Forum Forum podatkoweVAT

Podatek VAT na złom (zakładany od 1 kwietnia)

Podatek VAT na złom (zakładany od 1 kwietnia)

MorfiKRK / 77.115.4.* / 2011-03-03 15:54
Witam,

Czy ktos byłby wstanie mi wyjasnic na chłopski rozum, jak ma działac nowa zasada z VATem na złom. Naliczac ma go sobie nabywca. Niestety z ksiegowosci, to ja za dobry nie jestem. Wiec byłbym wdzieczny jakby ktos przedstawił mi to na przykładzie.

Np sprzedaje jako firma A firmie Y złom o wartosci 1000zł netto tj 1230 brutto i jak to jest teraz z jego roliczenie, ;)

Bede bardzo wdzieczny...
Wyświetlaj:
szyr / 46.170.14.* / 2011-05-15 20:32
Jak cudownie można skomplikować życie drobnym przedsiębiorcom dla wygody urzędnika. To się nazywa wychodzenie naprzeciw podatnikowi i upraszczanie biurokracji. Czy ktoś wprowadzający tą zmianę potrafił sobie wyobrazić ile czasu, papieru, dodatkowych kontroli, zwrotu drobnych kwot Vatu naliczanego będzie to wymagało. Brawo! Po kartach przekazania odpadów jeszcze jeden horror. Znów ktoś coś "oprościł".
zbigniewmie / 79.188.107.* / 2011-03-24 16:02
Widzę, że jest jakaś nieznajomość tematu a jest on prosty.
Nowy art. 17 ust 1 pkt 7 zakłada że podatnikiem w przypadku sprzedaży złomu jest zawsze (niekiedy nie o tym później) nabywca. Znaczy to że jeżeli dokonuje dostawy złomu to podatnikiem nie jestem ja jako sprzedawca tylko nabywca. Wypisując fakturę wyszczególniam w niej kwotę netto, która jednocześnie jest kwotą brutto. W rubryce stawka VAT jak też kwota VAT nic się nie wpisuje. Nabywca złomu ma obowiązek opodatkowania czynności. Opodatkowania twego dokonuje się poprzez wystawienie faktury wewnętrznej (sam sobie) gdzie podstawą opodatkowania jest kwota którą nabywca płaci. Nabywca więc w tej fakturze dolicza kwotę VAT (tzw VAT należny) i deklaruje ją do wpłaty do US. Nie przseszkadza mu to jednocześnie w ujęciu tej faktury (podatku) jako podatku naliczonego tzn podatku z zakupu. Co do zasady jest to z punktu widzenia ekonomicznego wlał i wylał bo nie powoduje zobowiązania podatkowego do zapłaty, oczywiście jeżeli ten złom u nabywcy jest wykorzystywany do czynności opodatkowanej.
Zasady tej nie stosuje się jeżeli nabywcą jest nie podatnik. Np dostarczam złom (niewykorzystany zardzewiały drut zbrojeniowy) osobie fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. W tym wypadku podatnikiem jest sprzedawca ( nabywca jako nie podatnik nie składa deklaracji VAT).
W pierwszym komentarzu powiedziano że dana osoba jest nabywcą i sprzedawcą (handlowcem) i jak rozróźnić to. Ustawa VAT odnosi się do danej transakcji a w niej występuje tylko jeden dostawca i jeden nabywca. W następnej transakcji nabywca ten występuje w roli sprzedwcy. Znaczy to że jeżeli wpierw dokonujesz nabycia to musisz wystawić tą fakturę wewnętrzną i opodatkować jako nabywca złom. W drugiej transakcji występujesz jako dostawca więc sprzedajesz bez VAT (tzn na fakturze jest netto a potem brutto które jest równe netto).
Nasępne zastrzeżenie co do odwrotnego opodatkowania (pierwsze to że nabywca jest podatnikiem nie osobą fizyczną nie podatnikiem) to to ,że sprzedwca też musi być podatnikiem a nie osobą fizyczną. Bo jeżeli sprzedwca jest osobą fizyczną (jest nie podatnikiem) to nabywca nie wypisuje faktury wewnętrznej i nie opodatkuje tej transakcji.
Przykładem takich transakcji może być skup złomu.
Przychodzi do niego osoba fizyczna ze złomem (puszki po piwie) skup kupując ten złom nie odprowadza podatku od zakupu bo sprzedawca jest osobą fizyczną. Ale jak do skupu przyjdzie podatnik (chce sprzedać zużyte jakieś części metalowe) i u niego sprzedaż ta nie korzysta ze zwolnienia to podatek nie odprowadzi ten który sprzedaje tylko skup będzie podatnikiem. Jeżeli ten skup następnie sprzed ten złom do huty (wszystko jedno który czy kupiony od osoby fizycznej czy też od podatnika) to skup wystawi fakturę bez VAT a odprowadzi VAT od tej transakcji nabywca czyli huta wystawiając fakturę wewnętrzną.
Uf napisałem się pozdrawiam
EH / 79.188.141.* / 2011-10-12 11:25
Bardzo dobrze wytłumaczone- dziękuję pozdrawiam
I / 79.189.134.* / 2011-03-04 07:49
Ty jako firma A wystawisz fakture na ktorej wyliczysz tylko kwote netto i tylko tyle zaplaci Ci firma Y. Bedzie sie dodawac prawdopodobnie dopisek na fakturze, ze Vat rozlicza nabywca.
Goldwing / 2011-03-11 09:43
W handlu raz występuje się jako nabywca (kupując złom np od Zakładu Energetycznego) a raz jako dostawca (sprzedając złom do np Hutzłomu). Czy dobrze rozumiem, że w pierwszym wypadku nie płacę zakładowi energetycznemu podatku vat, gdyż otrzymuję od nich fakturę netto? Jak z kolei ma wyglądać faktura wystawiona przeze mnie Hutzłomowi? Czy ja otrzymam od nich na konto wartość faktury z vatem jak do tej pory, czy również oni nie zapłacą mi vatu? Co w takim razie z moimi odliczeniami vatu za czynsz, energię, telefon itd? Zasadnicze pytanie brzmi kto uważany jest za nabywcę, skoro w handlu przedsiębiorca występuje w obu rolach w zależności od sytuacji? A może "nabywcą" będzie dopiero huta jako nabywca ostateczny? Jak mają wyglądać dokumenty naliczające vat? A może na forum wypowiedziałaby się osoba fachowa w dziedzinie podatku VAT?
Piszcie wszyscy jak rozumiecie nowe przepisy.
Pozdrawiam
kobra64 / 2011-04-01 21:09
Witam. Prowadzę skup złomu i kupuję wyłącznie od osób fizycznych. Problem poruszony przez Goldwing jest bardzo istotny - co z VAT-em od faktur kosztowych. Dotąd odliczałem go od VAT należnego od sprzedaży, teraz nie będę miał od czego odliczać. Czy ktoś wie, jak się odlicza VAT od faktur kosztowych przy sprzedaży opodatkowanej u nabywcy?
złomiarz / 81.21.200.* / 2011-04-04 10:37
To proste, będziesz mieć cały czas VAT do zwrotu :) (albo do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy)
cz / 77.252.248.* / 2011-04-08 10:57
bzdura, nie mozna odliczac vat naliczonego jesli nie ma sprzedazy opodatkowanej
ktostam / 77.252.228.* / 2011-04-18 15:26
imho sprzedaż opodatkowana będzie.(wystawia się fakturę wewnętrzną z VAT-em)
cz / 188.146.95.* / 2011-04-19 14:25
IMHO faktura wewnętrzna dokumentuje opodatkowanie zakupu złomu i wynikający z niej podatek należny a nie sprzedaży złomu . Sprzedaż jest wg stawki "nie podlega" Ale Może się mylę :)

Najnowsze wpisy