Forum Forum inwestycyjneFundusze

mój portfel co myślicie

mój portfel co myślicie

Kaziu 10 / 217.153.147.* / 2007-07-20 11:42
arka akcyjny 27000
arka Europy Wschodniej 15000
arka zrównoważony 37000
Wyświetlaj:
sebastian.drutowski / 2007-07-21 01:52 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Pisałem to już wcześniej. Fundusz akcyjny i zrównoważony tego samego towarzystwa to ciągle ten sam fundusz, o takim samym składzie akcyjnym portfela, a różniący się tylko ilością akcji. Błąd zarządzającego fundem akcyjnym w tym przypadku odbije się na fundzie zrównoważonym. Poza tym portfel jest zbudowany dość agresywnie. Ja bym go bardziej zdywersyfikował, zmienił proporcję pieniężne i jeszcze trochę wystudził. A teraz konkretnie. Zostawiam arkę zrównoważoną bo to bardzo dobry fundusz na dłuższe inwestowanie (ale tylko 15,000 tyś.), do tego za 15 tyś dobieram drugi zrównoważony (przy takiej kwocie np. Noble Fund mieszany). Zmniejszam udziały w Arce Europejskiej do 10. 000 tyś. (tu akurat nie ma kolizji z Arką zrównoważoną, bo oba fundy inwestują na innych rynkach). Z 7.000 tys. które zostają z części zrównoważonej i 5.000 tyś. z Arki europejskiej za 12 tyś dla większego bezpieczeństwa i wystudzenia portfela kupuje jakiś fundusz aktywnej alokacji (np. Uni aktywny, ING Selektywny). Całkowicie wychodzę z Arki akcyjnej. W to miejsce kupuje dwa lub trzy inne akcyjne mniej więcej w równych proporcjach (jeden agresywniejszy np. Fortis, który z powodzeniem zastąpi typowego MiSia i jeden lub dwa spokojniejsze (np. Leg Mason, Unikoronę Akcji - ale pod warunkiem, że w aktywnej alokacji nie weźmiesz czegoś z oferty towarzystwa Union Investment).
Oczywiście dobór funduszy to tylko przykład. Przy takim podziale środków masz mniej więcej po 50 % portfela rozłożonej w części akcyjnej i bardziej stabilnej. Ta część "bardziej stabilna" (czyli fundusze zrównoważone i aktywnej alokacji) i tak jest dość mocno zorientowana na zysk. De facto mógłbyś się jeszcze bardzie zabezpieczyć i np. jeden z funduszy zrównoważonych zastąpić np. jakimś fundem obligacyjnym lub rynku pieniężnego.
Inwestujesz duże kwoty, a więc bezpieczeństwo twojej inwestycji ponad wszystko.
sebastian.drutowski / 2007-07-21 02:08 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Oczywiście mam nadzieję, że jesteś rozsądny i nie są to wszystkie twoje oszczędności, które trzymasz w fundach. Właściwie to co ci napisałem to 100% portfela jeśli chodzi tylko o same fundusze. Jeszcze minimum jakieś 20-30% tej kwoty, która trzymasz w fundach powinieneś mieć gdzieś na boku odłożone. Czasy dziś nie pewne, rozkułaczać pewnie nie będą, ale giełda i fundy to wirtualny pieniądz...... a czasem i wirtualne zyski.
zaq81 / 2007-07-20 23:11 / portfel
ja myślę że mamy tu pana z Tej reklamy telewizyjnej :) z samej nudy wypadało by tu coś zmienić :)
nowicjusz1982 / 2007-07-20 22:54 / Dzieciak *€* forum
lipa bo wszystko w arce
arka europy wsch sr 40000
unikorona akcje 25000
a za reszte cos zrownowazonego ale nie z arki inny fundusz i po roku powinno byc ok z tego co tu wyczytalem nie powinno sie wszystkiego na np arke lub np dws lepiej kilka z zupelnie innymi pogladami ja popelnilem ten blad bo wszystko mam na jednym funduszu
TaS / 2007-07-20 22:55 / Tysiącznik na forum
fakt, Pan Kaziu uległ reklamie.. swiete prawo konsumenta :)
nowicjusz1982 / 2007-07-21 00:36 / Dzieciak *€* forum
hehe nono teraz pan kaziu jest [ nowicjusz ] bez urazy a ja poczytalem troszke :))
krzysiek29 / 2007-07-20 15:16 / Uznany Gracz Giełdowy
wedlug mnie to nie zaciekawy tylko jeden fundusz jeden zarzadzajacy pomysl o lepszej dywersyfikacj
Didsbury / 2007-07-21 14:17 / portfel
Witam. Co byscie polecili z mbanku z funduszy czysto akcyjnych? Legga chyba wezme ale jeszcze przynajmniej jeden by sie przydal - DWS Akcji?
nowicjusz1982 / 2007-07-21 18:58 / Dzieciak *€* forum
unikorona akcji
Didsbury / 2007-07-22 14:04 / portfel
Szkoda, ze nie ma Noble - mysle nawet o zaplaceniu im tych 4% prowizji i zakupieniu.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy