Forum Polityka, aktualnościGospodarka

MON przygląda się przetargowi na śmigłowce. Eksperci podważają koncepcję zakupu jednej platformy do wielu zadań

MON przygląda się przetargowi na śmigłowce. Eksperci podważają koncepcję zakupu jednej platformy do wielu zadań

Wyświetlaj:
iuyuhyo / 5.57.170.* / 2016-01-19 21:50
'To najlepsze dziś urządzenie do zwalczania okrętów podwodnych, ponieważ ma zdolność zawisu w jednym miejscu i może w ten sposób doskonale wykrywać broń podwodną przeciwnika – wymienia Krystowski'- panie prezesie pan się zastanowi co pan wygaduje! słyszał pan o radiopławach? co ma zawis śmigłowca do wykrywania okrętu podwodnego?
luglhglglihgyo / 5.57.170.* / 2016-01-19 21:35
Głuszec to dopiero super konstrukcja - 1978 r. Proponuję aby nasi politycy jeździli samochodami, które powstały w tym samym roku.
Ryszard 767 / 91.192.77.* / 2016-01-19 21:31
Ten wszędzie wietrzy oszustwo i zamach człowiek bez autorytetu ten Antoś
ciemny ludek / 84.40.137.* / 2016-01-19 20:31
"– Eksperci jednogłośnie podważyli..." Jacy eksperci? Dlaczego autor nie podaje nawet jednego nazwiska i osiągnięć na niwie "eksperckiej", poza nazwiskiem szefa firmy która przegrała przetarg? Czy mamy uwierzyć w to, że w armii siedzą same barany, które nie mają pojęcia jaki sprzęt jest im najbardziej potrzebny? Komu ten kit?
wujek Fester / 176.221.125.* / 2016-01-19 20:24
AW149 to cywilny badziew nie przydatny w WP, chyba że do jakichś celów pomocniczych. O ile wiem nikt go nie chce kupować ze względu na mały zasięg, prędkość, pojemność i udźwig, nadaje się na salonkę do wożenia VIP-ów, podobnie jak S-70i. Panowie z Mielca i Świdnika teraz się obudzili z AW101 i UH-60m, dlaczego tych śmigłowców nie oferowali wcześniej. Poza tym kilka platform to większe koszty związane z remontami, obsługą, częściami zamiennymi i szkoleniami. O W3-PL Głuszec radzę w ogóle zapomnieć.
JAMCI / 89.77.20.* / 2016-01-19 20:07
Pan Krystowski już od dawna nie jest dyrektorem zarządzającym ani tym bardziej prezesem PZL ŚWIDNIK SA.
ziutekkleofas / 46.238.92.* / 2016-01-19 20:02
Z trzech ofert tylko jedna była w miarę poważna, Sikorski i Augusta chciały wcisnąć złom/sprzedać niechciany prototyp, a ich cena wcale też lepsza nie była. Zwłaszcza ta, która nie uwzględniała uzbrojenia. Pomijam już fakt, że firmy amerykańskie i włoskie twierdzą, że wiedzą lepiej co jest potrzebne polskim żołnierzom od polskich żołnierzy...
link dla zainteresowanych:
https://pl-pl.facebook.com/JWK.LUBLINIEC/posts/902728373124164
jakitaki / 83.23.242.* / 2016-01-19 19:58
no i gdzie tu wspieranie rodzimego przemysłu i dbanie aby pieniądze zostały w Polsce , pracowałem i na wyspach i w skandynawi i owe rządy dbają aby kasa została i wspierała społeczność , a u nas te łajzy tylko wydają kasę na wysłużony szmelc z zachodu bo kolesie z tego mają prowizję .
emeryt z Mielca / 90.22.120.* / 2016-01-19 20:25
Najwieksze pieniadze to wzieli kolesie z PiSu jak w marcu 2007 za rzadu J.K. sprzedali PZL MIELEC amerykanskiemu koncernowi Sikorsky i to za bezcen!!-56 mln zl (tak zl a nie $) !!! i nie proboj mi wmowic ze Prezes sie pomylil bo myslal ze Sikorsky to Polak !!!!!!
Adamecki / 95.40.18.* / 2016-01-19 19:58
Biedne Wojaki maja szefa Głupka
arturo9038 / 80.137.112.* / 2016-01-19 19:53
najlepiej jak by pozostawili decyzji zakupu śmigłowców panu Milerowi on już ma wprawę dobrych wyborów jak to zrobił z odrzutowcami i spierniczył do USA niby na uczelnie wykładać po pól roku wrócił jak przekręt przycichł
soldat / 213.5.147.* / 2016-01-19 19:46
Głuszec to złom - czytaj najwyższych lotów polska myśl technologiczna) i nic tego nie zmieni. Tak samo jak Honker z plastikami gorszymi niż chińskie (dziś jeżdziłem 5 godz. w tym g...nie gdzie nie działało nawet ogrzewanie) a kosztuje tyle co nissan Navara z klimą i navi...
O czym tu dyskutować polska zbrojeniówka reprezentuje poziom ery kamienia łupanego a my ją mamy chronić przed konkurencją.. Dla mnie ważne czy ten Wist wystrzeli a nie czy został wyprodukowany w polsce
Miś818 / 83.26.111.* / 2016-01-19 19:43
Problemem jest to, że słuchałem na żywo tej konferencji i w tekscie jest przekłamanie. Otóż eksperci nie wypowiadali się zgodnie za tym, że należy odejść od jednej platformy, zastanawiali sie jednak nad tym, czy w zakresie 270 śmigłowców w zakresie polskiej armi należałoby się trzymać tylko jednej platformy. Co więcej, mam wrażenie że w trakcie tej konferencji tylko przedstawiciele Airbus Helicopters należycie przygotowali się do tematu. Podczas gdy przedstawiciel opcji Caracala przedstawiał produkt w szczegółach zalety i możliwości śmigłowca Caracal, tak pan Krystowki jako przedstawiciel PZL Świdnik, jedynie starał się udowodnić, że Świdnik jest jedyną polską firmą śmigłowcową i najwięcej śmigłowców dostarczają WP. Na pytanie, w czym AW149 jest najlepszy, dziwnie kluczył wokół tematu jak to WP nie wie czego chce, lub że oni wiedzą czego nam potrzeba. Podobnie z PZL Mielec kiedy ich przedstawiciel mówił o walorach UH-60m, podczas gdy jak wiadomo w przetargu proponowano nam okrojoną wersję S-70i. Moja opinia jest w tym temacie jedna. Jeśli mam dylemat, wybieram tego oferenta, który najbardziej mnie szanuje jako kupującego, Na pewno w tym wypadku nie wybrałbym PZL Świdnik. Czemu? 1. Podejście pana Krystowskiego i jego styl akwizytora z Providenta. 2. Problem z dostarczeniem wojsku przy horrendalnych kosztach zmodernizowanych Głuszców. Czy wybrałbnym PZL Mielec? Z ostrożnością, bazując na wcześniejszych doświadczeniach z Amerykanami przy F16. A Airbus? Mówcie, że jestem PO-wcem- nie jestem i nigdy nie byłem. Airbus wyszedł do nas z najlepszym śmigłowcem w tym przypadku. Najlepszym względem potrzeb jakie wykazało WP. Co więcej, Airbus do tej pory zawsze wywiązywał sie ze swoich zobowiązań np. w przypadku serwisowania samolotów CASA. Może to i Francuzi...Ale PZL Mielec i PZL Świdnik nie należą już do Polski. To zagraniczne zakłady, tak jak zagraniczną jest Biedronka, mimo że zatrudniają Polaków.
emeryt z Mielca / 90.22.120.* / 2016-01-19 19:43
jeszcze dodam opinie o rzadach wyprzedajacych nasze PZL :
w marcu 2007 PiS sprzedal-(premier J.K;) Mielec ,nabywca Sikorsky Corporation USA i to za 56 mln zlotych (nie myle sie Zlotych a nie dolarow)----Bezcen!!!!
Swidnik zostal sprzedany przez PO w 2010 wlosko brytyjskiemu Augusta Westland !!! niestety niewiem za ile ale tez pewnie ponizej realnej wartosci !!!!!
Jedni i drudzy powinni odpowiadac za to przed Trybunalem Stanu - za sprzedaz obcemu kapitalowi produkcji w znacznej czesci obronnej-militarnej !!!!!!!!!
Yan / 77.88.137.* / 2016-01-19 19:35
Materiał powinien mieć znaczek "Artykuł sponsorowany", byłoby uczciwie.
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy