Forum Forum prawnePracy

Problem z wypowiedzeniem

Problem z wypowiedzeniem

Albert 11 / 217.171.58.* / 2012-11-24 01:01
Witam

Jakiś czas temu dostałem wypowiedzenie od pracodawcy, z mojej pierwszej pracy, przy czym przedstawił mi on dwie opcje. Pierwsza to rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, druga(alternatywna) to wypowiedzenie z powodu "braku umiejętności pracy w grupie nie wynikająca z winy pracownika". W czasie rozmowy wytłumaczył mi, iż jest to po prostu cięcie etatów w firmie i tak na prawdę powód wypowiedzenia jest jednym z wielu które mógłby tam wpisać. Obie opcje dostałem na piśmie. Nie zgodziłem się na żadne z oferowanych mi pism. Czy jest możliwość, aby wymusić na pracodawcy rozwiązanie umowy z jego winy czyli tak jak powinno się to odbyć? Może jest też jakaś inna możliwość jak powinienem zakończyć tą współpracę. Zaznaczam, iż jest to moja pierwsza praca i dlatego też nie przyjąłem wypowiedzenia, gdyż po prostu nie wiedziałem która opcja jest dla mnie najlepsza. Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim.

Pozdrawiam i dziękuję za poświęcony na ten post czas.
Wyświetlaj:
szklarek / 2012-11-26 10:43
Bardzo ważne jaki jest ten "jakiś" czas.

1. Pracodawca nie ma wyboru co wpisze jako przyczynę wypowiedzenia, bo musi być ona rzeczywista. Niezgodna ze stanem faktycznym jest bowiem podstawą do odwołania się od wypowiedzenia do sądu pracy z powodu jego nieprawności.
2. W tej konkretnej sytuacji- jak rozumiem powód byłby nieprawdziwy- dawanie alternatywy w postaci porozumienia stron też jest nieprawne. Świadczyłoby o ludzkim podejściu, gdyby owa nieumiejętność pracy w zespole była faktem.
3. Na ofertę porozumienia stron- oczywiście można się nie zgodzić. Nie można się nie zgodzić na wypowiedzenie. Można je zaskarżyć jak wyżej pisałem jako nieprawne. tylko w przypadku wypowiedzenia zmieniającego- można nie przyjąć nowych warunków.
4. Przy cięciu etatów pojawia się jeszcze przecież prawo do odprawy ( zależy od wielkości pracodawcy ). Takie wypowiedzenie pozbawiłoby prawa do niej.

5. Wymuszenie może być więc dwojakie- odwołanie od wypowiedzenia jako nieprawnego z żądaniem odszkodowania albo przywrócenia do pracy. Albo ostre postawienie sprawy i groźby interwencji u PIP.

6. Wybór zależy od tego, czy przy tej "ofercie" pracodawca owo wypowiedzenie wycofał, czy uznał- że zostało wręczone i okres wypoiwedzenia już biegnie.
Albert227 / 217.171.58.* / 2012-11-27 13:56
Wypowiedzenie wręczono mi na początku września, ale okres wypowiedzenia nie rozpoczął się gdyż poszedłem na zwolnienie. Chodzi mi o to, iż planuję rozmowę z pracodawcą odnośnie zwolnienia, gdyż nie chcę już dłużej tego ciągnąć i nie wiem jak może rozwinąć się sytuacja. Czy powinienem sam przynieść zwolnienie?
szklarek / 2012-11-28 09:47
Zwolnienie lekarskie uzyskane PO skutecznym wręczeniu wypowiedzenia, nawet uzyskane na dzień wypowiedzenia NIE wstrzymuje rozpoczęcia jego biegu.
W Pana przypadku ono już biegnie, chyba że pracodawca jest niezorientowany lub miłosierny.

wyrok z 13 grudnia 1996 r., I PKN 41/96, OSNAPiUS 1997/15, poz. 268)

uchwała pełnego składu z 11 marca 1993 r., I PZP 68/92; OSNCP 1993/9, poz. 140).

Najnowsze wpisy