Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

Konkurs: W co zainwestować, żeby chronić pieniądze

Konkurs: W co zainwestować, żeby chronić pieniądze

Redakcja forum / 2012-10-04 07:25
Zapraszamy do pożytecznej zabawy. „W co zainwestować, żeby chronić pieniądze" - to nasz konkurs, który potrwa do 30 listopada. Każdego tygodnia przyznamy 3 piękne koszulki użytkownikom forum, którzy podzielą się radą, w co zainwestować, żeby chronić pieniądze i jednak także zarabiać - w krótszej lub dłuższej perspektywie...

- Pierwsza wygrana: koszulka „Biegiem po dobry nastrój”
- Wygrana po raz drugi. Tytuł: Finalista konkursu: „W co zainwestować, żeby chronić pieniądze”.
O przyznaniu koszulek będzie co tydzień decydować Redakcja forum (moderatorzy) na podstawie trafności argumentacji.

UWAGA: Wybór Redakcji forum nie jest jednoznaczny z rekomendacją proponowanej formy inwestowania i ochrony środków finansowych. Decyzje inwestycyjne użytkownicy forum podejmują na własne ryzyko!

Czekamy na Wasze rady!

Regulamin konkursu: http://www.money.pl/d/forum/regulamin_konkurs_inwestycje.pdf
Wyświetlaj:
Redakcja forum / 2012-11-26 06:59 / Administracja forum
Konkurs trwa do 30 listopada.

Miło nam widzieć w temacie znakomitych inwestorów z konkursu na najlepszą spółkę tygodnia.

Zapraszamy. Koszulki "Biegiem po dobry nastrój czekają na uczestników konkursu". Kto jeszcze nie przesłał, prosimy o adres (forum@money.pl) - w tytule nazwa konkursu.
Z_Montrealu / 2012-11-05 03:04 / portfel / Bywalec forum
Jako stary ciułacz i okazyjny spekulant chcę wam zwrócić uwagę na inwestowanie w spółki na GPW w ramach IKE ( Indywidualne Konto Emerytalne). Co prawda nie wszystkie Biura Maklerskie to nam oferują ale jak wiemy te konto jest zwolnione z podatku Belki i innych podatków dotąd dopóki nie zechce nam się wycofać z tego kapitału. Czyli można spekulować do woli i pomnażać kapitał i fiskus nam pozwala obracać całym kapitałem teoretycznie aż do emerytury kiedy zaczniemy z tego skubać.
Limit rocznych wpłat do IKE w 2012 roku wynosi 10 578 zł, a w przyszłym ma być podwyższony o 717 zł.
Ja dopiero w Styczniu do tego się zabrałem i ten mój portfel co tu widzicie to jest właśnie w ramach IKE , zaraz od stycznia dopłacę następna maksymalną kwotę jaka będzie dopuszczalna.Przyznam się szczerze że nie robiłem żadnych spekulacji , ale Ci co mają do tego predyspozycje to mogą mieć niezłą uciechę.
Pozdrawiam
Redakcja forum / 2012-11-04 12:19 / Administracja forum
Prosimy o adres każdego uczestnika konkursu - jest nagroda!

(Kontakt: forum@money.pl)
Redakcja forum / 2012-10-28 08:39 / Administracja forum
Wszystkich użytkowników forum, którzy wypowiedzieli się w naszym konkursie, prosimy o adres (do: forum@money.pl). Przyznajmy nagrodę za ciekawą podpowiedź.
dodge / 2012-10-21 23:00 / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Interesującą formą ulokowania środków finansowych jest zakup mieszkania czy apartamentu w miejscowości turystycznej. Im bardziej atrakcyjniejsze miejsce tym większy wydatek inwestycyjny, ale również większy zysk z najmu takiego lokalu. Mam tu na myśli bardziej inwestycję poza granicami naszego kraju w cieplejszych rejonach Europy, gdzie sezon turystyczny trwa dłużej niż nad naszym np.: Bałtykiem. Mamy przy takiej inwestycji w jednym i lokatę kapitału w nieruchomość w atrakcyjnym miejscu i zarabianie takiej nieruchomości na własne utrzymanie, i zapewnione znacznie tańsze wakacje co też suma sumarum daje nam oszczędność w kieszeni :) Warunkiem zasadniczym jest posiadanie oczywiście większej kasy, aby móc sobie pozwolić na taką lokatę kapitału.
Ciułacz / 2012-10-21 23:44 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Do powyższego co napisał forumowicz Dodge dodam
aby nie kupować przed sprzedaży ale jak obiekt jest już gotowy i sprawdzony.
Coś o tym wiem ;-))
kazumi / 2012-10-21 13:18 / portfel / Mistrz gry: "Najlepsze spółki tygodnia"
zanim zaczniemy się zastanawiać w co zainwestować należy wiedzieć jak to robić..przede wszystkim dywersyfikacja z indywidualnym dobraniem odpowiedniej proporcji między inwestycjami bezpiecznymi i ryzykownymi..dwa to nie inwestować w instrumenty których nie ,,znamy" i nie rozumiemy..chyba że mamy jakiegoś zaufanego doradcę który na pewno nie wprowadzi nas na minę..sytuacja w której pomyślimy o naszych oszczędnościach przed snem i nie spowoduje to bezsenności jest wysoce wskazana :-)
w co zainwestować, żeby chronić pieniądze i jednak także zarabiać
praktycznie żeby zarobić powyżej inflacji licząc od całości oszczędności należy część z nich poddać ryzyku..czyli, np. część w lokatę, konto oszczędnościowe a pozostałość w giełdę lub fundusze inwestycyjne jeśli ktoś sam nie jest w stanie dobrać spółek..
ja obecnie mam tak, tzn. część trzymam na koncie oszczędnościowym a częścią w miarę możliwości oraz okazji pogrywam na giełdzie i mi to pasuje..konto oszczędnościowe ma tą zaletę że daje jakiś mały procent a i w każdej chwili mam możliwość pobrania tych pieniędzy bez utraty odsetek..co do giełdy to tylko na krótki góra średni termin..jeśli ktoś chce zainwestować na trochę dłużej w akcje to polecałbym zakupy w ratach oraz spółki które regularnie wypłacają dywidendę ale również część kapitału w spółki perspektywiczne które są bardziej ryzykowne, ale mogą dać większą stopę zwrotu..
Podsumowując: indywidualnie dobrana część oszczędności w lokaty, konta oszczędnościowe a reszta aktywne lub długoterminowe inwestowanie w poznane wcześniej ryzykowne aktywa - w moim przypadku to są akcje..
piciu / 2012-10-18 22:27 / "Nikt" i Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
dobra i chyba najbezpieczniejsza oraz najprostsza inwestycja jest stale systematyczne oszczedzanie np odkladajac co miesiac 100zl przez 30 lat (przy dzisiejszych uwarunkowaniach) uzbieramy 150 000zl a suma wplat wyniesie 36 000zl
chyba warto podjac takie wyrzeczenie zeby na starosc gdy juz nie bedzie chcialo sie nam pracowac :) moc spokojnie zyc

i ciekawostka wplacajac 10zl co miesiac przez 50 lat oszczedzamy 80 000tys przy sumie wplat 6 000zl!
Ze Śląska / 89.200.162.* / 2012-10-19 17:10

oszczedzanie np odkladajac co miesiac 100zl przez 30 lat (przy dzisiejszych uwarunkowaniach) uzbieramy 150 000zl a suma wplat wyniesie 36 000zl

Nie napisałeś skąd weżmie się różnica. Czy obliczyłeś to odkładając na lokatę i na jaki procent? czy na giełdę i jaka średnia stopa zwrotu. Bo z samego odkładania nie urośnie.
piciu / 2012-10-22 23:13 / "Nikt" i Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"

Czy obliczyłeś to

tyle czasu to ja nie mam :) mbank oferuje taki produkt oszczedzania
Ciułacz / 2012-10-23 13:18 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Piciu witaj !
Powiadasz
mbank oferuje taki produkt oszczedzania

Może podaj linka bo może być większe zainteresowanie
piciu / 2012-10-23 23:12 / "Nikt" i Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
http://www.mbank.pl/oszczednosci/regularne-oszczedzanie/msaver/

:)
Redakcja forum / 2012-10-14 10:36 / Administracja forum
Pora na pierwsze nagrody. Jesteśmy pod wrażeniem Waszej wiedzy i doświadczenia. Te rady wydają się być dobrze uzasadnione.

Przyznajemy nagrodę wszystkim, którzy jak dotąd wypowiedzieli się w temacie konkursowy - do dnia 13 października włącznie.

Prosimy o przesłanie adresu do Redakcji Forum (forum@money.pl). Każdemu wyślemy koszulkę „Biegiem po dobry nastrój”. (Prosimy podać pod jakim nickiem piszecie na forum. Prosimy wysyłać adres pocztowy z adresu e-mailowego, który podaliście w formularzu rejestracji na Money.pl)

KONKURS TRWA DALEJ. CZEKAMY NA WASZE PODPOWIEDZI: W co zainwestować, żeby chronić pieniądze?

No właśnie, w co?
Treader / 46.76.90.* / 2012-10-12 16:14
Pierwsze skojarzenie jakie w odpowiedzi na konkursowe pytanie przychodzi na myśl to oczywiście lokata bankowa. Biorąc jednak pod uwagę inflację jest to mało zyskowna, całkiem pasywna forma inwestowania. Jako, że po coś te nasze szare komórki istnieją to powstaje kolejna myśl - rynki kapitałowe. Akcje - w praktyce aby zarabiać potrzeba zbyt dużego kapitału początkowego, Forex - tam za szybko i zbyt dużo się dzieje, Obligacje - przeciwieństwo forexu.
Mój typ to kontrakty terminowe, te najbardziej płynne, na WIG20.
Ten instrument finansowy wbrew pozorom posiada same plusy. Można zarabiać zarówno na wzrostach jak i na spadkach indeksu, działa dźwignia finansowa która pozwala grać małą częścią kapitału, rynek na te instrumenty jest bardzo płynny - łatwo na niego wejść i w każdej chwili można wyjść a to jak bardzo ryzykowne jest to inwestowanie zależy tylko i wyłącznie od nas samych i od przyjętej strategii inwestycyjnej. Zainteresowanych zapraszam na fw20gra.blogspot.com gdzie przedstawiam rzeczywiste transakcje i ich konsekwencje finansowe. Szkoda, że minęło tak niewiele czasu od rozpoczęcia zapisów ale proszę mi wierzyć -w długim terminie - na tym na prawdę nie można stracić a zysk jest w żaden sposób nieporównywalny z lokatą.
Pozdrawiam.
investor w sens / 217.173.202.* / 2012-10-18 17:28
Dodałbym inwestycje w Mers-y z dyszlem i szkapy, dziurska w polnych drogach na wschód połatać, być może dogonimy minioną epokę bez paliwa i chleba unijnych dobroczyńców.
piciu / 2012-10-05 22:35 / "Nikt" i Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
ogolnie myslac o ... nawet emeryturze (nie o wieku emerytarnym tylko o zasluzonym odpoczynku po latach ciezkiej :) pracy) to wg mnie najlepsza inwestycja jest grunt orny lub las (nawet gdy nie zyska na wartosci co jest niemozliwe to bedzie gdzie zbudowac szalas i zywic sie owocami natury:)

w krotszym terminie to zainwestowal bym w lokate dolarowa (gospodarka usa powoli sie podnosi a eu i polsza slabnie co powinno skutkowac wzrostem wartosci dolara

i oczywiscie cos na podwyzszenie poziomu adrenaliny :) czyli obecnie kontrakt spadkowy na s&p i na wiga
amelian / 2012-10-06 23:06 / portfel / Tysiączniczka na forum

