Jak zacząć?

Arkadiusz25 / 2007-07-17 20:45
Witam,

Dopiero zaczynam zabawę z inwestowaniem, dlatego mam kilka pytań. Moja początkowa kwota to jakieś 20 tysięcy, do której zamierzam na początek dokładać co miesiąc 4 tysiące. Planowany czas inwestycji - kilkanaście lat. Gdzieś przeczytałem, że najlepszym wyjściem jeżeli chodzi o długoterminowe inwestycje są fundusze akcji, ponieważ w większej perspektywie czasowej zawsze zyskują. Dodatkową zaletą ma jest podobno to, że takie comiesięczne dokupywanie kolejnych jednostek zapewnia trochę większe bezpieczeństwo, ponieważ w okresie bessy na rynku jednostki funduszu są tańszę, co umożliwia zakupienie większej ich ilości, a to z kolei w perspektywie czasowej zazwyczaj jest korzystne - żadna bessa nie trwa wiecznie. Nie wiem czy to, co tu napisałem trzyma się kupy, bo nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, dlatego proszę o jakieś komentarze. Mam także możliwość bezpośredniego inwestowania w fundusze zagraniczne, ale niedawno przeczytałem, że jeżeli chodzi o rynek funduszy to nasz polski jest chyba najbardziej dynamicznie rozwijającym się w Europie. Kolejne moje pytanie dotyczy tego, czy lepiej inwestować w zagranicznej walucie - mam tu na myśli Euro - czy lepiej w złotówkach? Nasza gospodarka chyba się troszkę rozpędziła więc moim nieobeznanym w temacie okiem oceniam, że Złoty powinien się troszkę umacniać w stosunku do Euro przez jakiś czas, ale to tylko moje gdybanie;). Podsumowując, w co radzicie wejść jeżeli inwestycja ma być kilkunastuletnia, a celem mają być dosyć solidne zyski.

Pozdrawiam,
Arek
Wyświetlaj:
mdylong / 91.142.200.* / 2007-07-18 08:31
Proponuję spotkanie około 20 min ponieważ ciężko jest podać wszystkie istotne informacje przez internet. Myślę, ze mógłbym Pana zaciekawić pewnymi rozwiązaniami. Prosze najlepiej o kontakt telefoniczny pod numer 691684515
Arkadiusz25 / 2007-07-18 11:36
Obawiam sie, ze to w najblizszym czasie niemozliwe, poniewaz nie mieszkam w Polsce. Najblizszy termin pobytu w kraju to wrzesien. Pozdrawiam
afka / 2007-07-17 21:06 / portfel
Arku przede wszystkim załóż konto w Mbanku, tam zakupisz fundusze bez prowizji, a to duży plus bo nie zaczynasz od straty.

Gdy już bedziesz miał konto i uruchomiony Supermarket Funduszy Inwestycyjnych to pomyslisz nad funduszami.

Ja osobiście polecam Legg Masson, Unikorona akcji, Pzu Miss, mbank agresywny, skarbiec akcji i idea akcji.
Wszystkie te fundusze mam i jestem zadowolona. Tobie też je polecam, tym bardziej że myślisz o inwestycji na lata.
sebastian.drutowski / 2007-07-17 21:45 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Mbank jest owszem bardzo fajny, ale nie mają wszystkich najlepszych funduszy. Czasami warto jednak zapłacić prowizję i mieć lepszy fundusz jeśli planujesz inwestować długookresowo. Chodzi mi tu głównie o kadrą zarządzającą i o aktywa funduszy. Zobacz np. wszyscy teraz ładują w Leg Masona Akcji, bo w mbanku jest bez prowizji. Ok., bardzo dobry fundusz ze znakomitą stopą zwrotu (sam mam w nim trochę oszczędności), ale tylko popatrz w jakim szybkim tempie przyrastają aktywa tego funduszu, co niewątpliwie odbije się w przyszłości na jego zyskach. Boję się, że może powtórzyć los Arki (sam z niej niedawno wyszedłem), która napęczniała aktywami i bardzo obniżyła swoje loty.
Na pięć funduszy które w tej chwili posiadam tylko dwa są z oferty mbanku. Szczególnie polecam towarzystwa Noble Found TFI, Lukasa (fundusze stabilne i zrównoważone - zarządzają nimi specjaliści z Arki, ale aktywa tych dwóch funduszy są nieporównywalnie mniejsze niż Arki). Nie patrz tylko na stopy zwrotów jednoroczne, ale na stronie Analizy Online zerknij sobie na to jak dany fundusz zachowywał się w okresie 3-letnim, bo to tak naprawdę świadczy o jego klasie.
Co do inwestycji w fundusze inwestujące za granicą jest bardo dobry pomysł, bo dywersyfikujesz ryzyko inwestycji. Ale zastanów się nad inwestycjami walutowymi w fundusze - dodatkowo ponosisz jeszcze ryzyko kursowe. Tu polecam PKO/CS Nowa Europa. W ostatnim roku zmiażdżyło konkurencję. Jak otworzysz rejestr przez internet zapłacisz tylko 2% prowizji.
Oczywiście nie daj się podpuścić innym i nie zainwestuj wszystkiego tylko w fundy akcyjne, bo gdy przyjdzie tak jak teraz dekoniunktura to nie będziesz spał spokojnie.
julieta / 213.192.96.* / 2007-07-19 14:27
No wlasnie a ja mam od paru dni dylemat.Czy lepiej zakupic j.u w mBanku czy w Expanderze?Bylam ostatnio na spotkaniu z doradca tego towarzystwa i naprawde oferte funduszy maja bardzo dobra.Prowizja niestety calkiem spora,ale slyszalam ze czesto te fundusze za ktore placi sie dodatkowe oplaty sa lepsze,wiec moze warto zaryzykowac.Nie wiem natomiast czy w mBanku dostane jeszcze f.PZU MIS SKARBIEC MIS,stabilnego SEBA a najgorzej ze na otwarcie konta poczekam do 3tyg.no i chyba przy zakupie f.w mBanku non stop trzeba sleczec przed netem,a na to czasu za bardzo nie mam.Prosze o rade w mBanku czy w Towarzystwie?pozdrawiam,juliet
sebastian.drutowski / 2007-07-19 19:21 / "Uznany doradca inwestycyjny"
To zależy na jakich funduszach najbardziej Ci zależy. Miś PZU ma dobre wyniki, ale w przypadku tego funduszu niepokoi mnie jedno. W statucie ma zapisane,że kończą zbywanie jednostek gdy aktywa przekroczą 150 milionów. Na początku lipca już było ponad 600, a oni przyjmują dalej. Mam pewne obawy, że przedobrzą z wielkością aktywów, co w przyszłości na pewno przełoży się na nienajlepsze wyniki (inne Misie m.in Millennium, AIG, ING gdy dobiły do 600 milinów już zostały dawno zamknięte . W Skarbcu Miś jest w tej chwili ponad 300 milionów. Mają go zamknąć przy 500 więc faktycznie przez mbank możesz nie zdążyć, ale i tak warto sobie tam SFI otworzyć (nic to przecież nie będzie Cię kosztować, a mają kilka ciekawych funduszy bez prowizji).
Seba Ci nie polecam, podobnie jak DWS - te fundusze nie słyną z dobrego zarządzania. SEB stabilny ma teraz dobre wyniki, ale zobacz co działo się z nim dwa i trzy lata wcześniej. Zamiast tego polecam Ci jakiś jakiś dobry fundusz zrównoważony. Dobry to znaczy taki, który ma solidne przyrosty w czasie hossy i małe straty w czasie korekt. Niezmiennie mogę ci tu polecić trzy, które są bezkonkurencyjne jeśli chodzi o kadrę zarządzającą i wyniki: Lukas Dynamiczny (kupujesz go po prostu w oddziałach Lukas Banku), Arka Zrównoważony (pomimo dużych aktywów dalej godny polecenia), Noble Fund Mieszany. Niestety za każdy z nich trzeba zapłacić prowizję,ale naprawdę warto (odpowiednio od 2-4%). Jak bym miał wybierać z oferty mbanku to wział bym bez prowizji Unikoronę Zrównoważoną. Ja w fundach zrównoważonych trzymam około 30% oszczędności całego porfela. Jeśli upierałaś byś się dalej przy fundach stabilnych wybór też jest prosty. Bez zmrużenia okiem wziąłbym stabilnego Lukasa lub Arkę.
Miśki, a raczej jednego miśka możesz mieć w swoim portfelu, ale tak naprawdę nie musisz (ja mam w nim nieco ponad 15% całego portfela). Z prostej przyczyny - można na nim nieźle zarobić, ale i w plecy też nieźle dostać. Podstawą portfela jest jeden lub dwa dobre fundusze akcyjne oparte na szerokim giełdowym indeksie WIG (tu mogę ci polecić akcyjne Leg Mason, Noble Fund, Unikoronę). Ja przy wyborze funduszu nie patrzę tylko na wyniki, ale również na renomę towarzystwa które nim zarządza, bo przecież ma to być inwestycja na lata.
Co do Expandera to niezła firma. Nie wiem jaką gotówką dysponujesz, ale oni chyba nie zgodzą się na małe wpłaty. U konkurencji w Open Finanse zaczynają rozmowę od minimum 6-7 tyś jednorazowo na dany fundusz. I nie wiem też czy oprócz prowizji, którą mają w statucie niektóre towarzystwa inwestycyjne, nie pobierają jeszcze dodatkowych opłat za obsługę.
Dlatego ja nigdy nie kupują u pośredników. Przecież każde towarzystwo inwestycyjne ma swoją sieć sprzedaży, głównie przez banki czy firmy ubezpieczeniowe (jak np. AIG, PZU).
W ostateczności przez internet przez opcję online (chyba już ją mają wszystkie towarzystwa).
A co do siedzenia przed kompem jeśli chodzi o mbank - to otworzenie rejestru i dokonanie wpłaty zajmuje 5 minut.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy