Forum Forum inwestycyjneFundusze

Jaki portfel w skandi na 5 lat propozycje

Jaki portfel w skandi na 5 lat propozycje

dariusz01md / 2008-07-26 09:01
Macie propozycje ułożenia najbardziej optymalnego portfela w skandi na 5 lat. Proszę o bardzo konkretne odpowiedzi i z góry wielkie dzięki
Wyświetlaj:
opiekun_inwestora / 2009-04-20 12:25
Moja prywatna opinia - ale poparta wyliczeniami. Nie jest najlepszym rozwiązaniem zakładanie, że dobierzemy kilka funduszy, wpłacimy na 5 lat i mamy zapewniony spokój.

Inwestycja 10 letnia w fundusze w przeszłości (na zasadzie "kup i trzymaj") nie dała rewelacyjnych wyników (analiza inwestycji, które kończyły się w dowolnym dniu roku 2008)

No, może poza tym, że rzeczywiście nie można było stracić. Ale i zysk był niewielki.
http://blog.opiekuninwestora.pl/index.php/sa-fundusze-i-fundusze-czyli-co-pokazuje-analiza-opiekuna-inwestora/

Dla okresu 5 lat były już duże rozbieżności. Np. dla funduszy akcji można było zarobić 380%, ale też i stracić 44%, choć średnio wynik był całkiem dobry - 120%.

W tym tygodni na blogu pokażę podobną analizę dla inwestycji 3 letnich.

Moja rada?
--------
Na począktu zbudować strategię inwestowania.
Potem wybrać fundusze (kilka) , które najlepiej rokują na okres 1 roku (ale fundusz najlepszy dla Ciebie a nie taki, który po prostu dawał najlepiej zarobić), i od następnego dnia monitorować. I w momencie gdy sytuacja tego wymaga (czytaj: jest zgodna z naszą strategią inwestowania) dokonać działań (np. konwersji).

Nawet najelpsze fundusze akcji w przypadku strat na rynkach będą tracić. A przyszłości przewidzieć się nie da.

Nawet gdy nic się nie wydarzy warto choćby co pół roku zweryfikować posiadane fundusze. To, że fundusz akcji, który posiadamy był pół roku temu najlepszy, nie znaczy, że jest tak nadal. Konwersja to nie zawsze zamiana funduszu akcji na pieniężny i odwrotnie. Nawet, jak ktoś jest zdecydowany cały czas trzymać pieniądze w funduszu akcji - polecam od czasu do czasu zamianę z jednego funduszu na drugi - jeżeli nasz przestaje być już najlepszy (dla nas).
Gunner / 217.153.175.* / 2009-05-06 21:50
Masz racje warto, ba! trzeba kontrolować co się dzieje z naszymi pieniędzmi na bieżąco by w razie czego reagować. A co myślicie o rebalancingu jako sposobie na bezpieczne inwestowanie? Czy z góry założony poziom ryzyka sprawdza się na dłuższą metę?
mil_rob / 83.24.44.* / 2008-07-26 20:17
Na tyle długi okres że w grę wchodzą same akcyjne. Z GPW masz do spory wybór - Arka, DWS, KAHA to moje typy. Z zagranicznych warto się zainteresować ML3, ML5, ML6, TEMP1, TEMP3, TEMP4, SKANDIA 4
Idyll / 2008-07-27 10:36 / Bywalec forum
Odpowiedź konkretna powinna zawierać w sobie informację, że z poniższych, zaprezentowanych funduszy to najlepiej wybrać nie więcej jak 4, bo wg wszelkich badań każdy kolejny tak nieznacznie zmniejsza ryzyko, że nie idzie to absolutnie w parze z kosztami portfela.
Osobiście poleciłbym, przy inwestycji na 5 lat, fundusz akcji dużych i średnich spółek jak np Legg Mason Akcji, albo UniKorona Akcji, dorzuciłbym jakiś fundusz akcji zagranicznych lub inwestycjach w spółki związane z jakimś typowym celem. Poza tym w obecnej sytuacji atrakcyjnie przedstawiają się fundusze obligacji.
Idyll / 2008-07-27 10:38 / Bywalec forum
Może jeszcze dodam, że przez "konkretny cel" miałem na myśli np. fundusz inwestujące w spółki, które miałyby zarobić na Euro 2012, albo np. jakiś fundusz nieruchomości.
max1224 / 2008-07-27 00:16 / Tysiącznik na forum
dodał bym do tego sch2 na wzrosty giełd i sch1 na surowce
piotrek1988 / 91.150.223.* / 2009-04-08 11:09
odswiezam temat. jak byscie ulozyli portfel w skandii na chwile obecna ??? nie mam mi kto doradzic a mam portfel modelowy akcyjny ;/ jakies propozycje ??
Gunnner / 217.153.175.* / 2009-04-29 16:20
ja to bym inwestował w Chiny i okolice. Dobrze się trzymają pomimo kryzysu.
max1224 / 2009-04-09 00:16 / Tysiącznik na forum
na dziś przy takiej zmienności warto aktywnie popracować i choć to trudne wyniki są lepsze niż trwanie w jednym konkretnym zestawie fundów dobranych na dłuższy czas
pilotmartker / 83.6.171.* / 2009-04-08 19:54
po co ci ta skandia jak zebrzesz o pomoc na forum? bo inni koledzy maja? rusz dupe ipoczytaj troche
max1224 / 2009-04-09 00:16 / Tysiącznik na forum
jakoś dziwnie ten wpis odstaje od innych????????
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy