Forum Forum prawneCywilne

Odnośnie remontu po opuszczeniu najmu

Odnośnie remontu po opuszczeniu najmu

247 / 2013-10-13 22:31
Witam ;) Mam problem, Odeszłam w lipcu po 10 letnim użytkowaniu lokalu na usługi fryzjerskie od starszej pani, a od sierpnia weszłam do swojego nowo wybudowanego lokalu na zakupionej działce. Syn starszej pani żąda ode mnie abym zdjęła farbę tynki, kasetony i regipsy z sufitów i płytki , bo on tego nie chce.W umowie najmu jest wzmianka że zostawiam lokal w/g kodeksu prawa cywilnego. Nie wiem co to znaczy, Czy muszę wszystko pozdrapywać i pościągać ? Mój mąż twierdzi,że jeśli pójdę mu na ręke to potem będzie żądał dalej ; że ściany nie równe i trzeba będzie tynki równać. Proszę o odp. za co z góry dziękuję
szklarek / 2013-10-14 11:36
Kodeksowo zwrot ma nastąpić:

- w stanie niepogorszonym- art. 675, par. 1, co oznacza, że lokal/wyposażenie może być zużyte/wyeksplatowane tylko w stopniu zgodnym z normalnym, prawidłowym użytkowaniem w czasie najmu.

- jeśli zaś zmiany w lokalu stanowią jego ulepszenie/wzrost wartości- wynajmujący może rzeczywiście żądać przywrócenia stanu PIERWOTNEGO, jeśli za ww ulepszenia nie chce Pani zapłacić. Wynika to z art. 676 KC.

Ale od ulepszeń, należy odróżnić nakłady konieczne- a więc takie prace, jakie w ogóle powinien w czasie najmu wykonać właściciel, aby lokal nadawał się do wynajmu. Czyli grubsze roboty- typu pion wod-kan, jeśli bez tych robót nie byłoby dostępu do wody, a kanalizacja powodowała zalewanie.

Jeśli takie były wykonane przez Panią, na Pani koszt- to po Pani stronie powstaje prawo do roszczenia finansowego, a więc argumenet za tym, by " w rozliczeniu " wynajmująca/ jej syn wycofali żądanie demontażu.

Wątpliwości budzi zakres żądania- poprzednio nie było płytek , tynku ?

Najnowsze wpisy