Forum Forum prawneKarne

odmowa przyjecia mandatu za brak wskazania kierowcy

odmowa przyjecia mandatu za brak wskazania kierowcy

alexandra24 / 2013-03-11 09:17
witam, czy moge odmowic przyjecia mandatu za brak wskazania konkretnej osoby ktora w momencie dokonania przewinienia kierowala pojazdem zarejestrowanym na mnie? Bo z tego co sie orientuje, jesli nie wskaze kierowcy to sam otrzymuje mandat bez punktow karnych. A chcialbym sie odwolac od takiego mandatu i zastanawiam sie czy jest taka mozliwosc
Wyświetlaj:
zuzkameduzka / 2013-06-21 14:35
Właściciel pojazdu nie ma obowiązku składać żadnych oświadczeń, jeżeli nie chce przyznać się do winy, realizując w ten sposób swoje prawo do obrony.

Jeśli nie odeślesz wypełnionego formularza policyjnego, zostaniesz wezwany na przesłuchanie w charakterze świadka. Świadek, uprzedzony o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, ma obowiązek mówić prawdę. Obowiązek złożenia zeznań nie ogranicza jednak prawa do obrony. Jeżeli po przesłuchaniu świadka organ prowadzący postępowanie uzna, że istnieją wystarczające dowody do skierowania przeciwko tobie wniosku o ukaranie, ma obowiązek przesłuchać cię jeszcze raz, tym razem w charakterze obwinionego. Przed przystąpieniem do przesłuchania, prowadzący pouczy cię o prawie do odmowy składania wyjaśnień i udzielania odpowiedzi na pytania. Możesz skorzystać z tego prawa, nawet jeśli wcześniej, zeznając jako świadek, opowiedziałeś na temat wykroczenia uwiecznionego na zdjęciu.
Gacek625 / 46.112.190.* / 2013-03-11 11:22
Wydaje mi się, że mandat chyba trzeba będzie zapłacić tak, ale gdzieś czytałem, że jakiś sąd uznał to za bezprawne. W sumie to odwołać to się zawsze można. Ogólnie to najlepiej zapobiegać mandatom zawczasu i jeździć sobie z Yanosikiem w komórce, to się dostanie ostrzeżenia o policji i fotoradarach.

Najnowsze wpisy