Forum Forum podatkowePIT

National Insurance w PIT AZ

National Insurance w PIT AZ

tolekb / 217.17.34.* / 2009-01-14 08:59
Pracowalem w Wielkie Brytanii i mam zamiar wypelnic PIT AZ Czy National Insurance to jest moj przychod czy moze powinienem to zaliczyc do podatku? A moze wogole powinienem to pominac?
Wyświetlaj:
jacmielno / 83.31.200.* / 2009-02-05 15:16
National Insurance to tzw. składka zagraniczna odpowiednik polskich składek na ubezpieczenie emerytalne, chorobowe i zdrowotne.

Problem nie jest czy odliczyc, ale od czego, w interpretacji bowiem składke mozna odliczyc albo od dochodu albo od podatku w zaleznosci pod co podpina sie Nat Insurance.
Jesli zdrowotne to od podatku, jesli rentowe to dochodu... mysle ze bedzie to problem.
A znajac nasze urzedy beda woleli zeby odliczyc od dochodu calos NI.
Sam szukam odpowiedzi na to.
NI? / 79.184.222.* / 2009-01-15 21:28
Też chciałbym to wiedzieć. Wydaje mi się, że jest błąd w interpretacji prawa podatkowego, gdzie niekonsekwentnie traktuje się National Insurance jako przychód, ale nie można go odliczyć ani jako kosztu uzyskania przychodu ani jako podatku. W każdym razie tak wyczytałem do tej pory. Dla zarabiających minimum podatek liczony w taki sposób przekracza kwotę maksymalnych oszczędności, więc jest tu chyba coś niedopracowanego w tym europejskim rynku pracy, na którym w pierwszym rzędzie urzędy skarbowe powinny się znać.

Najnowsze wpisy