Forum Forum podatkoweOdliczenia

Pierwsza działalność gospod. a były pracodawca?

Pierwsza działalność gospod. a były pracodawca?

tobiatowski / 5.206.252.* / 2015-12-28 20:38
Witam.

Od dnia 01.09.2014 do dnia 31.12.2015 jestem związana z obecnym pracodawcą umową o pracę.

Od 01.01.2016 otwieram działalność gospodarczą i będę świadczyć usługi medyczne na rzecz innej firmy. Będę pracować na kontrakcie. Złożyłam dzisiaj wniosek do CEDIG i czekam teraz na nadanie REGONU. Z tego co się orientuję mam 7 dni od rozpoczęcia działalności na udanie się do ZUSu. Jako początkujący przedsiębiorca przez 24 miesiące będę płacić niższy ZUS. Z tego co wyczytałam Z preferencyjnych zasad opłacania składek nie mogą skorzystać osoby, które :
- w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność
- wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej

I tu pojawia się moje pytanie: Czy jeżeli dodatkowo świadczyłabym usługi u byłego pracodawcy musiałabym płacić normalny ZUS? Czy jest jakiś sposób aby to „obejść”?
wiwan / 2015-12-30 12:32
Tak, wyższy - jeśli byłyby one tożsame, zbliżone do obecnie wykonywanych w ramach etatu.

Obejść legalnie- wstrzymać się ze współpracą z obecnym pracodawcą do 31.12.2016.

Najnowsze wpisy