Forum Forum prawneCywilne

odzyskanie spadku po latach

odzyskanie spadku po latach

klara1972 / 85.219.192.* / 2008-04-26 21:37
Witam, moje pytanie dotyczy następującej sprawy: 13 lat temu zmarła siostra mojej babci, która razem ze swoim pierwszym mężem była właścicielką niewielkiej nieruchomości (ok.10 arów). Nie mieli dzieci. Po śmierci męża, ciotka zawarła drugi związek małżeński, z którego też nie było dzieci. Mieszkała w nieruchomości swojego drugiego męża, ale przez cały czas ciotka płaciła podatki za nieruchomość z pierwszego małżeństwa. Nie zostawiła żadnego testamentu, ani aktu własności nieruchomości (skąd zdobyć potwierdzenie jej własności? czy z urzędu gminy, jesli nie ma księgi wieczystej?). Niestety po śmierci ciotki nikt nie uporządkował tej sytuacji prawnej. Teraz babcia, siostra zmarłej, (po 4 latach od jej śmierci) złożyła wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Czy jest możliwość odziedziczenia przez babcię całości spadku, również po jej pierwszym mężu, jeśli ten nie zostawił żadnych spadkobierców, (podobno miał jakąś siostrę, ale nic o niej nie wiadomo, (ani czy żyje, ani gdzie mieszka)? Czy w tej sytuacji cała nieruchomość przejdzie na babcię (siostrę zmarłej)? czy to należy poruszyć w sądzie na sprawie o stwierdzenie nabycia spadku? (babcia ma obecnie 86 lat) jakie należy podjąć działania, żeby starać się o calość nieruchomości, także po mężu zmarłej ciotki?
i kolejna sprawa dotyczy tego, kiedy najszybciej, czy na sprawie o stwierdzeniu nabycia spadku (jest jeszcze 2 uczestników, którzy chcą się zrzec prawa do spadku - siostra babci (97 lat) i brat ) mogą się zrzec prawa do spadku, czy robi się to przed sądem czy u notariusza? jakie są ewentualne różnice w kosztach? czy mogą się zrzec tych praw wszyscy troje na moją rzecz (jestem wnuczką wnioskodawcy)? czy musi być przeprowadzona sprawa o dział spadku / jak można zrobić to najszybciej i najtaniej (ze względu na wiek spadkobierców)?
Judyta

Najnowsze wpisy