Forum Forum dla firmKsięgowość

Produkt zakupiony w imieniu klienta + moja usługa. Czy można wystawić fakturę za samą usługę?

Produkt zakupiony w imieniu klienta + moja usługa. Czy można wystawić fakturę za samą usługę?

Instru / 2016-03-17 14:23
Prowadzę firmę (jednoosobowa d.g.). Planuję wykonywać usługi na rynku zagranicznym (zresztą polskim także) i wyglądałoby to następująco:
Przykładowo: produkt = kask motocyklowy (koszt ok 1000zł). Usługa = tuning/modyfikacja tego kasku (koszt ok 500zł). Wysyłka = koszt ok 200zł.
Klient zamawia wykonanie modyfikowanego kasku motocyklowego. Wpłaca mi z góry na konto 1700zł (kask+usługa+wysyłka). W imieniu klienta zamawiam kask w kolorze i rozmiarze i o właściwościach takich jakie on chce.

Moje pytanie brzmi: czy mogę zrobić tak, że kupując kask dla klienta w sklepie proszę ich o wystawienie faktury na dane klienta z zagranicy (czyli te 1000zł) i dodatkowo wystawiam do tego swoją fakturę za samą usługę+wysyłkę (czyli 700zł) ?

Takie rozwiązanie jest dla mnie istotne z powodu ewentualnego oclenia przesyłki, bo de facto rzeczywista wartość tego produktu będzie tak naprawdę taka sama przed usługą jak i po (choć rzekłbym, że i nawet mniejsza). Jeśli jakiś urząd celny naliczyłby opłatę od całości (czyli 1500) wówczas jak dla mnie byłby to rozbój w biały dzień.

Dodam, że teoretycznie powinno to wyglądać tak, że klient wysyła mi zza granicy swój produkt (kask), ja wykonuję na nim usługę, po czym odsyłam go spowrotem. Nie mniej jednak lepiej pod każdym względem jest, kiedy to ja w kraju zamówię odpowiedni produkt w jego imieniu.

Bardzo proszę Was o pomoc lub jakieś porady na ten temat. Będę bardzo wdzięczny.

Najnowsze wpisy