Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

PP (na przyszłość) jak się nie naciąć ?

PP (na przyszłość) jak się nie naciąć ?

orrik / 2008-02-07 15:30
Witam. Na wstępie zaznaczę iż nie jestem doświadczonym graczem dlatego też pewnie ostatnio naciąłem się na HAWE. Kupiłem po 8.8 i .... a tu zaskoczyło mnie prawo poboru. :(. No i cóż miałem zrobić - sprzedałem - dlatego wyszło mi że jestem w plecy. Stað mam pytanie do bardziej rozeznanych graczy. Jak na przyszłość unikać tego typu niemiłych niespodzianek? . Wiem że pp nie wyskakuje ot tak. Dlatego też mając nauczkę zacząłem czytać. Pp ustalone zostało na 17 września 2007. Pierwszy dzień pp 7-02-2008 ostatni dzień pp na 14-02-2008 - tyle przeczytałem dziś. Mimo iż wcześniej szukałem informacji na ten temat nie natrafiłem na taką informację. Nawet dziś znalazłem jedynie decyzję o emisji akcji serii E w stosunki 1:20 (na money.pl) ale nie doszukałem się kiedy jest pierwszy i ostatni dzień pp oraz kiedy pp zostało ustalone.
I w tym miejscu apel do serwisu money.pl. Czy w emisjach nie mnożna byłoby oprócz informacji i zamiarze wyemitowania akcji dopisywać tak istotnych danych jak informacje na temat pp ? A do was szanowni forumowicze ponawiam powyższe pytanie zawarte w treści moich wypocin ...
Wyświetlaj:
longinagda / 2008-02-10 16:49
25 razy więcej akcji w obrocie , jak ma nie spadac . Spadnie do 2 zl .
NOVA / 2008-02-09 14:00 / Spekulująca emerytka
Muszę Cię pocieszyć, że nie tylko początkujący dają się wpuścić w kanał. Często jest tak, że między datą "odcięcia" pp, a wprowadzeniem ich na giełdę upływa dużo czasu. Wtedy informacje o fakcie emisji nowych akcji uchodzą uwadze. Kupujc akcje po dniu ustalenia pp, tracisz prawo nabycia pp i w tym miejscu jesteś zawsze dużo stratny, bo uśreniana jest wartość akcji starych i nowych, a zatem kurs spada. Bywa tak, że nawet mając uprawnienie do zakupu pp. nie zawsze można zarobić. W tym wypadku trzeba dobrze sobie przekalkulować, czy i kiedy sprzedać stare akcje i czy wykupić pp. Z czasem zorientujesz się na czym ten mechanizm polega. Powodzenia.
arc1 / 83.15.249.* / 2008-02-08 17:06
wejdz na wykresy obojetnie gdzie i zobacz jak sie zachowuja pp.wzgledem kursu akcji pod ktore zostaly wyemitowane zazwyczaj jest tak ze przy wzroscie kursu wzrastaja prawa poboru i odwrotnie wazne jest czy dany papier jest w bessie czy w hossie i jaka jest tendencja na rynku ,tyle ode mnie
pp____ / 83.3.31.* / 2008-02-08 13:43
Zapraszam do serwisu www.prawopoboru.pl

Co do terminów to money.pl nie mógł wczesniej poinformowac o terminach ponieważ
termin notowania pp podawany jest do publicznej wiadomości dopiero po zatwierdzeniu
prospektu emisyjnego a to w przypadku Hawe stało się kilka dni temu.

Na www.prawopoboru.pl terminy są aktualizowane na bieżąco.
lakszmikus / 217.153.130.* / 2008-02-08 11:46
Podpowiem Ci. Po pierwsze MUSISZ śledzić komunikaty spółki. Jeśli dowiesz się o PP, zleć sprzedaż swoich akcji na dzień przed przyznaniem PP, dzięki czemu unikniesz pułapki. Pułapka polega na tym, że w dniu przyznania PP kurs ląduje do poziomu co najwyżej takiego by po wliczeniu nowej emisji cena była adekwatna do starej ceny akcji. Co prawda łapiesz się na PP, ale masz zamrożoną kasę, a raczej skurczoną do czasu otrzymania nowych akcji, ale pamiętaj, że po takim wyposzczeniu jest wielu chętnych na sprzedaż nowych akcji i wówczas wiesz co się dzieje z kursem - spada. Możesz jeszcze przed tą NE sprzedac swoje PP lub PDA, ale zwykle z dużą stratą. Na świecie tylko spółki spekulacyjne robią takie fiku-miku z PP-PDA-NE. Podsumowując, sprzedawaj przed PP. Zresztą KNF chce się już tym zająć...
szuflada / 87.99.117.* / 2008-02-07 19:35
http://www.prawopoboru.pl/
%@$#% / 87.105.238.* / 2008-02-08 10:22
No jak omijać ???? No nie jesteś doświadczonym graczem, jesteś średnio zaawansowany . Wiesz to ty popełniłeś błąd, bo nie korzystasz z alternatywnej prasy. Na
pewno gdzieś podali że będzie dodatkowa emisja. Nierozumie tylko jak możesz być w plecy skoro dostałeś prawo poboru ???? Prawo Poboru jest dodatkową emisją i daje się za darmo zwiększając kapitał spółki. Skoro dostałeś prawo poboru czyli liczbę tą samą akcji o połowicznej wartości to sprzedają, np. to na pewno zarobiłeś bo prawo poboru dostałeś za darmo. No chyba że prawo poboru ciebie nie dotyczyło, bo nie napisałeś dokładnie.Jeśli ci nie dotyczyło to faktycznie masz w plecy.Uważaj bo często Ryszard Krauze puszcza dodatkową emisje właśnie bez pp . To się nazywa w naszym slangu "Grabienie Inwestorów" Nie ma to znamion wykroczenia prawnego. Emitet jest upoważniony do tego typu działań. Więcej informacji udziele ci płatnie pisz na madry1@vp.pl Niewielkie koszty.
Sympatyk84 / 87.248.92.* / 2008-02-09 23:54
nie dowierzam jak ludzie potrafia byc bezszczelni. Zerowe pojecie o gieldzie wypisywanie bzdur i w dodatku oferowanie odpłatnie swoich usług- czyt. matolskich!!!!!!!!!

pp uzyskuje sie w dniu pp. Na nastepnej sesji gieldowej kurs odniesienia jest skorygowany o teoretyczna wartosc pp. Podaje wzor na obliczenie teoretycznej wartosci pp
Tpp= (A-CE)/ (Lp +1) legendy nie podaje bo wszytko jak na dloni mozna wyczytac na pierwszym lepsze serwisie biznesowym ale po co?? lepiej pisac glupoty i wprowadzac innych uzytkownikow wblad i jescze pp chamsku zadac zaplaty PARANOJA
Masz troche dziwny nick proponuje zmiane na Epimeteusz- czyt myslacy wstecz/za pozno
paco06 / 83.18.167.* / 2008-02-09 11:07
ale HIT - PP dostawać za darmo - jak masz za darmo, to oddaj na przyszłość za pół ceny przed wejściem notowań, bardzo chętnie wezmę. Jestem ciekaw jak wytłumaczysz odcięcie z ceny akcji wartości PP.
pp____ / 83.3.31.* / 2008-02-08 13:42
Zapraszam do serwisu www.prawopoboru.pl

Co do terminów to money.pl nie mógł wczesniej poinformowac o terminach ponieważ termin notowania pp podawany jest do publicznej wiadomości dopiero po zatwierdzeniu prospektu emisyjnego a to w przypadku Hawe stało się kilka dni temu.

Na www.prawopoboru.pl terminy są aktualizowane na bieżąco.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy