Forum Forum prawneKarne

prowadzenie pod wpływem

prowadzenie pod wpływem

checio / 2013-05-13 08:59
jakie jest obecnie prawo mowiace o prowadzeniu samochodu pod wplywem alkoholu?? Kiedy jest to przestepstwo a kiedy wykroczenie? Jakie kary sa za jedno i drugie??
Wyświetlaj:
stary_dziadek / 2013-05-13 12:32
kolega cytacz wlasnie doskonale przedstawil jak to sie ma pod wzdledem prawnym :) chyab wszystk ozostalo juz powiedziane w tym temacie , chyba ze masz jeszcze jakies pytania
cytacz / 2013-05-13 11:52
Zgodnie z polskim prawem dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi maksymalnie do 0,2 promila i do 0,1 mg w wydychanym powietrzu. Jazda pod wpływem większych ilości jest karana. Stan po użyciu alkoholu ma miejsce gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu lub w przypadku obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3 (art.46 ust.2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi). Grozi Ci wtedy pozbawienie wolności (kara aresztu do 30 dni), grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów na czas od sześciu miesięcy do trzech lat oraz 10 punktów karnych. Stan nietrzeźwości zachodzi gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub zawartość alkoholu przekracza 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza (art.46 ust.3 ww. ustawy). Kierowanie pojazdem z zawartością alkoholu we krwi przekraczającą 0,5 promila jest przestępstwem na podstawie art.178a k.k. W konsekwencji skazania grozić Ci może pozbawienie wolności do lat 2, ograniczenie wolności lub grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów na czas od 1 roku do dziesięciu lat.
adams2 / 2013-06-07 11:22
Po nowelizacji kodeksu karnego w 2010 roku kierowca nietrzeźwy albo będący pod wpływem środków odurzających, skazany prawomocnie za wypadek, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, zostanie dożywotnio pozbawiony prawa jazdy. Pozbawiony na zawsze prawa jazdy będzie również sprawca takiego wypadku, który zbiegł z miejsca zdarzenia. Od zastosowania takiej kary sąd będzie mógł odstąpić tylko w sytuacjach uzasadnionych szczególnymi okolicznościami i orzec środek karny nie dożywotnio a na okres od roku do 10 lat. Jeśli jednak ten sam kierowca będąc pod wpływem alkoholu lub środków odurzajacych spowoduje ponownie wypadek, sąd bez względu na okoliczności orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów na zawsze. Zmiany wprowadziły również karę od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności w przypadku, gdy kierujący pojazdem w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środka odurzającego był wcześniej skazany za jazdę pod wpływem. Kary takie mogą być orzekane także, gdy kierujący złamał orzeczony czasowy zakaz prowadzenia pojazdów.
audiofil / 2013-05-14 12:35
dzieki za podane informacje! szukalem tego wlasnie ostatnio i nie mogelem zanelsc tak sprecyzowanych odpowedzi jakich ty udzieliles! dzieki raz jescze!

Najnowsze wpisy