grunt orny

hmmm...masz na myśli pewnie grunt rolny ;) Zgoda ale pod warunkiem, że owy grunt ma perspektywy na odrolnienie i to w konkretnie określonym czasie a do tego potrzeba plan zagospodarowania przestrzennego. Grunt powinien znajdować się w perspektywistycznej lokalizacji (dostęp do drogi dojazdowej,w obrębie inwestycji infrastrukturalnej,rekreacyjnej albo inwestycji mieszkaniowej). Kilka faktów za kupnem gruntu:
- 17,2% o tyle średnio rośnie wartość ziemi rolnej w ciągu roku
- cany gruntów rolnych nie zależą od koniunktury giełdowej i gospodarczej
- niski podatek od inwestycji - podatek rolny
- możliwość przekształcenia na działkę budowlaną i odsprzedaż po cenach rynkowych (tutaj w zależności od lokalizacji historyczne stopy zwrotu to nawet 20% w skali roku).

Aby chronić pieniądze można zainwestować również w obligacje korporacyjne bo:
- kupon wyższy od depozytów
- płynność (obligacje można sprzedać na rynku wtórnym)
Ryzyko inwestycji w obligacje można rozproszyć porzez dywersyfikację spółek,a te jak wiadomo kupon czyli odsetki wypłacają w różnych terminach (półrocznie, kwartalnie).

Środki z kuponu można reinwestować w akcje wybranych, dywidandowych spółek i tym samym pomnażać zyski.

Bezpieczeństwo inwestycji to jak każdy wie również depozyt ale w czasach wysokiej inflacji i łagodzenie polityki monetarnej cięzko znaleźć taki o realnej stopie zwrtou in plus.

Podsumowując - aby chronić środki należy inwestować je w instrumnety o stopie zwrotu wyższej niż inflacja i dywersyfikować a także szukać okazji do dobergo dealu.Mój wybór to grunty i obligi.

Pozdrawiam serdecznie
piciu / 2012-10-07 21:57 / "Nikt" i Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"

hmmm...masz na myśli pewnie grunt rolny ;)

na mysli mam grunt orny :) ale rownie dobra inwestycja beda inne uzytki rolne np laki trwale
Ciułacz / 2012-10-05 03:18 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Generalnie to dobra zabawa bo Każdy chciałby ochronić swoje ciężko zarobione pieniądze.
Do redakcji : mała prośba o klarowność tematu, a mianowicie w tytule
W co zainwestować, jak chronić pieniądze

można zrozumieć jako dwa oddzielne tematy
Pierwszy :
W co zainwestować

Drugi:
jak chronić pieniądze


Oraz można to zrozumieć jako jedno zagadnienie np usuwając przecinek w tytule i zastępując go słowem :oraz
Hm... może w tym przypadku jestem drobiazgowy ale przyzwyczajony do analiz zawsze się trzeba zastanawiać co ktoś miał na myśli aby podjąć właściwą decyzje.
A że to jest zaproszenie
do pożytecznej zabawy
to zakładam że chodzi o

