Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

podatek od zysku z giełdy

podatek od zysku z giełdy

Andrzej.w / 94.23.58.* / 2010-12-02 14:42
mam pytanie dotyczące obliczania podatku od zysku z giełdy.
W internecie znalazłem, że jednym z kosztów uzyskania przychodów
jest koszt nabycia papieru wartościowego.
...jeżeli mój zysk w tym roku to np. 5 tys. to czy jeżeli przed nowym
rokiem kupie akcje za np. 10 tys. i poczekam z ich sprzedażą do
przyszłego roku to nie będę musiał płacić podatku? Czy dobrze myślę?

Pozdrawiam
Andrzej
szklarek / 2010-12-02 19:35
Nie. Wydatek poniesiony na nabycie akcji, w momencie ich zakupu nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. Przedmiotowy wydatek staje się jednak kosztem uzyskania przychodu, ale dopiero w momencie ich zbycia, przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych konkretnych akcji. Zatem te 10 tys. byłoby w tej sytuacji kosztem dopiero w przyszłym roku- kosztem uzyskania dochodu ze sprzedaży tych nabytych za 10 tys. akcji.

W roku podatkowym masz dwa rodzaje kosztów;
1. bezpośrednio przypisane do konkretnej zrealizowanej transakcji zbycia np. koszt nabycia odpłatnie zbywanego papieru wartościowego (cena jednostki x liczba papierów wartościowych),
2. koszty poniesione przez podatnika w roku podatkowym związane np. z obsługą rachunku przez biuro maklerskie.

Pierwsze uwzględniasz dopiero w roku, w którym się tych akcji pozbywasz. Drugie co roku, nawet przy braku transakcji- bo stratę możesz odliczyć w latach następnych.

Tu trochę więcej:

http://www.money.pl/gielda/poradniki/artykul/zarobiles;na;gieldzie;zaplac;podatek,91,0,328283.html
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy