Forum Forum prawnePracy

praca na czarno-jakie konsekwencje?

praca na czarno-jakie konsekwencje?

ajadjaj / 2012-08-07 09:29
jestem zarejestrowana w urzedzie pracy jako osoba bezrobotna, pobieram zasilek, od pewnego czasu pracuje na czarno by sobie dorobic, ostatnio urzad pracy dowiedzial sie o tym co moze mi za to grozic?
Wyświetlaj:
Niunia124 / 31.174.158.* / 2012-10-07 16:19
A jeśli znam kogoś kto pracował na czarno i pobierał zasiłki.. i chce być "życzliwa" i donieść o tym fakcie do ZUS i US,UP..to czy prawo działa wstecz i czy muszę mieć świadka,że ta osoba w danym czasie tam pracowala?
szklarek / 2012-10-08 10:09
NIE ma kwestii działania prawa wstecz w tej sytuacji- bo dotyczy sytuacji, w której prawo to obowiązywało. Zasiłek został pobrany nienależnie. Dopiero przedawnienie roszczenia pozwoliłoby temu pracownikowi/bezrobotnemu na uniknięcie konsekwencji.

Art. 76 Ustawy o promocji zatrudnienia definiuje ową 'nienależność', przewiduje wydanie decyzji o zwrocie świadczenia i to, że podlegają one normalnej egzekucji jak inne zaległości w postępowaniu administracyjnym. itp.

Zarzut powinien być uprawdopodobniony. Nie wiem, czy w grę wchodzi również doniesienie anonimowe.

Przedawnienie wynosi 3 lata.
szklarek / 2012-08-07 11:13
Może grozić kara grzywny nie niższa niż 500 zł z art. 119 Ustawy o promocji zatrudnienia.
Na pewno jednak straciła już Pani status bezrobotnej, co za tym idzie również zasiłek dla bezrobotnych.

Najnowsze wpisy