Forum Forum dla firmZakładanie firmy

krus a własna działalność

krus a własna działalność

agataola / 193.239.126.* / 2013-12-12 15:08
witam
Jestem ubezpieczona w Krusie, Mąż chce założyć firmę, w której ja będę współpracującym.
Czy muszę "odejść" z Krusu lub wyłączyć część składek, które bede płacić do zus?
Jak będą wówczas wyglądać moje składki
prosze o pomoc.
Wyświetlaj:
szklarek / 2013-12-12 18:31
Może Pani jako osoba współpracująca przy DG pozostać w KRUS jeśli:

- do dnia rozpoczęcia tej współpracy będzie Pani w obowiązkowym ubezpieczeniu rolniczym od przynajmniej 3 lat
- nadal będzie Pani prowadzić działalność rolniczą (jednocześnie ze współpracą)
- złoży Pani w ciągu 14 dni do KRUS oświadczenie w tej kwestii (jest gotowy formularz w placówkach i na www KRUS)

ww warunki łącznie

W latach kolejnych warunkiem pozostania w KRUS będzie dostarczanie do końca maja zaświadczenia z US o wysokości podatku od dochodów z tej działalności gospodarczej za rok kalendarzowy poprzedni oraz to, by nie przekroczyły one kwoty granicznej.

Bez ww warunków- od dnia podjęcia współpracy podlega Pani ZUS, jest 7 dni na zgłoszenie do ubezpieczeń ZUS. Osoba współpracująca nie korzysta z 'ulgowego' ZUS. Podleganie ZUS jest równoznaczne z zaprzestaniem podleganiu KRUS- tu też jest 14 dni na poinformowanie KRUS o tym fakcie.

Podstawa- art. 5a Ustawy o ub. społ. rolników.
agataola / 193.239.126.* / 2013-12-13 09:32
dziękuje
szklarek / 2013-12-13 10:39
Proszę. Dodam jeszcze dla orientacji, że owa kwota graniczna podatku dochodowego z DG za rok poprzedni wynosi w 2013 r. tylko 3092 zł. Co roku jest jedynie waloryzowana o inflację zakładaną na dany rok.

Oznacza to, że owa możliwość pozostania w KRUS rolnika, który podjął DG lub współpracę przy DG dotyczy małych biznesów.

Najnowsze wpisy