Forum Forum dla firmKsięgowość

podatek belki a konto firmowe

podatek belki a konto firmowe

pointwebPL / 2011-03-07 19:04
zacząłem niedawno prowadzić działalność gospodarczą jako osoba fizyczna.
w historii operacji na koncie na koniec miesiąca pojawiła się kwota odsetek od środków na rachunkach bankowych, bank twierdzi że kwota ta została już opodatkowana podatkiem Belki, ale nie ma w historii rachunku pozycji która potwierdza jej wysokość.
księgowy na podstawie historii rachunku chce zaliczyć tą pozycję do przychodu, czyli kwota zostanie opodatkowana podwójnie.

czy bank na koncie firmowym ma prawo naliczać mi podatek belki?
jak stanowią na ten temat przepisy.
Czy odsetki na kontach firmowych są traktowane jako inny przychód z działalności gospodarczej (i nie podlegają podatkowi Belki), a w konsekwencji opodatkowane na takich samych zasadach jak pozostałe przychody z działalności?
będę wdzięczny za pomoc
Wyświetlaj:
M.S... / 193.111.166.* / 2011-03-09 09:53
Bank odgrywa rolę płatnika i pobiera zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19 proc. od naliczanych i wpłacanych na konto odsetek tylko wtedy, gdy konto nie jest kontem firmowym. W opisanym przypadku bank nie pobiera tego podatku. Zatem odsetki stanowiące przychód z tytułu działalności gospodarczej powinny być wykazywane w prowadzonej ewidencji podatkowej i opodatkowane w rozliczeniu dokonywanym na podstawie tej ewidencji. Przy stosowaniu przez podatnika rozliczenia na podstawie podatku liniowego odsetki te opodatkowane są stawką podatku w wysokości 19%. Nie wiem dlaczego więc Pana Bank twierdzi, że opodatkował wcześniej Pana dochód z odsetek? Pański księgowy słusznie twierdzi, iż te odsetki winny zostać opodatkowane w Pańskim rozliczeniu. Pozdrawiam
pointwebPL / 2011-03-09 10:25
dzięki za odpowiedź

Mój bank prawdopodobnie tak twierdzi dlatego że nazywa się Polbank!!!
dostałem dwa razy informację od jego pracowników (raz przez telefon i raz na piśmie!) że pobierają podatek belki na kontach firmowych ale nie jest to wyszczególnione w historii konta! Dopiero dziś kiedy poprosiłem o przedstawienie szczegółowego wyliczenia, skąd się wzięła kwota odsetek dostałem potwierdzenie że jednak podatek nie jest pobierany.

Niestety wybrałem bank który dostał nagrodę dla najlepszego banku firmowego (sic! kto pisał zasady tego konkursu) a okazuje się jakąś totalną porażką.
Ich system bankowości internetowej jest dramatem do kwadratu i używanie go raz dziennie grozi nerwicą i rozstrojem żołądka ;). Chyba nigdy nikt od usability nie poświęcił nawet 5 minut na to żeby zoptymalizować trochę ten system dla użytkownika.
Nie można np. zdefiniować przelewu do US! Wyboru należy dokonać z jednego pola typu select w którym są wszytkie US w Polsce! (żeby nie było za łatwo nie są posortowane alfabetycznie, nie udało mi się odkryć klucza sortowania). Przy dokonywaniu pierwszego przelew do US szukałem właściwego urzędu na tej liście ok 10 minut !!!!
Takich kwiatków jest u nich cała masa.
Teraz już wiem dlaczego nie udostępniają demo tego systemu.
Na pewno bym się nie zdecydował na ich usługi gdybym TO wcześniej zobaczył, po dwóch miesiącach jestem bliski rezygnacji
Pozdrawiam
szklarek / 2011-03-09 10:48
Ja od siebie zwrócę jeszcze uwagę, że w przypadku lokat na koncie firmowym z kosztami i podatkiem jest już ...odwrotnie. Może przydać się na przyszłość. Bez względu na bank :-)
Więcej:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/odsetki;od;firmowych;lokat;nie;sa;przychodem;z;dzialalnosci,24,0,606744.html
mariusz993311 / 178.183.151.* / 2015-01-16 22:39
witam
a co w przypadku gdy do działalności posiadam konto osobiste na które co miesiąc wpływają odsetki i jest odliczany podatek belki? czy te odsetki tez wliczam do dochodu? przecież wtedy te odsetki będą dwa razy opodatkowane?
szklarek / 2015-01-19 10:59
Należałoby po prostu jak najszybciej albo jednak założyć rachunek 'firmowy' albo chociaż zmienić opcję/wariant konta, na nieoprocentowane. Czyli zacząć wykazywać te odsetki i opodatkowywać jako przychód/dochód z DG (łącznie z zasadniczym przychodem/dochodem) albo zlikwidować problem zupełnie.
Nie bardzo widzę możliwość 'odkręcania' tego wstecz- tj. uzyskania od banku zwrotu pobranego 'belkowego' i wstecznie rozliczenia tych odsetek jako dochodu z DG.

W sensie odpowiedzialności skarbowej- ewentualne uszczuplenie miałoby miejsce, gdyby DG miał Pan opodatkowaną na zasadach ogólnych i wpadał w drugi próg podatkowy (stawka 32%). W każdej innej opcji jak dotąd to Pan traci a fiskus zyskuje lub wychodzicie na zero.
Mariusz9933 / 178.183.130.* / 2015-01-19 22:13
dobrze jest wyjście na przyszłość ale pytanie brzmi co z odsetkami od których bank potrącił podatek belki na koncie osobistym czy te odsetki są dochodem czy nie? W przepisach nie jest określone, że musi być to konto firmowe a więc może być to konto osobiste i takie używam w działalności. W przepisach jest również, że konto używane do działalności jest traktowane jako stricte firmowe i że odsetki są traktowane jako dochód. Tylko wychodzi na to, że w przypadku używania w działalności konta osobistego odsetki są dwukrotnie opodatkowane, dobrze rozumiem?
szklarek / 2015-01-20 09:56
No taka jest konsekwencja. Dla sportu można wystąpić o interpretację indywidualną. Bez niej nie podejmowałby się np. uznania wykazanego przez Bank podatku jako KUP z DG (co i tak nie zniwelowałoby podwójności zupełnie). Ani też wykazania go w zaliczkach odprowadzonych.

Najnowsze wpisy