Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

JAK TO WYGLĄDA W PRAKTYCE ?

JAK TO WYGLĄDA W PRAKTYCE ?

Cyprian123 / 94.254.206.* / 2010-10-18 20:51
Mam kilka pytań, na które niestety nie udało mi się znaleźć do tej pory nigdzie odpowiedzi. Jeżeli ktoś będzie mógł mi pomóc z góry dziękuje.
Do rzeczy. Rozważmy następującą sytuację:

Przewiduje, że danego dnia cena akcji spółki X wzrośnie. Składam zatem zlecenie kupna na otwarciu po cenie powiedzmy minimalnie wyższej niż najlepsza oferta sprzedaży (W celu ewentualnego przyspieszenia procesu kupna, jeżeli ma to w ogóle sens ?). I teraz pierwsze pytanie. Ile średnio trwa taki zakup akcji ? Idąc dalej. Załóżmy optymistycznie, że po kilkunastu minutach znalazły się na moim koncie. Następnie zgodnie z moimi oczekiwaniami kurs do godziny powiedzmy 14:00 wzrósł o np. 1,2%. Postanawiam więc akcje sprzedać. Teraz kolejne pytanie. Jak długo z kolei trwa sprzedaż jeżeli zachowam się podobnie jak przy kupnie (tzn wystawie zlecenie po cenie trochę niższej niż najwyższa oferta kupna). Teraz przy kolejnym optymistycznym założeniu, że udało mi się je sprzedać równie szybko co kupić przechodzę do kolejnego pytania. Czy z takiej transakcji będzie w ogóle zysk ? Jak w praktyce wygląda różnica pomiędzy ofertami kupna i sprzedaży i czy przy wzrośnie wspomnianego rzędu jest szansa na faktyczny zysk ?

Nie mam żadnej praktyki w grze giełdowej dlatego pytam jako nawet nie amator. Od kilku dni prowadzę statystykę na podstawie wykresów znajdujących się na gielda.onet.pl w zakładce "Analiza techniczna". Wygląda to z mojej strony tak, że obserwuje wykresy i na podstawie odpowiednich przesłanek stwierdzam kiedy w rzeczywistości kupiłbym a kiedy sprzedał. Np. o 9:30 kupuje, zapisuje po jakim kursie, następnie sprzedaje, robię to samo i obliczam ewentualny zysk lub stratę zestawiające te dwie liczby (obie z tego wykresu). Nie wiem jednak czy taka statystyka ma jakąkolwiek wartość więc przed jej kontynuacją chciałbym się tego dowiedzieć. Jak ma się kurs znajdujący na tych wykresach do faktycznych ofert sprzedaży - kupna na giełdzie ?

Z góry dziękuje za wszelką pomoc.
Pozdrawiam.
Wyświetlaj:
mbielu / 2010-12-06 19:26 / Bywalec forum
Witam,
Co do gry na giełdzie i inwestowania to najwazniejsze jest to aby dobrze poznac sprawe z
którą bedziemy mieli do czynienia GIEŁDĘ i cały mechanizm rynków kapitałowych. Ja na poczatku grałem bez wiedzy licząc na łud szczescia i nawet dobrze mi szło ale na dłuższą metę jestem w plecy, bo bez wiedzy daleko nie zajedziesz... Najważniejsze to wiedza dlatego polecam publikacje które zblizyły mi temat, jest to naprawde nie wielki wydatek, który moze zwrócic sie tysiąckrotnie w ciagu niedługiego czasu. Wystarczy skopiowac linki i wkleić do swojej przegladarki. Miłej lektury:

http://czas-na-gielde.zlotemysli.pl/sukcesinternet,1/

lub link do całego zagadnienia związanego z inwestycjami:

http://www.zlotemysli.pl/sukcesinternet,1/category/2129/

Pozdrawiam
bielu
Ze Śląska / 89.200.162.* / 2010-11-15 00:15
Pozwolicie, że przyłączę się do dyskusji. Mam pytanie:
jeżeli uważam, że akcje spółki x będą rosły to jak powinnam wystawic zlecenie, żeby kupic je jutro na otwarciu tzn po cenie otwarcia?
Już parę razy chciałam kupic akcje a one otwierały się po wyższej cenie niż moje zlecenie.
Zaznaczam, że nie mam możliwości śledzic notowań rano.
Ciułacz / 2010-11-16 12:45 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Pytanie jak najbardziej na miejscu i poprawnej odpowiedz nie zna wielu inwestorów.
Sam przechodziłem przez dziwne przypadki bo jak GPW się otwiera to ja zazwyczaj sobie smacznie śpię, a po mimo że zasiadam do kompa o 6:00 to na parkiecie jest już południe.Na pierwszy rzut oka niby proste .
Np. dałem zlecenie kupne PCR ( po cenie rynkowej ) i na otwarciu sie nie zrealizowało , innym razem dałem zlecenie kupna po PCO (po cenie otwarcia ) i byłem zdziwiony że się nie załapałem.
Jak zacząłem szperać jakie są mechanizmy do ustalania ceny otwarcia itd to wcale się nie stałem o wiele mądrzejszy.
Zamieszczę tu link do szerszej dyskusji na ten temat, bo sam sie nie czuję na siłach wszystkiego poprawnie wyjaśnić.
Zobacz dyskusję.
http://www.stockwatch.pl/forum/Default.aspx?g=posts&m=53801
Pozdrawiam
pincio / 2010-10-19 19:41 / Bywalec forum
Po pierwsze każde notatki mają sens. pozwalają wyliczyć ci jaki kurs muszą osiągnąć akcje byś wyszedł co najmniej na 0 . A powyżej tego kursu już wszystko jest zyskiem. Oczywiście musisz pamiętać o tym, że przy kupnie i sprzedaży płacisz prowizje. Załóżmy, że prowizja wynosi 3 zł. Czyli przy kupnie i sprzedaży w sumie tracisz 6 zł. Wiec jeśli chcesz zarobić musisz brać to pod uwagę żeby nie dokładać do interesu.

Kolejna kwestia kupna i sprzedaży. To nie jest tak że są jakieś normy czasowe od wystawienia zlecenia kiedy się zawsze sprzedają lub kupują akcje. W skrócie wygląda to tak, że jeśli chcesz kupić akcje po cenie x to ktoś musi chcieć je po tej samej cenie sprzedać. Oczywiście jeśli sprzedajesz na górce to musisz znaleźć tzw. dostawce kapitału( jelenia) który kupi akcje i najprawdopodobniej na nich utknie bo kurs pójdzie na dół. W zleceniu kupna lub sprzedaży ustalasz w jakim czasie ma być realizowane zlecenie może to być jedna sesja lub np. kwartał. Zdarza się, że w momencie zatwierdzenia zlecenia już sprzedajesz akcje, a czasem kwitniesz dłuższy czas z nimi.

Co do wzrostu akcji o np. 1,2% czy przyniesie zysk? To zależy od tego ile akcji posiadasz a nie od jakieś sztywnej normy procentowej. Spróbuje ci to na przykładzie pokazać:
kupujesz za 50 000zł akcje spółki notowanej po 0,2 zł daje ci to 250 000 akcji
następnie kurs rośnie do 0,21 zł i sprzedajesz zarabiasz brutto 52 500zł. Z tego musisz odliczyć prowizje i uwzględnić że jeszcze urząd skarbowy się upomni o swoje:) . Reszta jest Twoja.
Więc jak widzisz nie ma reguły ile musi podskoczyć kurs akcji. Wszystko zależy od ilości akcji które posiadasz w swoim portfelu. Jeśli masz ich dużo to nawet różnica grosza daje możliwość zarobku.

Mam nadzieję, że troszeczkę rozjaśniłem Ci jak to działa. Przepraszam ze tak od końca tłumaczenie zacząłem ale jakoś tak wyszło:). Pamiętaj o notatkach ponieważ zawsze mogą posłużyć do nauki na błędach. Pozdrawiam
Migi / 83.10.77.* / 2010-11-14 16:24
Poczytaj na ten temat jeszce, tutaj masz sporo ebooków na ten temat.

http://cs7.pl/index.php/ebooki/

Poza tym jak już sie edukujesz to dobrze by było gdybyś zaczał jednocześnie grać na koncie demonstracyjnym na MetaTraderze naprzykład w xtb
Cyprian123 / 109.243.143.* / 2010-10-19 21:13
Dziękuje bardzo za obszerną odpowiedz.
Oczywiście prowizje uwzględniam zawsze przy wszelakich obliczeniach.
Chciałbym jeszcze zapytać jak ma się jedna najlepsza oferta - sprzedaży (bo tyle mój dom maklerski oferuje) do kursu, który odczytuje z wspomnianego wyżej wykresu ?
Pozdrawiam.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy