Forum Forum dla firmZakładanie firmy

preferencyjne składki ZUS na jak długo?

preferencyjne składki ZUS na jak długo?

dagusia_rak / 2012-09-25 11:35
Czy orientuje się ktoś z Państwa na jak długo ZUS przyznaje te preferencjne składki dla osób zakładających własną działalność? czy to jest na zawsze czy tylko na jakiś określony czas?
Wyświetlaj:
lisekm84 / 89.78.88.* / 2012-12-16 21:26
Witam,
mam pytanie odnośnie składek preferencyjnych gdyż chciałabym założyć jednoosobową działalność gospodarczą, ale nie wiem czy będę mogła skorzystać ze zniżki na składkę. We wrześniu 2009r. zamknęłam działalność, którą prowadziłam prawie 2 lata i korzystałam wtedy właśnie ze składek preferencyjnych. Działalność, którą chce teraz otworzyć w niczym nie będzie przypominała poprzedniej i nic nie będzie łączyła, dlatego moje pytanie czy będę musiała tym razem od razu odprowadzać pełne składki czy ponownie będę mogła korzystać ze składek preferencyjnych. Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Piszcie na maila: lisekm84@tlen.pl

Z góry dziękuję
szklarek / 2012-12-17 09:51
NIE ma znaczenia odmienny charakter nowej działalności ani to, czy w poprzedniej z ulgi się już korzystało.
Okres krótszy niż 60 miesięcy od zamknięcia działalności poprzedniej WYKLUCZA skorzystanie obecnie z preferencyjnej podstawy wymiaru składek społecznych.

Podstawa- art. 18 a, ust. 2, pkt. 1 wspomnianej już w tym wątku

USTAWY
z dnia 13 października 1998 r.
o systemie ubezpieczeń społecznych
wiwan / 2012-09-25 11:58
Nie ZUS przyznaje, tylko obniżoną podstawę ich wymiaru daje USTAWA
z dnia 13 października 1998 r.
o systemie ubezpieczeń społecznych

w art. 18a.

Maksymalnie na 24 miesiące, nie dotyczy ta preferencja s. zdrowotnej, i nie każdy przedsiębiorca może z niej skorzystać.
Warunkiem jest to, że przedsiębiorca nie prowadzi jednocześnie innej działalności gospodarczej i nie prowadził jej przez ostatnie 5 lat, oraz że w ramach DG nie jest wykonywane na rzecz byłego pracodawcy to, co było wykonywane w ramach stosunku pracy. Tu horyzont dotyczy 2 lat kalendarzowych wstecz.

Najnowsze wpisy