W co zainwestować
aby skutecznie chronić zainwestowany kapitał.
............................................
Na wstępie bym to podzielił na inwestycje pasywne oraz aktywne a to może zależeć od zdolności , predyspozycji oraz czasu danego inwestora.
Inwestycje aktywne to mogą być najzwyczajniejsze spekulacje co też mogą chronić nasz kapitał nawet podczas spadków, czego nie polecam przeciętnemu Kowalskiemu.
Czyli dla ulicy w inwestycjach na ochronę kapitału to możemy sobie odpuścić aktywne inwestycje.
Więc np weźmy młoda parę co po uniwerku zaczęli wspólne życie i zarabiają po 3tys czyli razem 6tys.
Przez pierwszy rok mieszkać u rodziców i kasę do banku , następnie kupić sobie mieszkanie ale nie ponad potrzeby, czyli nie ze złotymi klamkami, jak by była możliwość wybudować własny domek to tym bardziej wskazane.
Na lokum zaciągnąć hipotekę , to niby przez 10 lat pracować przyjdzie tylko na mieszkanie ale to inwestycja.
Dobrze by było zaraz po ślubie 10% poporów odkładać (lokata) na trzeci filar najlepiej w ramach IKE i z tej lokaty raz w roku kupować akcje spółek ponad-czasowych co od lat robią zyski i płacą dywidendę. np PZU KGHM ,energetyczne co zawsze będą istnieć.
W wypadku gdy się inwestuje w dach nad własną głową to w pierwszych 10-15 latach można sobie odpuścić inne inwestycje.
No ale nie tylko mamy biednych studentów co to zaczynają na swoim, przecież znamy liczne kominy płacowe.
Jakiś Prezio czy Rektor co miesięcznie ma nadwyżki w swoim personalnym budżecie 10-20 tys , ludziska zapracowani nie maja czasu na giełdy i spekulacje, tym to bym polecił 25% w lokaty 25% w fundusze ochrony kapitału 25% w akcje spółek tz koni pociągowych co to powoli ale do góry i z roku na rok płacą dywidendy, 25% w obligacje .Oraz bardzo wskazana konsultacja z tz doradcą z prawdziwego zdarzenia co nie żyje z prowizji swojego klienta.
Dodał bym jeszcze jedną kategorię inwestora co się wzbogacił jednorazowo np spadek lub wygrana wielo milionowa tu bym radził podobnie jak powyżej ale bym się zastanowił czy 25% kapitały nie zainwestować poza granicami kraju na ochronę kapitału, w razie zawieruchy politycznej żeby coś pozostawić wnukom.
Hm... jak to łatwo teoretycznie komuś radzić ;-))
Tu się zatrzymam z moimi wywodami aby pozostawić miejsce innym forumowiczom.
Pozdrawiam
tomtay / 2012-10-06 14:02 / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Czasem tak bywa, że ludzie wykształceni, tzw. wykształciuchy pracują za 3 tysiące w sumie, czyli po 1500 na osobę. I generalnie ciężko coś z tego zrobić. Jednakże kiedyś rozmawiałem ze swoim szefem i powiedział mi tak: "nie ważne ile zarabiasz, nie ważne jakie masz koszty, tak planuj budżet aby nie "przejeść" wszystkiego do ostatniej złotówki. I jeżeli możez odłożyć chociażby jedną złotowkę, to ta złotówka tworzy kapitał oraz kolejne złotówki" :)

A na dzień dzisiejszy najchętniej kupiłbym obligacje Norwegii na zasadzie wykupu inflacja plus 5% :)
dupek zolednyy / 62.21.2.* / 2012-10-09 13:45
ta... zlotowka do zlotowki i na koniec roku masz juz 12 zlotych. Teraz tylko na lokate, bracie i za dwa lata juz masz 13,50 (no ni eliczac inflacji co zezre ten "zysk" i trochew kapitalo uszczupli, o ile tro cus kapitalem nazwac mozna. Nie wazne ze twoj szef zarabia 15 razy tyle i konczy budowe domu dla corki, wazne zeby budzetu nie przejesc... takich madrych rad nam wlasnie trzeba...
Redakcja forum / 2012-10-05 07:09 / Administracja forum
Dziękujemy za cenne uwagi i podpowiedzi co do istoty konkursu. Chodzi o inwestowanie, zarabianie i przy tym ochronę zainwestowanego kapitału.
A więc: W co zainwestować, żeby chronić pieniądze i jednak także zarabiać - w krótszej lub dłuższej perspektywie...
Ciułacz / 2012-10-05 13:48 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Redakcjo dzięki za wyjaśnienia, teraz już wiemy że prowadzący-a ten konkurs jest czujny i czyta nasze wypociny :-))
Rosepetel / 46.112.23.* / 2012-10-04 15:20
Wg mnie od lat najlepszą inwestycją są nieruchomości, bo jaka by nie byłą sytuacja na rynku, to koniunktura musi przyjść w końcu. I jak nie jednego roku, to na drugi rok można sprzedać z zyskiem. Albo nawet nie trzeba sprzedawać, tylko jak jest w dobrej lokalizacji, jak Rezydencja Foksal w centrum Warszawy, to można na wynajmie zarabiać i czekać na odpowiednią ofertę kupna. Ot taki mój pomysł
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy