Forum Forum emerytalneZUS

Problem z wypłatą zasiłku chorobowego

Problem z wypłatą zasiłku chorobowego

kasjopeja79 / 77.65.45.* / 2014-02-19 15:46
Witam,
Problem dotyczy wypłaty zasiłku chorobowego (po ustaniu zatrudnienia z dniem 31-12-2013).
Wszystkie dokumenty dotarły do ZUSu i miałam już informację o zaplanowanym przelewie zasiłku na 17-02, po czym zgoda ta została cofnięta.
Wg dość enigmatycznie tłumaczącej sprawę pracownicy, wypłatę zasiłku opóźnia prawdopodobne niewyrejestrowanie mnie przez pracodawcę w 2010.
W firmie, o której mowa, pracowałam na umowę zlecenia w czasie październik - 15.01.2010.
Po tym czasie umowa wygasła, nie została przedłużona, a zakład pracy w nieodległym terminie ogłosił upadłość.
Czy w powyższej sytuacji ZUS ma prawo odmówić mi wypłaty zasiłku?
Sytuacja dziwi mnie o tyle, że nie było żadnego problemu z wypłaceniem mi takowego zasiłku w czasie niezdolności do pracy przed sześcioma miesiącami (choroba trwała powyżej 33 dni).
Wyświetlaj:
wiwan / 2014-02-20 11:35
100% pewności o co chodzi nie mamy, bo jak rozumiem nie ma Pani decyzji pisemnej odmawiającej zasiłku albo zmniejszającej jego wysokość na skutek czegoś, tutaj kwestii rejestracyjnych ze zlecenia.

Można domyślać się, że chodzi o to, że skoro zleceniodawca Pani nie wyrejestrował, to ub. społeczne i zdrowotne formalnie nadal z tego tytułu trwają.
Szczęśliwie przy zleceniu podstawą składek są wynagrodzenia wypłacone, a więc skoro po skończeniu umowy ich nie wypłacano, to składki należne wynoszą zero, nie ma więc też mowy o zadłużeniu z tego tytułu czy odsetkach.


No chyba, że skoro płatnik okazał się takim gamoniem (księgowa, kadrowa) że nie wyrejestrował Pani z ubezpieczeń, to jego gamoniowatość spowodowała też, że mimo zakończenia umowy i braku wynagrodzeń z rozpędu wystawił choć jedną jeszcze deklarację miesięczną za Panią wykazując dotychczasowe wynagrodzenie i co za tym idzie należne składki i ich nie opłacił. Wtedy mamy do czynienia z zadłużeniem, a to Zakład potrąca z wypłacanych świadczeń.

Przy programach księgowych to chyba niemożliwe- bo mają sprzężony moduł płacowy z ubezpieczeniowym. Przy naliczaniu składek na kalkulatorze- już tak.

Pozostaje kwestia braku Pani winy i odpowiedzialności płatnika.
kasjopeja79 / 77.65.45.* / 2014-02-21 13:36
Decyzji na piśmie nie mam, gdyż sprawa "jest w toku wyjaśnień".
Pytanie, czy ZUS ma prawo opóźniać wypłatę zasiłku chorobowego w sytuacji jeśli pracodawca mnie nie wyrejestrował. Oczywistym jest, że nie ma w tym mojej winy.
Złożyłam dziś w Zus kopię umowy -zlecenia z owym, feralnym pracodawcom, jak również kopię mojego zeznania podatkowego za 2010r. Boję się jednak, że to za mało. Pracownica powiedziała cyt. "no, ale przecież mogło dojśc do podpisania kolejnej umowy".
Ręce opadają!
wiwan / 2014-02-21 21:30
No tak, w przypadku podpisania kolejnej umowy bezpośrednio po poprzedniej nie wyrejestrowuje się ubezpieczonego.

Jak napisałem- jeśli nie ma nieopłaconych składek - nie ma podstaw do wstrzymania zasiłku- bo obecna niezdolność powstała w czasie zatrudnienia, a ten tytuł jest "mocniejszy" w ub. społecznych. No chyba, że teraz też to było zlecenie/umowa agencyjna. Wtedy rzeczywiście nadal trwające pozornie ubezpieczenia ze zlecenia od 2010 r. jako tytuł wcześniej powstały jest nadal tytułem obowiązkowym, a teraz zakończone zlecenie- było tytułem dobrowolnym, a więc nie można z niego było przystąpić do ub. chorobowego. Zapłacone składki chorobowe są formalnie do zwrotu jako nienależne.

I to rzeczywiście wymaga wyjaśnienia.

Najnowsze wpisy