Forum Forum inwestycyjneForex

Noga z RPP: Stopy procentowe muszą szybko wzroznąć

Noga z RPP: Stopy procentowe muszą szybko wzroznąć

Wyświetlaj:
s. / 85.14.126.* / 2007-06-18 09:19
Noga, powiedz szczerze, kto jest Twoim mózgiem?
kupatron / 88.156.87.* / 2007-06-15 18:30
j.w.
kupatron / 88.156.87.* / 2007-06-15 18:27
j.w.
sceptyk / 2007-06-15 16:13 / Tysiącznik na forum
Balcerowicz bis.
Wzrost 5% i trzeba schładzać.
A co!
Dlaczego Polaczki mają budować dobrobyt?
optymista ? / 83.18.41.* / 2007-06-16 23:29
hmmm a po co Ci wiekszy wzrost jak bedziesz musial zaplacic wiecej za towary ... priorytetem powinno byc utrzymanie inflacji na niskim poziomie poniewaz gdy zacznie sie nakrecac powoli to tego efektem moze byc spirala inflacyjna ktora juz nie jest tak prosto zatrzymac ... zgadzam sie z prof. Noga (swoja droga prof. uczelni na ktorej studiuje) pozdrawiam :)
psmakler / 2007-06-26 03:51
Przez wiele lat narzekano na polską polit. pieniężną i zbyt wysokie stopy, tym czasem w Stanach Zjednoczonych ostatnio stopy procentowe kształtowały się na poziomie ok.4%. I według amerykanów już były zbyt wysokie. U nas jeszcze kilka mies. temu podstawowa stopa interwencyjna wynosiła 4% i była najniższą od wielu wielu lat np. w porównaniu do przełomu lat 2000/2001. Jeżeli chcemy utrzymać dalszy wzrost gosp. musimy walczyć o niskie stopy proc.i gdy już będziemy je musieli podnosić to bardzo, bardzo ostrożnie...
s. / 85.14.126.* / 2007-06-26 08:46
Brakuje mi założenia, że Stany Zjednoczone są wzorcową gospodarką, z ich dolarem ulegającym 50% denominacji raz na kilka lat no i z zadłużeniem jakim żaden inny kraj nie może się pochwalić.
TaS / 2007-06-17 18:14 / Tysiącznik na forum
RPP to organ mający trzymać równowagę, wiec nie wpadajmy w skrajności.

Gdyby nagle zrobili podwyżkę o 1,5% to by było ostre posunięcie. Tymczasem profesor kieruje naszą uwagę ku pewnemu zjawisku. oswaja rynek, nakazuje ostroznosc i tyle.
optymista ? / 83.18.41.* / 2007-06-17 20:48
zgadzam sie ... ale lepiej oswajac inflacje niz pozwalac na przegrzanie gospodarki ... z wypowiedzi tez wnioskuje ze to nie bedzie drastyczne podniesienie ale raczej powolna i stopniowa interwencja ... w sumie jego slowa to tez w pewnym sensie slowna interwencja zeby nasza gospodarka sie oswoila z niedalekim podnoszeniem stop...
s. / 85.14.126.* / 2007-06-18 09:29
Proszę o wyjaśnienie terminów "oswajać inflację", "przegrzanie gospodarki" (wraz z podaniem zakresu temperatur), "oswajanie się gospodarki" no i przede wszystkim proszę wyjaśnić różnicę pomiędzy "drastycznym podniesieniem" i "stopniową interwencją".

To jest przecież jakiś bezmyślny bełkot, nowomowa jak z 1984 - wszystko po to by wytłumaczyć złodziejskie mechanizmy finansowe służące do strzyżenia stada

Zainteresowanym szczegółami polecam prace Davida Icke, z którego poniżej krótki cytat:

But a constant theme of financial coup has been to create a boom by making lots of loans and then pull the plug.
Overpaid economists and economic correspondents, most of whom have no idea what is going on, will tell you
that boom and bust is part of some natural ‘economic cycle’. What claptrap. It is systematic manipulation by the Brotherhood to steal the real wealth of the world.
During a boom many people get themselves into even more debt.
The vibrant economic activity means that businesses borrow more for new technology to increase production
to meet demand. People borrow more to buy a bigger house and a new, more expensive car, because they are so confident about their economic future.
Then, at the most opportune moment, the major bankers, coordinated by the secret society networks, raise
interest rates to suppress the demand for loans and they begin to call in loans already outstanding. They ensure they make far fewer loans than before.
This has the affect of taking units of exchange (money in its various forms) out of circulation. This suppresses demand for products and leads to fewer jobs because there is not enough money in circulation to generate the necessary economic activity. So people and businesses can no longer earn enough to repay their loans and they go bankrupt. The
banks then take over their real wealth, their business, home, land, car and possessions in return for non-repayment of a loan that was never more than
figures typed on a screen.
This has been going on in cycles over thousands of years,
especially the last few centuries, and the real wealth of the world has been sucked out of the population and
into the hands of those who control the banking system - the royal bloodlines. The same applies to countries. Instead of creating their own interest free money,
governments borrow it from the private banking cartel and pay back both the interest and the capital by taxation of the people. Fantastic amounts of the money you pay in
taxes go straight to the private banks to pay back loans which the governments could create themselves interest-free!! Why don’t they do it?
Because the Brotherhood controls the governments as much as they control the banks.
optymista ? / 83.18.41.* / 2007-06-18 23:38
aha i polecam poczytanie na temat polityki monetarnej a fiskalnej bo to pewna roznica ... pozdrawiam ...
s. / 85.14.126.* / 2007-06-19 10:19
Dziękuję - "poczytałem" sobie na studiach, nawet wyobraź sobie, że zdałem bardzo dobrze egzaminy z takich przedmiotów jak "Historia myśli ekonomicznej" i "Polityka gospodarcza", nie wspominając Polityki finansowej na zaliczenie której musiałem napisać peon pochwalny ku czci Balcerowicza, bo krytyka jego ekscelencji groziła pałą.
optymista ? / 83.18.41.* / 2007-06-19 12:55
mozesz mi wyjasnic co takiego zlego zrobil ? prosze ... moze i jestem ignorantem i leniem ale to juz moja sprawa ... serio prosze o wyjasnienie co masz na mysli ....
s. / 85.14.126.* / 2007-06-19 16:07
Cokolwiek nie powiem to i tak pewnie wiesz lepiej, a jak nie lepiej to na pewno zaraz się znajdzie jakiś klakier, który mi wyjaśni za co mam mu być wdzięczny.
To co zrobił Balcerowicz, tzw. polityka monetarna, "schładzanie gospodarki", reforma emerytalna, cała polityka finansowa, to jest jedno wielkie gigantyczne draństwo, które na pewno więcej przyniosło szkody Polsce niż cały okres socjalizmu, wliczając w to stonkę, azbest i Czernobyl.

Ale do konkretów - wiadomo, że OFE mogą inwestować na giełdzie nie więcej niż 40% swoich aktywów - i oczywiście z tego prawa korzystają. Na giełdę płynie więc gotówka szerokim strumieniem (nasze emerytury), a giełda po prostu puchnie w oczach od tego. Jak giełda runie (a nie ma możliwości by nie runęła) to możesz znowu mnie zapytać :P
Optymista ? / 83.18.41.* / 2007-06-19 17:57
Mozesz miec swoje racje ... ale nie wiem czy widziales ze jestesmy jednym z najszybciej rozwijajacych sie panstw posocjalistycznych w europie srodkowej... od '89 do teraz powiekszylismy swoje pkb o 150% (nawet ponad) i mysle ze miedzy innymi to zasluga Balcerowicza ... jesli wg Ciebie okres socjalizmu + to co wymieniles bylo lepsze od tego co zrobil prof. to zapraszam na ukraine gdzie zrobiono reforme ale pozniej ... nie wiem czy zauwazyles jaki ladny dlug narodowy powstal przez okres socjalizmu ale bez reform raczej byl by jeszcze wiekszy (jednym z postulatow byl zakaz "dorabiania pieniadza" poprzez pozyczki z NBP).

Polityka monetarna jest teraz uwazana za priorytetowa dla dobra gospodarki przez wiekszosc ekonomistow. Ale widze ze masz inne poglady ...

Hiperinflacja nie byla spowodowana przez dzialanie Balcerowicza ale tylko przez niego rozbrojona. Gdyby nie interwencja przez jego plan mozesz mi uwiezyc ze bylo by o wiele gozej ... Ta inflacje nakrecily pozyczki z NBP oraz praktycznie minimalna produkcja ...

Polityka finansowa to raczej nie Balcerowicz ale rzad ... no ale tego juz nie bede poruszal.

Co do OFE to nie bardzo wiem jaki to ma zwiazek z prof. Balcerowiczem ale zdaje mi sie ze jakies ustawy to reguluja i skoro nasz rzad "moze" ingerowac w konstytucje to pewnie w to tez ...

Gielda (przynajmniej wg mnie) nie puchnie juz od OFE ale od NFI itp poniewaz ludzie zaczynaja widzec jakie dochody mozna osiagnac. Odnosnie runiecia to wiem ze tak sie stanie ale taka jest juz kolej rzeczy ... wystarczy zobaczyc na eliota itp ....

No to chyba wszystko co chcialem napisac :P
s. / 83.22.17.* / 2007-06-20 22:25
A ja Ci powiem, że żyjesz w w matrixie, który wciągnąłeś bez zmrużenia oka.
optymista ? / 83.18.41.* / 2007-06-21 23:17
jak sie obudze to dam znac narazie nie widze w tym nic niezwyklego ... ale skoro wolisz kapitalizm/socjalizm i gospodarke centralnie sterowana to gratuluje swiatopogladu ... naprawde chcial bym poznac Twoje poglady ale nie wiem czy mnie przekonaja bo sam z paroma dyktatorami masz troche mala sile przebicia ... ale zycze napisania ladnej ksiazki i uzyskania pieknego tytulu ... moze stworzysz nowe odrodzenie gosp. centralnie planowanej itd .... tego Ci zycze ... pozdrawiam
s. / 85.14.126.* / 2007-06-26 08:50
Ja wolę gospodarkę centralnie sterowaną? Ja jestem po stronie dyktatorów? Gdybyś był w stanie czytać english to byś pojął bezgraniczną głupotę swoich wypowiedzi...
optymista ? / 83.18.41.* / 2007-06-18 23:32
"złodziejskie mechanizmy finansowe" nvm .... nie chce mi sie tlumaczyc ... a na czytanie tego art nie bardzo mam czas ... wybacz ...
s. / 85.14.126.* / 2007-06-19 10:09
Ignorancję musisz wybaczyć sobie sam
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy