Forum TechnologieEnergia i ekologia

Polski rynek energetyki wiatrowej. Jesteśmy liderem w Europie Wschodniej?

Polski rynek energetyki wiatrowej. Jesteśmy liderem w Europie Wschodniej?

Wyświetlaj:
Tomek Nawrot / 31.0.82.* / 2013-06-05 08:41
Wiatraki to wielkie nieporozumienie. Z raportu przygotowanego przez 7 profesorów i 2 doktorów Polskiej Akademii Nauk wynika, że nie mają ekonomicznego uzasadnienia. Ze względu na okresy bezwietrzne równolegle na niskich obrotach, nieefektywnie muszą pracować tradycyjne elektrownie, aby w momencie zaniku wiatru, w każdej chwili móc dostarczyć prąd. Jest to więc też nie za bardzo ekologiczne. Naukowcy wykazują, że energia wiatrowa jest znacznie droższa od tradycyjnej. Przedstawiają też fakty związane z zagrożeniem dla zdrowia. Wiatraki emitują niesłyszalne infradźwięki, na które narażeni przez kilka lat mieszkańcy zaczynają chorować na poważne choroby. Do tego też przyczynia się też efekt stroboskopowy światła odbitego, przechodzącego przez wiatraki i nocnego ich oświetlenia sygnalizacyjnego. W dużej mierze za narażenie mieszkańców winę ponosi rząd. Otóż w Polsce pod tym względem jest bezprawie. Nie ma żadnych przepisów co do odległości wiatraków od domów, co jest zagwarantowane przepisami w innych krajach.
pola989930 / 178.183.198.* / 2013-04-27 03:24
Energia wiatrowa w Polsce jest energią chimeryczną.Zależy od tzw.wietrzności.Ponadto zajmuje duże powierzchnie terenu.Ten sam teren zalesiony /zgodnie ze sztuką zalesiania terenów,a ta w Polsce jest na dobrym poziomie/,staje się naturalną przetwórnia CO2 w czysty tlen.Unikamy przy tym degradacji gruntów,niszczenia siedlisk ptaków,tras ich przelotów i wielu innych szkód.Z lasów przy odpowiedniej gospodarce czerpiemy owoce,które od wieków dawały i żywiły swym bogactwem.Koszty zalesiania są niskie,a degradacja gruntów powoduje wysokie straty.Stworzenie bilansu jest proste,tylko czy wystarczy siły i mądrości,by przelobbować w Europie,cały przemysł wiatrowy.Natura,to taka mądra pani,której wystarczy nie przeszkadzać,a dokonuje cudów bez nakładów finansowych.Lepiej mieć w lesie kicającą i buszującą zwierzynę i całą,zdrową florę,jak świszczący ugór,który zakłóca na dodatek cyrkulację powietrza.Przebić się z takim tokiem myślenia wydaje się niemożliwe wobec przemysłu wiatrowego czy przepłacanych ekologów.Dalej pieniądz,a nie rozum rządzi światem.
zag578 / 195.238.227.* / 2013-04-24 14:24
Nie mamy co się porównywać np. z Austrią... Gdy w tamtym roku leciałem do Wiednia, to nie mogłem ogarnąć wzrokiem i nawet oszacować zgrubnie ilości działających w dole wiatraków. TO BYŁY POLA WIATROWE. Do tego stanu nam jeszcze baaaardzo daleko.
Jacek961 / 87.205.136.* / 2013-04-22 13:40
A od kiedy to Polska leży w Europie wschodniej? Nie jakiejś mapy Europy w redakcji?
daniel273 / 88.220.163.* / 2013-04-14 08:54
Energia wiatrowa tania ? Unia dzięki dyrektywom i naszym politykom wykończy ten kraj.
m.gawka / 178.37.172.* / 2013-04-13 13:33
Opieszałość w stanowieniu prawa jest dla naszego parlamentu regułą. Przecież posłowie nie są wybranymi w plebiscycie gwiazdami estrady, za ich urodę i wdzięk, lecz naszymi NAJEMNYMI pracownikami do stanowienia prawa. Czteroletni cykl wyborczy trochę osłabia gniew społeczny w reakcji na cyniczne i aroganckie wypowiedzi posłów, ich lenistwo, skłonność do przekrętów i kłótliwość.
Zauważmy, że już nie ma żadnej partii, która byłaby bez winy.
RealLive / 83.136.224.* / 2013-04-24 14:08
jak to żel na włosie, zegarki, garnitury, fajne fotki w objęciach angeli i włądimira - wszytko na nic?? oj to rudy złodziej będzie niepocieszony .
Myślę że winni winnymi ale obecna ekipa w całości powinna wziąć udział w programie gwiazdy srają na lodzie
Michał01 / 2013-04-24 14:23
No faktycznei , bo jak mamy tylko elektrownie węglowe , albo elektrownie wiatrowe , zamiast elektrowni atomowej , tak na przykład jak Ukraina, to nie ma się co dziwić że jestesmy liderami...
B Zaleski / 87.205.156.* / 2013-04-12 23:07
p Andrzeju, warto rozważyć przystąpienie do organizacji PSEW. Proszę zbadać.
B Zaleski
wieloszczet / 79.186.10.* / 2013-04-12 17:11
Dla mnie z artykułu wniosek jeden, opłaca się - to inwestujemy. A dopiero potem gadanie o ekologii, oziębieniu klimatu itp opowiadania o stu niewiadomych. Polak myśli i to jest najlepsze. Żeby tylko o starych, chorych i biednych pomyśleli...
studenciak22s / 2013-04-12 14:45
a ktos wogole wie gdize to w polsce jest cala ta energetyka wiatrowa? domyslam sie ze to chodzi o polnocne czesci kraju, wiem ze kolo pucka i wladyslalwowa jest duzo wiatrakow ale nie wiem czy w polsce gdzies jeszcze sa :)
nanader1 / 129.12.131.* / 2013-04-22 17:03
W Wielkopolsce na wschód od Poznania też stoją wiatraki. Zazwyczaj są w mniejszych grupach, po kilka sztuk.
zapytajnik / 89.229.171.* / 2013-04-12 18:54
Cały pas od Koszalina za Słupsk usiany jest poad 100 wiatrakami i ciągle dostawiane są nowe. Widziałem to osobiście bo często tam jeżdżę.
acomitam / 91.238.233.* / 2013-04-12 14:08
No nie wiem czy jest się czym chwalić. Wiatraki to przecież zwykły energetyczny przekręt, którego głównym zadaniem jest nabicie kabzy bzinsemenów z dojściami publicznym groszem. Nie dość, że nie są w stanie zapewnić ciągłości dostaw energii elektrycznej, to jeszcze prąd wytwarzany przez nie jest drogi. Gdzie tu powód do radości i dumy? Na pewno radują się Niemcy, którzy te wiatraki produkują. Nie tak dawno widziałem artykuł o tym, jak cudownie wiatraki sprawdziy się Teksasie, podczas upałów, gdy trzeba było puszczać klimę na maksa, żeby się nie upiec, a przestało wiać. Zabrakło coś około 20% mocy. Za taką perspektywę dziękuję.
Piotr Waroń / 2013-04-12 14:46
No to mamy sie czym pochwalić... być może dano te porównbania w stosunku do Białorusi , czy też Ukrainy... no, powdód do dumy na najbliższe 45- lat!!
stefcia35 / 2013-04-12 11:06
liderem jestsmy tez w wysokosci podatkow, ilosci administracji i skomplikowania procedru adminsitracyjnych, z tego sie nie chawlimi bo to obciach i wstyd na caly swiat a co gorsza... nie robia nic zeby cos tego zmienic ;/
spokój grabarza / 79.215.73.* / 2013-04-12 10:33
Co to właściwie znaczy "Lider w Europie wschodniej" ?
Czy to aby nie to samo co "Demokracja Ludowa"?
zenek786 / 91.220.73.* / 2013-04-12 10:06
Prawdziwe i pełne porównanie cen prądu w Polsce dla gospodarstw domowych za 1 kWh (cena prądu plus opłata dystrybucyjna) macie na stronie: http://www.cenapradu.republika.pl
Kleopatraplamista / 91.215.33.* / 2013-04-12 09:06
Jesteśmy potentatem w całej europie w korupcji i szarej strefie, w niszczeniu gospodarki przez polityków i urzędników, w niszczeniu wszystkiego co pożyteczne i co przynosi dobrobyt dla ogółu.Liderem jesteśmy w braku odpowiedzialności urzędników i polityków tu ZERO odpowiedzialności. To nas nie długo doprowadzi do upadku jako kraj a wtedy przejmie władzę PIS i dokończy swoje dzieło, wtedy już nic nie będzie.Będzie tak samo jak za komuny
spokój grabarza / 79.215.73.* / 2013-04-12 10:36
Ja już na niemieckim maszcie antenowym skaczę zamiast w Polsce biznes robić. Intensywny kurs auto-germanizacji przede mną. Będą jaja jak ten kurs zakończy się powodzeniem.
Puk Warszawski / 31.11.240.* / 2013-04-12 10:00
Kleo nie było tak źle, dało się żyć, a teraz powtórz to o współczesnych czasach ludziom bez pracy z głodem w oczach.

Najnowsze wpisy