Forum Forum podatkoweInterpretacje

Pasierb w ustawie o podatku od spadków

Pasierb w ustawie o podatku od spadków

Magik_MK / 176.108.132.* / 2013-04-25 18:49
Czy osoba dorosła której ojciec (wdowiec) ożenił się drugi raz jest w myśl ustawy pasierbem dla drugiej żony ojca?
Czy może skorzystać ze zwolnienie w podatku od spadku po drugiej żonie ojca (art. 4a ustawy)?

Pracownik US stwierdził że "osoba taka należy do I grupy podatkowej i musi zapłacić podatek (od wartości spadku ponad 9630 zł) i nie może skorzystać ze zwolnienia."

Skoro więc należy do tej grupy to jest pasierbem w sensie prawnym, a pasierb może skorzystać ze zwolnienia (zgodnie z art. 4a).
Wyświetlaj:
belladonna / 2013-04-25 19:16 / Tysiącznik profesjonalny
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/3900,pasierb_nie_placi_jesli_zostal_przysposobiony.html
Magik_MK / 176.108.132.* / 2013-04-25 19:39
Dziękuję za odpowiedź, tak właśnie rozumiem przepisy ustawy ale są wątpliwości definicyjne. W przypadku osoby niepełnoletniej jest wszystko jasne. Ale czy pasierbem jest osoba dorosła, podkreślam dorosła, której ojciec (wdowiec) ożenił się drugi raz?
belladonna / 2013-04-27 19:24 / Tysiącznik profesjonalny
Znalazłam takie coś fajne na jakimś forum pt.
"Co ma wiek, samodzielność, dorosłość do powinowactwa lub pokrewieństwa?".

I chyba tego bym się trzymała. Ja już jestem dorosła około połowy dorosłości i nadal jestem czyimś dzieckiem. Jedynie mój rodzic nie ma wobec mnie obowiązków alimentacyjnych, ale z kolei ja mam wobec rodzica :)

Gdyby macocha (ojczym) pasierba rozwiódł się przed śmiercią no to wówczas dla mnie jest sytuacja problemowa. W końcu niby macocha już macochą nie jest, więc...

Najnowsze wpisy