takich sprawach? nie wiadomo przeciwko komu wytoczyć powództwo i koło się zamyka. Wychodzi więc na to że pieniądze także takie są święte. I kicha, a zanim zasugerujesz mi szkolenie wczytaj się w przepisy dotyczące tajemnicy bankowej (w ustawie prawo bankowe, miłej lektury).
Hopar / 193.200.118.* / 2010-10-13 03:10
Ja sobie przelałem przez pomyłkę na moje stare konto w PEKAO, które zamknąłem kilka miesięcy temu. Co teraz?
qark / 193.109.225.* / 2010-08-01 11:34
złoż reklamacje w swoim banku, ten prześle do odbiorcy wezwanie do zwrotu środków, do czego odbiorca jest zobowiązany. Jeżeli po wezwaniu banku nie dokona zwrotu to pozostaje sąd.
swiatowy_kryzys / 89.230.202.* / 2010-07-06 12:00
szanse na pomyłkę w numerze rachunku są bliskie ZERU !!!
jeśli przelew jest wysłany na niewłaściwe konto (konto istnieje ale należy do kogo innego) to prawie ZAWSZE z winy nadawcy - albo sam wpisuje niewłaściwy numer rachunku, albo podaje taki a nie inny, niewłaściwy numer pani w okienku - PRETENSJE TYLKO DO SIEBIE !!!
można PROSIĆ bank nadawcę o to żeby zwrócił się do banku odbiorcy i POPROSIŁ niewłaściwego odbiorcę o zwrot.
Przelew na zamknięte konto - tu możliwe są dwa scenariusze - albo bank odbiorca księguje przelew na jakimś rachunku technicznym a;bo zwraca do banku nadawcy dotyczy to także placówek poczty
i qrwa skończcie z tymi swoimi teoriami
Paweł Bańka / 81.219.208.* / 2009-11-18 08:12
Witam!
W każdym wypadku przy mylnie wysłanych pieniądzach to Banka ponosi odpowiedzialność. Więcej w artykule pod linkiem http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/367506,banki_odpowiadaja_za_ewidentne_pomylki_klientow.html
Patrycja3110 / 83.16.100.* / 2009-07-08 14:59
Witam,
ja już wcześniej zostało wspomniane na tym forum - wysłać pieniądze na zły numer rachunku jest prawie niemożliwe.... nr rachunku bankowego składa się z 26 cyfr - pierwsze dwie liczby to liczby kontrolne - pozwala to wyeliminować każdy błąd w pozostałym ciągu liczb. Większość Banków księguje przelewy systemem Elixir - czyli w momencie przyjmowania polecenia przelewu od Klienta system nie przepuści wpłaty na zły numer rachunku. Kilka Banków jednak księguje tzw. systemem uproszczony emir tzn. przyjmują wpłaty księgując na rachunki wewnętrzne a KIR po zakończeniu dnia operacyjnego rozksięgowuje wszystkie wpłaty na zewnątrz (elixir) czyli w przypadku błednego numer rachunku - pracownik Banku nie wychwyci tego przy Kliencie, ale podczas wysyłania pieniędzy do odbiorcy przez KIR ten błąd zostanie wyłapany. Procedura jest taka, że pięniądz te zostają przeksięgowane na osobne konto w Banku przyjmującym wpłatę - są do zwrotu i czekają na Klienta. (Obowiązkiem Banku jest poinformanie Klienta o zaistaniałej sytuacji). Zazwyczaj za takie omyłki Banki pobierają prowizję ale nie ma problemu z odzyskaniem gotówki.
Po drugie - jeśli nadawca wpisał prawidłowy numer rachunku Bankowego a złe imię i nazwisko posiadacza rachunku to pieniądze i tak trafią na to konto bez względu na odbiorcę. Jeśli mówimy tutaj o wpłacie w Banku - bo jeśli polecenie przelewu złozyliśmy na poczcie to możliwa jest wysyłka na dane osobowe adresata a nie na rachunek bankowy w przypadku stwierdzenia nie ścisłości.
Po trzecie - jeśli faktycznie wysłało się pieniądze na "zły" numer rachunku - tzn. numer rachunku w praktyce jest prawidłowy ale chodziło nam o wysyłkę na inny numer to pojawiają się znacze utrudnienia. Jeśli rachunek ten otwarty jest w Banku w którym dokonywaliśmy płatności (tzn. płacimy w ING na rachunek w ING) to możemy złożyć prośbę o możliwość korekty. Jak ten proceder wygląda? Otóż Bank w imieniu Klienta zwraca się do posiadacza rachunku z prośba o dokonanie korekty - zazwyczaj w tej sytuacji nie ma problemu z odzyskaniem pieniędzy. Jeśli wyślemy gotówkę np. w Banku PKO BP do EuroBanku do PKO BP może "umyć" ręcę gdyż pomyłka wynika z pomyłki Klienta. W tej sytuacji najlepiej pofatygować się do EuroBanku i liczyć na dobroduszność właściciela rachunku bo zgodnie z prawem nie musi on oddawać mylnie przelanej kwoty i nie można podpiąć tego do żadnego wyłudzenia.

Pozdrawiam
asghqdchf / 89.76.129.* / 2010-07-12 12:19
Takie pomyłki są jednak możliwe. Mój znajomy kiedyś dostał pieniądze ale do dziś nie wie z jakiego tytułu. Nie próbował wyjaśniać sprawy.
gall_anonim / 83.24.217.* / 2010-07-07 09:54
>i liczyć na dobroduszność właściciela rachunku bo zgodnie z
>prawem nie musi on oddawać mylnie przelanej kwoty i nie można podpiąć tego do >żadnego wyłudzenia.


A niesłuszne wzbogacenie się, to co niby?
majka1953 / 78.8.147.* / 2010-04-29 14:45
ale zawsze mozna udać sie do argumentu ,ze zawiadomimy organy podatkowe lub sąd
o niesłusznym przychodzie tego "obdarowanego"
aga05 / 2009-11-17 11:52
witam,
co będzie w takiej sytuacji kiedy zrobiłam przelew pocztowy na konto bankowe - a następnego dnia dowiedziałam się, że to konto jest zlikwidowane? czy w takiej sytuacji bank zwróci mi pieniądze? sam odeśle pocztą na mój adres? bardzo proszę o pomoc.

pozdrawiam
goldi23 / 87.101.67.* / 2009-07-06 11:21
Szansa pomyłki i przyjęcia numeru konta przy dwóch cyfrach kontrolnych wynosi1%
Ponieważ nie wszystkie nr kont są wykorzystywane spada jeszcze bardziej.

Co do odzyskania kasy :
Składasz reklamacje w banku na przelew i po pozytywnym rozpatrzeniu dostajesz przelew zwrotny - zakładam że adresat konta nie zgadza się z posiadaczem - tylko numery są zgodne. SYSTEM NIE ODRZUCI BŁĘDNEGO ADRESATA BO SPRAWDZA TYLKO NR KONTA I CZY TAKIE KONTO ISTENIEJE. To musi już sprawdzić człowiek.

Co do nie możności cofnięcia operacji:
To przy tranzakcjach zagranicznych często jest osoba proszona aby osobiście podpisała w banku zrzeczenie się możliwości cofnięcia przelewu (nie pamiętam nazwy druku) - i wtedy nie jest możliwe wycofanie przelewu. (często stosowane przy imporcie)
manhu / 83.20.248.* / 2010-04-29 12:27
"SYSTEM NIE ODRZUCI BŁĘDNEGO ADRESATA BO SPRAWDZA TYLKO NR KONTA I CZY TAKIE KONTO ISTENIEJE."
A kogo to obchodzi? TO JEST 100% WINA BANKU i bank ma psi obowiązek oddać pieniądze!
Np. jeśli wyślę pocztą pieniądze na adres i napiszę np. Warszawska 12 zamiast 21, to czy poczta może to oddać temu spod 12 (skoro dane osobowe się nie zgadzają)? Nie może, jeśli odda to straci na reklamacji.
borysbank / 91.208.150.* / 2010-06-29 11:00
poczytaj regulamin który podpisałeś i komunikaty banku to się dowisz kto za co odpowiada, a potem się gardłuj
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy

Kredyty gotówkowe - najlepsza oferta: