Forum Forum podatkoweInterpretacje

przedawnienie ulgi mieszkaniowej

przedawnienie ulgi mieszkaniowej

alosza / 83.25.190.* / 2012-09-13 10:50
po smierci glownego lokatora odziedziczylem czesc mieszkania-nie zaplacilem podatku bo zobowiazalem sie ze bede tam mieszkal 5 lat.ale po 2 latach wymeldowalem sie i stracilem prawo do tej ulgi-czy to zobowiazanie przedawnia sie np.5 lat po wymeldowaniu czy tez ,tak jak mowia niektorzy,przedawnienie biegnie od decyzji a tutaj decyzji nie bylo z mojej winy i przedawniloby sie dopiero wtedy gdybym to prawidlowo zglosil do skarbowki a ona przez 5 lat nie dala decyzji
Wyświetlaj:
belladonna / 2012-09-13 16:58 / Tysiącznik profesjonalny
Zobowiązanie podatkowe jest wtedy jak mamy coś zapłacić (NUS wydaje decyzję ustalającą i ustala wysokość zobowiązania z terminem płatności). Póki co u Ciebie zobowiązania brak, a jedynie utrata praw do ulgi i widmo, ze zobowiązanie powstać może :)
Poczytaj sobie to:
http://i-podatki.pl/index.php/aktualnosci-bilans-bytom/23-aktualnosci-biura-rachunkowego-bilans/151-lokal-w-spadku-bez-podatku-po-5-latach
alosza / 83.25.190.* / 2012-09-13 17:49
dzieki za linka,ale nie do konca o to chodzi-utrata ulgi powoduje chyba zobowiazanie?a ze nie zglosilem to wina moja?
konkretnie chodzi o to ze wlasciciel mieszkania chce wykupic moja czesc w tej nieruchomosci-podatku nie zaplace bo minelo wiecej niz 5 lat ale interesuje mnie sytuacja kiedy pojde do skarbowego po kwit dla notariusza(chce zaswiadczenia o rozliczeniu podatku spadkowego) i moze wyjsc ze inny adres aktualnego zameldowania,inny adres zbywanej nieruchomosci a gosciu jeszcze korzystal z ulgi mieszkaniowej.babki skojarza fakty i wyjdzie ze nie dopelnilem obowiazku zgloszenia utraty prawa do ulgi i czy wtedy moga mi cos przywalic czy to sie juz jakos przedawnilo-musze to ustalic zeby nie wyjsc na glupka
belladonna / 2012-09-13 18:27 / Tysiącznik profesjonalny
Myślę, że wyjaśnia wszystko, to co wkleiłam (link).
Rozumiem, że nabyta cześć mieszkania jest nadal Twoja, jedynie się wymeldowałeś.
A w zacytowanej treści pisze, że o ile otrzymało się mieszkanie przed 1 stycznia 2007 to należało w nim jedynie MIESZKAĆ (czyli można było się wymeldować oraz sprzedać), obowiązek meldunku i zakaz zbycia obowiązuje od 2007 roku. Czyli to jest dość kluczowe, bo powstaje pytanie czy utrata praw nastąpiła, czy też nie nastąpiła. A zobowiązanie podatkowe powstaje w takim przypadku z dniem doręczenia decyzji ustalającej wysokość podatku od spadku (bo jak na razie masz świadomość, że takie zobowiązanie mogłoby powstać, ale jego wysokości nie znasz i też nie znasz terminu płatności).... no ale ok, jesteś laik podatkowy, to też skąd o tym możesz wiedzieć, jaka jest def. zobowiązania podatkowego :):)

Najnowsze wpisy