Forum Forum podatkoweInne

Podatek od nieruchomości czy muszę płacić

Podatek od nieruchomości czy muszę płacić

yasmina / 83.4.176.* / 2013-05-14 11:19
Witam.
Założyłam DG, będę wytwarzać biżuterię hand-made.
Tego samego dnia w Urzędzie Gminy poproszono mnie o wypełnienie wniosku o uiszczanie podatku od nieruchomości i napisanie umowy użyczenia, ponieważ mieszkam u teściów.
Na początku nie wiedziałam o co chodzi ale w domu doczytałam w internecie że nie mam obowiązku płacenia tego podatku jeżeli nie wyodrębniłam na DG jednego konkretnego pomieszczenia a swoje pracę wykonuję w pokoju którym mieszkam i śpię.
Proszę Was o szybką odpowiedź kto ma rację.
Pozdrawiam.
Wyświetlaj:
yasmina / 83.4.176.* / 2013-05-14 13:02
Tak dokładnie, pan w UG mówił że ten podatek będą odprowadzać moi teściowie razem ze swoim.
No ale logiczne że ja musiałabym ponosić te koszty. Zastanawia mnie tylko dlaczego nikt mnie nie poinformował że to chodzi o osobne pomieszczenie pod DG.
wiwan / 2013-05-14 12:33
Miesza Pani najprawdopodobniej dwie kwestie:
- podatek od nieruchomości:

Umowa użyczenia nie zmienia tego, kto jest podatnikiem podatku od nieruchomości w Waszej sytuacji- nadal są nim teściowie, Pani takim podatnikiem się nie staje.
Natomiast to, czy DG wyłącza lokal z użytkowania mieszkalnego wpływa na stawkę tego podatku- i rzeczywiście w opisanej sytuacji nie zostanie ta część nieruchomości obłożona inną (wyższą) stawką właściwą dla nieruchomości zajętych pod DG.

Wynika to m.in. z wyroku NSA z dn. 11 sierpnia 1992 r. (sygn. akt SA/Wr 650/92).

Nawet jednak gdyby tak nie było, to i tak nadal zgodnie z Ustawą z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych podatnikami podwyższonego podatku byliby owi teściowie.

- podatek dochodowy- jeśli użyczenie jest nieodpłatne to powstające na jego skutek przysporzenie po Pani stronie jest zwolnione z podatku PIT na mocy art. 21, ust. 1 pkt. 125 ustawy o PIT, bo teściowie należą do I gr. podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków

Najnowsze wpisy