Forum Forum prawneGospodarcze

Problem z NIPem w klubie sportowym

Problem z NIPem w klubie sportowym

gabdziol / 178.36.208.* / 2015-05-07 21:08
Witam,
Pewien czas temu zostałem wybrany prezesem klubu sportowego (uczniowskiego klubu sportowego) funkcjonującego przy Zespole Szkół. Po przejęciu obowiązków zacząłem zapoznawać się z dokumentacją. Znalazłem, a być może lepiej będzie pasowało "nie znalazłem" informacji odnośnie NIPu klubu. Klub istnieje od 2002 r. do roku 2014 r. włącznie korzystał z NIPu szkoły i nim się rozliczał (klub brał dotację z UM). Chcę wszystkie sprawy wyprostować, aby klub mógł funkcjonować prawidłowo. Złożyłem wniosek o nadanie REGONU, który potrzebny jest w dalszej kolejności do nadania numeru NIP.
Tylko teraz nasuwa się pytanie: Czy nie będzie jakiś problemów z tytułu tego, że dotychczas klub rozliczał się NIPem szkoły? Jest to dla mnie sytuacja co najmniej dziwna, ponieważ Urząd Skarbowy powinien widzieć, że to nie jest NIP klubu, chyba, że taka możliwość rozliczania się NIPem szkoły jest możliwa.

Dziękuję bardzo za odpowiedź i pomoc,
Pozdrawiam,
Paweł.
Wyświetlaj:
wiwan / 2015-05-08 12:51
Jeśli klub jest osobnym bytem prawnym od szkoły to ma mieć swój NIP. Co innego gdy klub nie jest osobnym bytem, jest prowadzony na zasadzie np. kółka chemicznego. Wtedy dotacja np. była de facto dla szkoły tyle, że określonym celem.

Co innego, gdy Klub jest np. stowarzyszeniem, spółką itd.
gabdziol / 178.36.208.* / 2015-05-08 14:22
Klub działa na zasadach stowarzyszenia. Wiem, że powinien mieć swój NIP. Chcę go właśnie dlatego teraz założyć. Jednak czy nie będzie z tym żadnych problemów jeżeli wcześniej rozliczał się NIPem szkoły?
gabdziol / 2015-05-09 16:54
Podbijam.
Proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam.
wiwan / 2015-05-11 13:21
Ja bym się spodziewał- po prostu z powodu braku zgodności danych podmiotu z NIP. Najpierw dwa różne podmioty- stowarzyszenie i szkoła występowały pod jednym NIP. Teraz jeden z tych podmiotów pojawi się jako podatnik z nowym NIP.
Dziwne, że dotąd nie było problemów- skoro teoretycznie zmiana danych podmiotu (osoby prawnej) posługującego się danym NIP może być jedynie efektem zmian* w KRS, bo info z KRS do US wędruje.

*zmian chronologicznych- tj. podmiot x przekształca się w y.

Najnowsze wpisy