Forum Forum podatkoweOdliczenia

Ososba samotnie wychowywująca

Ososba samotnie wychowywująca

hypnos / 82.139.13.* / 2012-02-25 19:36
Jestem osobą samotnie wychowywującą dwoje dzieci w tym jedno niepełnosprawne.Z tego tytułu otrzymuję z Mops-u wszystkie należne świadczenia plus alimenty dobrowolne od jednego ojca na dziecko (drugie to zaliczka alimentacyjna).Nie osiągam żadnego innego dochodu.Czy mam możliwość skorzystania z ulgi podatkowej?Z tego co słyszałam nalezy mi się 1112zł na każde dziecko rocznie plus 555zł.W jaki sposób mogę skorzystać z tej ulgi?Czy ona mi się należy?Dzieci są z dwóch różnych ojców, z ojcem drugiego dziecka jestem po rozwodzie-ojciec ma ograniczone prawa rodzicielskie, dziecko które jest niepełnosprawne pozostaje pod moją opieką.Nie mam praktycznie nic do odliczenia,internet u mnie w domu jest na właścicielkę mieszkania które wynajmuję.Mam tylko faktury za leczenie dziecka, za książki itp.MOPS-s nigdy nie wysłał mi żadnego PIT-11 z powodu iż świadczenia rodzinne plus dodatki na których jestem nie podlegają opodatkowaniu dlatego zawsze składałam PIT 37 tzw.zerowy oraz nie wpisywałam dzieci (nie rozliczałam się z nimi).Czy ktoś może mi pomóc?
belladonna / 2012-02-25 21:20 / Tysiącznik profesjonalny
Świadczenia które otrzymujesz są zwolnione z podatku i w zeznaniu ich się nie wykazuje.
Ulgi podatkowe, czy dochodowe jak ich sama nazwa wskazuje mają związek z podatkiem, dochodem podlegającym opodatkowaniu. Nie mając dochodów podlegających opodatkowaniu nie odliczasz ulg (nie masz od czego).
Jeśli matka samotnie wychowująca pracuje, rozlicza się z dochodów z pracy (one podlegają opodatkowaniu) jako matka samotnie wychowująca, więc ma zwrot w kwocie 556 plus 1112,04 na każde dziecko (ale, pod warunkiem, ze ma pokrycie w podatku dla całej kwoty ulgi, bo jak nie ma to odlicza kwotę do pokrycia w podatku) :)

Najnowsze wpisy