Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Pawlak: Polska unika recesji dzięki własnej walucie

Pawlak: Polska unika recesji dzięki własnej walucie

Wyświetlaj:
JB / 2009-08-29 01:56
Islandia też ma własną walutę i jakośkryzys mają gigantyczny.
JX / 91.193.160.* / 2009-08-28 22:27
Podobne zdanie mają także znani ekonomiści:

J.R.: Wspomniał pan o tym, że polska gospodarka w znaczącym stopniu oparta jest na eksporcie. Czy zatem, to co wywołało w pewnym momencie znaczne zaskoczenie w Polsce, czyli gwałtowne osłabienie złotego, uratowało chociaż część naszego wzrostu gospodarczego?

D.K.: Jak najbardziej. Spadek wartości złotego miał również negatywne działanie, o czym było głośno gdy okazało się, że wiele firm zabezpiecza sobie jego kurs transakcjami opcyjnymi i po jego osłabieniu poniosło dotkliwe straty. Ale mimo to myślę, że to dla was duże wsparcie. Wiem, że Irlandczycy chcieliby się znajdować w sytuacji takiej jak wy, ale na nieszczęście dla nich, przyjęli euro i zostali wciągnięci w procesy deflacyjne. Myślę, że powinniście być bardzo zadowoleni z tego, że wciąż macie własną walutę.

J.R.: Z pana wypowiedzi wynika, że pozostawanie poza strefą euro jest dla Polski korzystne. Zatem czy w naszej sytuacji warto tam w ogóle wchodzić?

D.K.: Uważam, że nie powinniście wstępować do strefy euro. Państwa powiązane ze strefą euro będą miały przed sobą wiele problemów do pokonania, w zasadzie już mają. Państwa bałtyckie, Włochy, Irlandia, Grecja i Hiszpania mają ogromne problemy. Wszystkie te państwa chciałyby osłabić swoją walutę, co byłoby dla nich korzystne. Ale nie mogą z powodu euro. Gospodarki europejskie nie są tak jednorodne i zsynchronizowane, aby mieć wspólną walutę na wzór Stanów Zjednoczonych.

J.R.: W zasadzie wejście Polski do strefy euro zostało już przesądzone wraz z podpisaniem Traktatu Akcesyjnego. Pod dyskusję może zostać poddana tylko data zmiany waluty.

D.K.: Macie jeszcze kilka lat na zastanowienie. W ciągu tego okresu wydarzy się dużo rzeczy, które całkowicie zmienią wszystkie dotychczasowe kalkulacje. Dopiero wtedy zdecydujecie czy wejście do strefy euro jest dla was opłacalne".

Z Davidem Karsbøl, głównym ekonomistą Saxo Banku, w czasie konferencji WallStreet13, rozmawiał Jarosław Ryba.
Całość tu: http://tnij.org/dl0x
andowc / 83.5.42.* / 2009-08-28 19:17
Pawlak: Polska unika recesji dzięki własnej walucie

Dzięki Oszustom walutowym "ci.ulających" Obywateli,- którzy za to "płacą".(nie będę wymieniał po nazwiskach,- bo to wstyd).

http://www.youtube.com/watch?v=Y7_XYM9xiWs
fghj / 76.64.15.* / 2009-08-28 18:32
Wydaje mi sie ze ma racje i to duza.Rece i jaja naszych wladcow na szczescie nie sa jeszcze totalnie zwiazane przez cwaniakow z Brukseli.Wystarczy sie przyjrzec jak kwicza teraz takie panstwa drugorzedne jak nasz-Portugalia,Grecja i inne jak baltyckie .
Jaol / 85.14.85.* / 2009-08-28 18:22
A USA ma pewnie recesję też dzięki własnej walucie. Kiedy ten debil zniknie.
issael / 94.254.148.* / 2009-08-30 17:10
Wykazałes sie ponadprzecietna ignorancją.
Nie boisz sie ze ktos znajomy cie rozpozna?

Najnowsze wpisy