Forum Forum podatkoweOdliczenia

podatek za sprzedaż na allegro

podatek za sprzedaż na allegro

qw33 / 2017-02-28 16:50
Witam,
W zeszłym roku sprzedałem niepotrzebne rzeczy na allegro i teraz chciałbym od tego odprowadzić podatek,
część z tych rzeczy miałem ponad 6 miesięcy ale kilka nie i nie pamiętam za ile one były kupione, czy mogę w
"Koszty uzyskania przychodów" wpisać 0 ?

a przedmioty które miałem powyżej 6 miesięcy też się odprowadza w "PIT 36 / D1 w wierszu 8 bo gdzieś wyczytałem, ze tam muszę odprowadzić te które miałem poniżej 6 miesięcy a te powyżej też tam?
Wyświetlaj:
wiwan / 2017-02-28 17:22
Uściślijmy- chodzi o granicę 1/2 roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.
Czyli kupione np. 2 stycznia można sprzedać bezpodatkowo dopiero po 31 lipca.

Takich przychodów w ogóle nie wykazujemy w rozliczeniu rocznym.

KUP mogą zawsze być mniejsze od rzeczywistych, a więc i zerowe, bo podatek jest dzięki temu wyższy.
Zawsze jednak te niezerowe powinny być możliwe do wykazania, bo przy sprzedaży nie ma KUP ustawowych zryczałtowanych jak np. przy zleceniu czy na etacie.
qw33 / 2017-02-28 19:47
część rzeczy kupiłem ok września-października a sprzedałem w grudniu,
a pozostałe ok lutego i też sprzedałem w grudniu- czyli od tych nie muszę odprowadzać podatków?:)

czyli po prostu w "Kosztach uzyskania przychodów" podam 0 bo nie mam pojęcia za ile dokładnie to było kupione, niby podatek będzie wyższy ale trudno
wiwan / 2017-02-28 20:29
No więc wykażesz w PIT 36 przychody tylko z tej pierwszej 'części'.

I tak jak na wstępie napisałeś- Wiersz 8 w cz. D.1 formularza PIT -36.
W pozostałych wierszach inne ewentualne przychody podlegające PIT wg. skali z 2016 r., z zarobkowania, najmu, renty, stypendium niezwolnionego itd.
qw33 / 2017-02-28 21:28
gdzieś wyczytałem przed chwilą, że mogę mi coś takiego uznać za działalność gospodarczą, za duże kwoty tego nie sprzedałem, przy jakiej kwocie ewentualnie mogło by do czegoś takiego dojść?
wiwan / 2017-03-01 09:41
Nie ma limitu kwotowego, jest kilka definicji DG. Bez problemu znajdziesz w necie szereg artykułów o tym, co ma znamiona DG. Liczy się się częstotliwość, stałość, zorganizowanie, udział przychodów w całym budżecie podatnika itd.
Sam przyznasz, że jest różnica między podatnikiem:
A- który utrzymuje się jedynie z handlu na allegro, ma wypasioną stronę www z możliwością zamawiania, płatności internetowej, wystawia po 100 szt. tego samego towaru, fabrycznie nowego, ma w domu magazyn itd. a
B- który zarabia na handlu 1/5 tego co na swoim etacie, wystawia kilka razy w roku, pojedyncze przedmioty którymi się nacieszył tj. jakoś je nawet używał.

Ps. bardziej drażliwa może być kwestia zaliczek w trakcie roku.
qw33 / 2017-03-01 17:39
wszystko już wiem, dziękuję za pomoc:)

Najnowsze wpisy