Forum Forum prawneZmiany w prawie

macierzyński i dwa tytułu ubezpieczen

macierzyński i dwa tytułu ubezpieczen

zoocha / 193.107.11.* / 2013-05-31 22:20
Moja sytuacja:
Jestem zatrudniona na umowę o pracę, mąż prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Jestem w 34 tygodniu ciąży. Maż chce zarejestrować mnie w ZUS jako osobę współpracującą i opłacić za 1 miesiąc moje ubezpieczenie chorobowe od najwyższej podstawy tj. 9350,13 zł (taka ma obowiązywać od czerwca 2013 roku).
Problem jest następujący: do 5.06.2013 roku jestem na zwolnieniu lekarskim u obecnego pracodawcy. Od 6.06 chciałabym pójść na urlop wypoczynkowy ( w przypadku gdy pozostałabym na zwolnieniu lekarskim mąż nie mógłby zadeklarować że jestem osobą współpracującą). Planowany termin porodu to 10.07 Pytanie/pytania brzmią:
1. Czy jeżeli maż zgłosi mnie do ZUS do ubezpieczenia chorobowego w terminie 7 dni od ostatniego dnia kiedy byłam na zwolnieniu to czy uzyskam z tego tytułu prawo do zasiłku macierzyńskiego, nawet jeśli rozwiązanie nastąpi np. 30 czerwca 2013 roku, czyli przed upływem 30 dni od momentu gdy mąż zgłosi mnie do ZUS?
2. Czy zachowuję prawo do równoległego pobierania zasiłku macierzyńskiego u dotychczasowego pracodawcy?
3. Czy maż musi zapłacić coś jeszcze prócz składki chorobowej ?
wiwan / 2013-06-03 11:52
1. przy zasiłku macierzyńskim NIE ma okresu wyczekiwania 30 dni na prawo do niego.

2. przy istnieniu tytułu do obowiązkowego ub. społecznego ( u Pani etat ) NIE ma możliwości podlegania dobrowolnemu ub. chorobowemu z innego tytułu ( u Pani współpraca przy DG ).

Nie ma więc mowy o dwu zasiłkach macierzyńskich w tej sytuacji.

Podstawa- art. 11 Ustawy o systemie ub. społecznych + Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3 października 2008r. w sprawie II UK 32/08,

Najnowsze wpisy